Reklama

Przyjdź Królestwo Twoje

Niedziela rzeszowska 47/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Chrystusa Króla ustanowił papież Pius XI encykliką „Quas Primas” z 11 grudnia 1925 r. na zakończenie roku jubileuszowego. Polecił wówczas, aby we wszystkich kościołach tego dnia po głównej Mszy św., przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówić Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu. Od czasu reformy soborowej święto to obchodzone jest zawsze w ostatnią niedzielę roku liturgicznego.
Liturgia uroczystości Chrystusa Króla przypomina nam, że nasz Król ukrył się w tych najmniejszych: w tych, którzy są głodni, spragnieni, nadzy, chorzy, prześladowani. Tam gdzie jest potrzebujący człowiek, tam jest nasz Król i nieustannie nam przypomina: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Tronem naszego Króla jest Krzyż.
Uroczystość Chrystusa Króla to święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patronem AK w Polsce jest św. Wojciech, zaś w diecezji rzeszowskiej - bł. Stanisław Starowieyski. Patronami KSM-u są św. Stanisław Kostka i bł. Karolina Kózkówna.
Akcję Katolicką powołał do istnienia 24 listopada 1930 r. kard. August Hlond erygując Naczelny Instytut Akcji Katolickiej z siedzibą w Poznaniu. Po wojnie stowarzyszenie to odrodziło się dopiero w latach 90. XX wieku. Jego celem jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Pięć lat wcześniej od Akcji Katolickiej zostało reaktywowane Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
Akcja Katolicka prowadzi wielokierunkową działalność społeczną: charytatywną, kulturalną i edukacyjną. Aktywnie uczestniczy w organizowaniu Dnia Papieskiego.
Obydwa stowarzyszenia mają oddzielne władze, struktury i statuty, ale łączą je te same cele i metody działania. Dzięki temu w wielu parafiach naszej diecezji AK i KSM współpracują i wspólnie realizują swoje cele.
Aktualnie w naszej diecezji działa w szeregach KSM ponad 4 tys. młodych, gotowych służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.
Młodzież KSM-u angażuje się w życie parafii, podejmuje działalność charytatywną, prowadzi świetlice. Promuje sport i turystykę. Dba o systematyczną formację własną, wszak celem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, żyć według wiary i bronić jej.
Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży serdecznie zapraszają na Mszę św. w swoje patronalne święto na godz. 12 do katedry rzeszowskiej. W tym dniu nowi prezesi AK otrzymają nominacje, a młodzież wstępująca do KSM, złoży przyrzeczenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: czy brak wypoczynku to nie pycha, bo "beze mnie świat się zawali"?

2026-07-17 08:01

[ TEMATY ]

wypoczynek

Abp Adrian Galbas

pycha

świat się zawali

Adobe Stock

Jeżeli ktoś nie może sobie pozwolić nawet na krótki odpoczynek w wakacje, to powinien zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście wszystko u niego dobrze z kontrolą siebie samego i czy za bardzo nie dobija się do jego serca postawa pychy, która mówi: jesteś najlepszy, jesteś jedyny, jesteś niezastąpiony, jeśli nawet na chwilę zostawisz codzienne sprawy, to wszystko się niechybnie zawali – wskazał w rozmowie z Polskifr.fr metropolita warszawski abp Adrian Galbas.

Abp Galbas przypomniał postawę Leona XIV, który zachęca, żeby na jakiś czas się „wyłączyć” po to, żeby potem być „włączonym” i podjąć obowiązki najlepiej jak potrafimy. Zdaniem metropolity warszawskiego, jeśli ktoś w wakacje nie ma czasu nawet na krótki odpoczynek, powinien zadać sobie pytanie: czy aby nie powoduje nim pycha, która próbuje go przekonać, że bez niego świat się zawali.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo z Milejczyc: To nie był zwykły cud, ale prawdziwy „turbocud”... Kilka godzin po modlitwie nasza córka poczuła się lepiej

2026-07-16 21:09

[ TEMATY ]

świadectwo

Milejczyce

Vatican Media

Do maleńkiego kościółka w Milejczycach zaczęły napływać setki świadectw ludzi przekonanych, że otrzymali tu niezwykłe łaski. Wśród nich znajduje się poruszająca relacja pani Eweliny.

Pani Ewelina opowiedziała swoją historię portalowi bialystok.se.pl.
CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Ukrainie: stworzyć warunki sprawiedliwego pokoju

2026-07-17 16:38

[ TEMATY ]

Ukraina

pokój dla Ukrainy

abp Paul Richard Gallagher

@Vatican Media

Abp Paul Richard Gallagher na Ukrainie

Abp Paul Richard Gallagher na Ukrainie

Watykański sekretarz ds. relacji z państwami abp Paul Richard Gallagher przebywa na Ukrainie do 21 lipca jako legat papieski z okazji 35. rocznicy odnowienia struktur Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego oraz 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w tym kraju. We Lwowie spotkał się z abp. Mieczysławem Mokrzyckim. Podczas rozmów ponownie wyraził nadzieję na przywrócenie sprawiedliwego pokoju w tej części Europy.

Słoneczna pogoda towarzyszyła rozpoczęciu misji abp. Gallaghera na Ukrainie, gdzie pełni on funkcję legata papieskiego na obchody 35. rocznicy odnowienia struktur Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego. Uroczystości odbędą się 19 lipca w sanktuarium Matki Bożej z Góry Karmel w Berdyczowie. Wizyta jest również okazją do upamiętnienia pielgrzymki św. Jana Pawła II, który odwiedził Ukrainę w 2001 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję