Reklama

Świątynia dedykowana Bogu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Wspólnota łódzkiej parafii pw. św. Wojciecha przeżywała 4 września historyczne wydarzenie. W tym dniu bp Adam Lepa dokonał konsekracji parafialnej świątyni będącej zarazem sanktuarium maryjnym i odprawił Sumę odpustową ku czci Chojeńskiej Matki Bożej Pocieszenia. Wierni gromadzą się w tej świątyni, aby uczestniczyć w liturgii Mszy św., słuchać Słowa Bożego, a także modlić się. Potrzeba zatem, by została ona oddana Panu Bogu w uroczystym obrzędzie konsekracji. Kościół św. Wojciecha istnieje już ponad 80 lat, ale z różnych przyczyn konsekracja była możliwa dopiero teraz (patrz wywiad z proboszczem ks. Janem Jachymem).
W Liturgii uczestniczyli kapłani z dekanatu Łódź-Chojny, z dziekanem ks. inf. Józefem Fijałkowskim. Wśród kapłanów koncelebrujących stanęli m.in. księża pochodzący z parafii św. Wojciecha: ks. Marian Kołodziejczak, ks. Zenon Kołodziejczak, ks. Jerzy Lipiński. Koncelebrowali również: dyrektor Domu Księży Emerytów ks. Robert Arndt, ojcowie bonifratrzy i ojcowie karmelici. W prezbiterium zajęli miejsca księża seniorzy, mieszkańcy Domu Księży Emerytów, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa rodzin - ks. prał. Stanisław Kaniewski i przeor bonifratrów o. Paweł Kulka. Uczestnikami uroczystości byli ojcowie kamilianie oraz siostry karmelitanki i siostry służebniczki starowiejskie i pleszewskie. Licznie przybyli parafianie oraz goście. Nawę boczną kościoła wypełniły sztandary z kilkunastu łódzkich parafii.
W słowie wstępnym proboszcz i kustosz sanktuarium ks. kan. dr Jan Jachym podkreślił, że parafian do uczestnictwa w uroczystościach konsekracyjnych przygotowały misje, które prowadził o. Jarosław Obroślak z Jasnej Góry. Następnie ks. Jachym poprosił Księdza Biskupa o poświęcenie nowej malatury kościoła, wiernych i namaszczenie krzyżmem ołtarza oraz ścian świątyni. Ksiądz Proboszcz zwrócił uwagę, że konsekracja świątyni ma szczególny wymiar duchowy, który powinien każdemu chrześcijaninowi uświadomić, że począwszy od chrztu jest żywą świątynią Boga.

Obrzędy konsekracji

Na początku obrzędów konsekracji bp Adam Lepa pobłogosławił wodę i skropił nią wiernych oraz ściany kościoła i ołtarz. Po wysłuchaniu homilii, którą wygłosił Ksiądz Biskup, uczestnicy Liturgii odmówili Litanię do Wszystkich Świętych, po czym Ksiądz Biskup wyśpiewał modlitwę konsekracyjną. Następnie rozpoczął się obrzęd namaszczenia i okadzenia ołtarza oraz świątyni i wiernych. Dostojny Celebrans namaścił krzyżmem ołtarz, który przez namaszczenie stał się symbolem Chrystusa. Czterej kapłani uczestniczący w koncelebrze namaścili w czterech miejscach ściany kościoła, co oznacza poświęcenie go dla kultu chrześcijańskiego całkowicie i na zawsze. Od tej chwili świątynia stała się miejscem oddanym na wyłączną własność Panu Bogu.
Kadzidło, które zostało spalone na ołtarzu, ukazało, iż Ofiara Chrystusa wznosi się do Boga jako słodka woń. Dym unoszący się nad naczyniem z kadzidłem wyraża przekonanie, że błagalne i dziękczynne modlitwy wiernych docierają do tronu Boga. Okadzenie wnętrza kościoła odzwierciedla, że przez poświęcenie stał się on domem modlitwy.
Nakrycie ołtarza wskazuje, iż jest on miejscem sprawowania Ofiary eucharystycznej oraz stołem Pańskim. Dokoła niego stoją kapłani oraz wierni i przez tę samą czynność, choć spełniają różne funkcje, sprawują pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa oraz spożywają wieczerzę Pańską. Dlatego ołtarz jako stół Uczty ofiarnej odpowiednio się przygotowuje i uroczyście przyozdabia. Rozpalenie paschału i świec, a następnie oświetlenie ołtarza i iluminacja kościoła przypomina, że wierni oświetleni światłem Chrystusa mają się stawać światłem dla innych.
Na zakończenie Eucharystii ks. Jan Jachym wypowiedział podziękowania skierowane do bp. Adama Lepy, kapłanów, parafian, a także wszystkich osób, które modlitwą, ofiarą i pracą przyczyniły się do zorganizowania uroczystości konsekracyjnych. Osobne wyrazy wdzięczności parafianie skierowali do bp. Adama Lepy. Trzeba podkreślić, że Ksiądz Biskup pochodzi z parafii św. Wojciecha.
Po udzieleniu pasterskiego błogosławieństwa bp Adam Lepa przewodniczył procesji eucharystycznej, która przeszła wokół kościoła.

