Niewielki kościółek Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty przy ul. św. Jana po raz pierwszy dane mi było zobaczyć kilka lat temu, kiedy zaczynałam moją przygodę z dziennikarstwem. Wówczas przybyłam tam na Mszę św. inaugurującą podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Papieskim. Nie wiedziałam wtedy, że w tym kościele posługują Siostry Prezentki. Z biegiem czasu dowiedziałam się, że moja koleżanka wstąpiła do tego zgromadzenia. Gdy ją odwiedziłam, zainteresował mnie plakat zachęcający do włączenia się w Apostolstwo Młodzieży Praesentatio.
Charyzmat
Zadaniem prezentek jest „pomóc każdej młodej duszy stanąć wobec Boga Żywego, który jest Miłością, i ukształtować z tej świadomości życie jako odpowiedź na tę Miłość (…) to powołanie, któremu warto poświęcić siebie i wszystkie siły umysłu, woli i serca, ducha i ciała - poświęcić siebie całą” (z listu kard. Karola Wojtyły do Zgromadzenia z dnia 21 listopada 1977 r.). - Nasze oddanie się Bogu i powierzony nam charyzmat realizujemy poprzez modlitwę, cierpienie oraz wszelkie prace podejmowane w duchu posłannictwa Zgromadzenia - podkreśla podczas rozmowy s. Katarzyna Szuba, pomysłodawczyni utworzenia Apostolstwa Młodzieży Praesentatio.
Opiece Sióstr Prezentek Bóg powierza dzieci i młodzież. Z myślą o nich powstał Apostolat Młodych Praesentatio, które ma swe źródło w „Praesentatio” Maryi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Praesentatio
„Praesentatio” Maryi, będące Jej oddaniem się Bogu w „fiat”, kryje w sobie bardzo głębokie treści. Jest tajemnicą oddania człowieka Bogu. Według Tradycji Kościoła, Maryja jako małe dziecko została zaprowadzona przez rodziców do świątyni jerozolimskiej i tam przedstawiona, ofiarowana Bogu. Maryja przyniosła Bogu w darze siebie. - My również żyjemy po to, ażeby być darem dla Boga, bo i Bóg daje się nam cały. Tajemnica prezentacji Maryi nadaje kierunek mojemu życiu. Uczy mnie stawania przed Bogiem, by czerpać dynamizm do przeżywania codzienności - podkreśla s. Katarzyna.
To stawanie w Jego obecności motywuje człowieka do słuchania Słowa, by potem móc je przekazywać innym ludziom, do których posyła Bóg. A młodzi pragną czegoś więcej. Ciągle poszukują. - Ponad rok temu, w wakacje 2010 r. powstało wspomniane Apostolstwo Młodzieży, aby móc spełnić oczekiwania młodych. By dać im nadzieję i pozwolić na odnalezienie siły i męstwa do pokonywania trudności, a równocześnie realizacji tajemnicy prezentacji w życiu - zaznacza s. Katarzyna Szuba.
Sam pomysł zrodził się trzy lata wcześniej, kiedy moja rozmówczyni wróciła ze studiów w Rzymie i zapragnęła, aby młodzi uczący się w polskich szkołach, m.in. sióstr prezentek, zrozumieli, że tajemnicą „prezentacji” może żyć każdy z nich. Stawanie przed Bogiem i oddawanie Mu siebie w każdym momencie życia to klucz do pełni szczęścia. - Nasza inicjatywa, mająca na celu posługę wśród młodzieży, ma pokazać młodym, że w najprostszych czynnościach dnia codziennego można odnaleźć radość a przede wszystkim Boga - podkreśla s. Katarzyna. A młodzi podczas wspólnych rekolekcji - adwentowych, sylwestrowych i wakacyjnych czy powołaniowych - chcą nie tylko poznawać świat, zdobywać górskie szlaki, ale także szukać Boga.
Inicjatywy
Podczas wielu wyjazdów, które były nastawione na poznawanie szlaków, młodzi sami wychodzili z inicjatywą Mszy św. czy adoracji Najświętszego Sakramentu. I to jest piękne, że nie boją się o to poprosić i przyznać do wiary. Byle tylko siostrom nie zabrakło sił do pokazywania Boga poszukującym Go „młodym gniewnym”.
Wszelkich informacji na temat rekolekcji, spotkań i samego Apostolstwa Młodzieży Praesentatio oraz kontakt z siostrami można znaleźć na stronie