Światowy Dzień Życia Konsekrowanego przeżywamy w Kościele w święto Ofiarowania Pańskiego. Wtedy w świątyni Jerozolimskiej Maryja wraz z Józefem ofiarowała Dzieciątko Jezus Bogu Ojcu, a Symeon ogłosił, że nowo narodzony Syn Boży jest Światłem świata i Zbawieniem narodów. Dzień ten ustanowił Jan Paweł II w 1997 r., stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu.
W diecezji naszej pracuje 315 sióstr z 20 zgromadzeń zakonnych. Siostry pracują w parafiach oraz w instytucjach kościelnych. Zamieszkują w 62 domach. Należą do nich siostry: dominikanki, felicjanki, franciszkanki od miłości i pokuty, franciszkanki Rodziny Maryi, michalitki, nazaretanki, Opatrzności Bożej, pijarki, prezentki, saletynki, serafitki, sercanki, sługi Jezusa, służebniczki dębickie i służebniczki starowiejskie, szarytki, siostry szkolne de Notre Dame, córki św. Franciszka Salezego. Są dwa zakony kontemplacyjne: siostry wizytki w Jaśle i siostry karmelitanki w Rzeszowie. Są także osoby przynależące do instytutów świeckich życia konsekrowanego. Jest kilka osób należących do grona dziewic konsekrowanych i są wdowy konsekrowane.
Konsekrację, czyli poświęcenie się na wyłączną własność Bogu, można w Kościele realizować na wiele sposobów: w klasztorach jako zakonnice i zakonnicy, w istytutach świeckich życia konsekrowanego, jako dziewice i wdowy konsekrowane.
Siostry pracują jako katechetki w szkołach, prowadzą szkoły, np. siostry prezentki i pijarki, prowadzą przedszkola, od dawna czynią to siostry dominikanki, nazaretanki, franciszkanki Rodziny Maryi i siostry serafitki. Siostry sercanki prowadzą Dom Samotnej Matki. Wiele sióstr pełni służbę w świątyniach, jedne przez grę na organach pomagają nam chwalić Boga, a inne układaniem pięknych bukietów oddają hołd swojemu Mistrzowi i nam umilają modlitwę. Inne jeszcze pełnią cichą służbę, wykonując prace domowe. Każda praca jest ważna, istotne, by była wykonana z miłości do Boga i bliźniego. Wiele z domów zakonnych ma już długą historię na Podkarpaciu.
Do sióstr klauzurowych możemy iść prosić o modlitwę, bo to jest ich zasadnicze powołanie - modlitwa i pokuta albo możemy zamówić pięknie haftowane szaty liturgiczne.
W diecezji jako bracia i ojcowie realizują swoje powołanie bernardyni, dominikanie, franciszkanie, kapucyni, misjonarze Świętej Rodziny, pijarzy, saletyni, salezjanie. Zazwyczaj są kustoszami sanktuarium i prowadzą działalność duszpasterską w parafii, ukazując piękno charyzmatu, jakim zostali obdarowani przez swoich założycieli.
Osoby z instytutów świeckich życia konsekrowanego dają świadectwo swoim życiem w środowisku, gdzie żyją i pracują.
Pomóż w rozwoju naszego portalu