* * *

Z homilii bp. Adama Lepy
„(…) Dzisiaj będziemy uczestniczyć w konsekracji tej świątyni, kościoła jako budynku. To poświęcenie, czyli konsekracja, wszystkie modlitwy, które odnoszą się do tej uroczystości, mówią przede wszystkim o ludzie Bożym. Podczas konsekracji będziemy się modlić, aby lud Boży, który będzie korzystał z tego miejsca, od dziś wyjątkowo świętego, był zawsze napełniony łaską, błogosławieństwem i z tego miejsca czerpał nowe siły do pokonywania różnych trudności, które się piętrzą w życiu każdego człowieka. Będziemy tu przychodzili z nadzieją, że doznamy dobroczynnego działania Bożej łaski. Tu, wyraźniej niż dotąd, będziemy czuć atmosferę nowo konsekrowanego kościoła. Dlatego modlitwa żywego Kościoła, zbudowanego z serc ludzkich, z wiary, nadziei i miłości obejmuje nie tylko obecne pokolenie, które będzie korzystało z tego świętego miejsca, ale także pokolenia następne. (…)”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje Vittorio Messori, największy apologeta naszych czasów

2026-04-04 17:26

[ TEMATY ]

Vittorio Messori

nie żyje

największy apologeta

Vittorio Messori, Public domain, via Wikimedia Commons

Vittorio Messori

Vittorio Messori

16 kwietnia skończyłby 85 lat, ale zmarł wcześniej, w Wielki Piątek 3 kwietnia. W ten szczególny dzień odszedł do Pana Vittorio Messori, dziennikarz i pisarz uważany za jednego z czołowych autorów katolickich naszych czasów. Człowiek, który wywarł wielki wpływ na kulturę katolicką, nie tylko we Włoszech, o czym świadczy fakt, że jego książki były tłumaczone na kilkadziesiąt języków. Kompetentny i błyskotliwy, bardzo płodny literacko był autorem kilkunastu książek, które odbiły się szerokim echem na świecie.

Messori urodził się w rodzinie niewierzącej, a rodzina i szkoła uczyniły z niego antyklerykała i racjonalistę. Lato 1964 r. okazało się dla niego momentem przełomowym. Wówczas nieoczekiwanie zetknął się z Ewangelią, której później poświęcił całe swoje życie. Messori po nawróceniu na katolicyzm, w swojej działalności dziennikarskiej i literackiej, poświęcił się całkowicie obronie wiary i Kościoła w trudnym posoborowym okresie jego historii i stał się jednym z najbardziej znanych współczesnych apologetów. Starał się przekonać ludzi, że nadzieja istnieje, że jest ona uzasadniona, że człowiek wierzący to nie naiwniak; że „chrześcijanin to nie kretyn”.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy/ Mężczyźni do 45 roku życia muszą zgłaszać wyjazd za granicę

2026-04-05 01:07

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe Stock

Mężczyźni od 17 do 45 roku życia, w przypadku wyjazdów zagranicznych dłuższych niż trzy miesiące, muszą uzyskać zgodę Bundeswehry. Ministerstwo obrony potwierdziło w sobotę informację podaną wcześniej przez dziennik „Frankfurter Rundschau”.

Rzecznik resortu wyjaśnił, że „dopóki służba w Bundeswerze pozostaje dobrowolna, zezwolenie uważane jest (automatycznie) za udzielone”. Nowy obowiązek wynika z ustawy o służbie wojskowej, jednak – jak piszą niemieckie media – większość zainteresowanych nie była tego świadoma.
CZYTAJ DALEJ

Nadzieja Zmartwychwstania

2026-04-05 09:34

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W wielkanocny poranek Sandomierz wypełniło radosne „Alleluja!”, niosące ze sobą nadzieję i przypomnienie o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Uroczystej Mszy Świętej Rezurekcyjnej w bazylice katedralnej przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Liturgię poprzedziła tradycyjna procesja wokół świątyni.

Trzykrotne obejście kościoła stało się wyrazistym świadectwem wiary w zwycięstwo życia nad śmiercią. W procesji wzięli udział kapłani, klerycy, Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej w historycznych strojach, a także licznie zgromadzeni wierni i przybyli goście. Niesiony Najświętszy Sakrament oraz symbole Zmartwychwstania podkreślały rangę tego jednego z najbardziej poruszających momentów liturgii Niedzieli Wielkanocnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję