Ks. Waldemar Wesołowski: - Jak zrodził się pomysł, aby starać się o takie wyróżnienie?
Ks. Bogdan Żygadło: - Wszystko zaczęło się 2 lata temu. Biskup legnicki Stefan Cichy, będąc w naszym kościele, zaproponował, by postarać się o nadanie mu godności bazyliki mniejszej. Tak więc rozpoczęliśmy przygotowania. Najpierw trzeba było zebrać całą dokumentację. Należało wypełnić odpowiednie pisma, formularze, prośbę do Stolicy Apostolskiej. Oczywiście należało też spełnić wszystkie zalecenia. Jeśli chodzi o sprawy materialne, to nasz kościół spełniał wymogi stawiane przez Stolicę Apostolską, z wyjątkiem jednej rzeczy - wymagany jest ołtarz stały do sprawowania Eucharystii. Ten warunek został spełniony. Podczas odpustu parafialnego ku czci św. Pankracego, który miał miejsce 12 maja, Biskup Legnicki poświęcił nowy ołtarz. Natomiast jeśli chodzi o sprawy duchowe, to również kościół spełniał wszelkie wymagania już od wielu lat. W naszym regionie ta świątynia była i jest miejscem formowania życia duchowego wiernych naszej parafii i całego regionu jeleniogórskiego. Tutaj odbywały się spotkania rejonowe duszpasterzy, katechetów. Tutaj kształtowało się i nadal kształtuje życie duchowe całego miasta, nie wyłączając naszych włodarzy.
- Jak wierni odebrali wiadomość o takich staraniach i jak włączyli się do przygotowań?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Wierni od dawien dawna byli przekonani, że jest to wyjątkowa świątynia. To, co się dokonało, jest tylko ukoronowaniem ich marzeń i pragnień. Wiadomość tę przyjęli z wielką radością. Poczuli się wyróżnieni, a jednocześnie zobowiązani do tego, by ten kościół stawał się coraz piękniejszy.
- Nadanie tytułu bazyliki oznacza też przyjęcie na siebie pewnych zobowiązań. Jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość tego miejsca?
- Nadal będziemy realizowali to, czym żyjemy. Główny akcent należy kłaść zatem na rozwój życia duchowego, życia w komunii z Bogiem. Chcemy, aby świątynia była udostępniona dla zwiedzających, dla turystów i pielgrzymów przybywających w Karkonosze i do naszego miasta. Odbywać się będą koncerty, a więc rozwijać się będzie również życie kulturalne. Zaplanowana jest pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych, chcemy aby w naszym regionie to było spotkanie coroczne. Tym bardziej, że św. Pankracy jest patronem dzieci przystępujących do I Komunii św. To będzie początek różnych inicjatyw, jakie będą podejmowane. Należy też wspomnieć, że w kościele, nowej bazylice znajdują się relikwie świętych patronów Erazma i Pankracego.
- Na uroczystości przybył specjalny gość z Rzymu, to też wielkie wyróżnienie.
- Kardynał Antonio Canizares Llovera - prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów był gościem honorowym i przewodniczył uroczystościom. To wielkie wyróżnienie nie tylko dla naszej świątyni, ale i całego miasta. To przecież najbliższy współpracownik Ojca Świętego Benedykta XVI. To niecodzienny gość, zatem i nasza radość była wielka.
Reklama
- Czego można życzyć duszpasterzom i wiernym w tak wielkim dniu?
- Przede wszystkim komunii z Bogiem, życia Panem Bogiem. Odpowiadania codziennością swojego życia na ten głos, który pojawia się w sercu. Światła, które płynie od Pana Boga. Mam nadzieję, że to wydarzenie przyniesie błogosławione owoce.
- Ks. Mariusz Majewski, obecny sekretarz Biskupa Legnickiego i dawny wikary tej parafii. Jest Ksiądz również liturgistą. Co zatem oznacza nadanie tytułu bazyliki mniejszej dla tej świątyni?
Reklama
Ks. Mariusz Majewski: - Mogę powiedzieć, że jest to potwierdzenie tego wszystkiego, co tutaj się dokonywało i dokonuje. Bazyliką może być świątynia, w której w szczególny sposób dba się o wysoki poziom prowadzonego duszpasterstwa, o formację liturgiczną, pastoralną. A także jest kościołem odznaczającym się wybitnymi walorami architektury i sztuki. Wszystkie te warunki są tutaj spełnione. Od lat dokonuje się tutaj stała formacja zarówno wiernych świeckich, jak i duchownych. Już od zakończenia II wojny światowej, to tutaj gromadzili się duszpasterze na tzw. rejonówki, czyli konferencje rejonu jeleniogórskiego. Były organizowane dni skupienia, również dla katechetów. Odbywały się spotkania służby liturgicznej z kilku dekanatów. Dwa razy świątynia ta była wyznaczana przez biskupów jako kościół jubileuszowy, do którego przychodzili pielgrzymi i w którym można było otrzymać specjalne łaski związane z rokiem jubileuszowym. Innym aspektem, na który zwraca uwagę Kongregacja ds. Kultu Bożego jest to, że w bazylice dba się o liturgię w szczególny sposób. To wszystko dostrzegł biskup legnicki Stefan Cichy, z którego inicjatywy rozpoczęły się starania o nadanie tego tytułu.
- Bazylika to również świątynia, która staje się znakiem szczególnej łączności z biskupem Rzymu, czyli papieżem.
- Tak, Kongregacja zwraca na to uwagę, przypominając, że ma to być miejsce, w którym propaguje się nauczanie Stolicy Apostolskiej. Zewnętrznym znakiem tego jest przywilej dla tego kościoła prawa do używania na naczyniach liturgicznych, szatach herbu Stolicy Apostolskiej, a więc symbolu skrzyżowanych kluczy Piotrowych. Tylko bazyliki mają taki przywilej. Kongregacja przypomina też, że święta związane z papieżem, w tym miejscu powinny być szczególnie celebrowane. A więc chodzi min o uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), dzień katedry św. Piotra (22 luty). Dodatkowo biskup miejsca ma prawo wyznaczyć jeszcze inny dzień, w którym wierni mogą uzyskać odpusty. Takim dniem dla tego kościoła będzie 6 sierpnia, święto Przemienienia Pańskiego, gdyż w głównym ołtarzu znajduje się właśnie obraz Przemienienia Pańskiego. Innym jeszcze dniem uroczystym jest rocznica poświęcenie kościoła. Według kronik w tym przypadku miało to miejsce 28 sierpnia. Poza tym każdy wierny w dniu dowolnie przez siebie wybranym raz w roku może uzyskać łaskę odpustu zupełnego, oczywiście po spełnieniu określonych warunków.
- W jaki sposób władze miasta włączyły się w przygotowania do nadania tej świątyni tytułu bazyliki mniejszej?
Reklama
Irena Kępisty: - Od momentu, kiedy było już wiadomo, że takie decyzje zapadły w Watykanie, Prezydent miasta wyraził chęć uczestniczenia w przygotowaniach do tych uroczystości. Przede wszystkim władze miejskie zajęły się sprawą zorganizowania konferencji, która odbyła się 13 i 15 maja, poświęconej oczywiście naszemu kościołowi św. Erazma i Pankracego. Z tej okazji zostały przygotowane specjalne wydawnictwa oraz film promujący bazylikę. Chodzi zatem o to, by zadbać zarówno o stronę duchową, jak i kulturalną i turystyczną.
- Jakie znaczenie dla miasta ma ta uroczystość i jakie nadzieje są z tym związane?
- Liczymy na to, że nowa bazylika będzie przyciągać pielgrzymów i turystów. Miasto włącza się aktywnie w rewitalizację zabytków. Myślimy o rozwijaniu ruchu turystycznego, również pod kątem bazyliki. Będą wydawane materiały promocyjne, będą opracowywane ścieżki do zwiedzania, które będą obejmowały również inne zabytkowe świątynie znajdujące się w naszym mieście i w jego okolicach. W przyszłym roku chcemy ogłosić konkurs na zwiedzanie zabytków z przewodnikami. Oczywiście wszystko będzie uzgodnione z gospodarzami miejsca. Przewodnicy będą oczywiście opłacani z funduszy miasta. Nasze miasto jest szczególnie piękne i ze względu na położenie w Karkonoszach, ale też ze względu na skarby kultury i sztuki, które tu są. Chcemy zatem, aby ludzie odwiedzający Karkonosze przyjeżdżali do nas i mieli różne propozycje spędzenia czasu w naszym mieście. My jednak musimy przedstawić taką ofertę, która będzie interesująca. Jesteśmy przekonani, że tak będzie.