Młody Wilhelm Pluta rozpoczął naukę w wieku 6 lat 1 kwietnia 1916 r. w niemieckiej szkole ludowej nr 4 w Turzo-Kolonii. Poszedł do szkoły niemieckiej, gdyż polskiej tam wtedy nie było, a dziwny termin rozpoczęcia nauki miał związek z trwającą wtedy I wojną światową.
Dzisiejsi koledzy szkolni Wilhelma Pluty - Natalka z klasy I a i Dominik z klasy I b mają mniej więcej tyle lat co ich patron, gdy rozpoczął naukę. Wiedzą o nim jeszcze niewiele, ale już potrafią rozpoznać go na zdjęciu czy portrecie. - Był biskupem i był mądry - mówi Dominik. A Natalka dodaje: - Chodził do naszej szkoły przed wojną.
Wilhelm uczył się w tej szkole do 28 czerwca 1923 r. Dziś ma ona już 112 lat i chodzi do niej 161 uczniów. Choć poddawany remontom i rozbudowie, budynek szkoły po dziś dzień pozostał w gruncie rzeczy niezmieniony, są tam więc te same schody i korytarze, po których kiedyś chodził Sługa Boży.
Na mocy uchwały Rady Miasta Ruda Śląska z dnia 8 kwietnia 2010 r., na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców oraz Samorządu Szkolnego, szkoła przyjęła imię bp. Wilhelma Pluty już od 1 września 2010 r., jednak uroczystość nadania szkole imienia połączona z wręczeniem sztandaru odbyła się 10 stycznia w połączeniu z obchodami 101. rocznicy urodzin Sługi Bożego, przypadającymi w niedzielę 9 stycznia.
Uroczystościom przewodniczył bp Gerard Bernacki u boku z proboszczem parafii w Kochłowicach ks. kan. Jerzym Lisczykiem. Byli obecni także delegaci z naszej diecezji ks. prał. Witold Andrzejewski i ks. kan. Zbigniew Samociak. W kazaniu ks. Andrzejewski podzielił się wieloma osobistymi refleksjami o życiu duchowym bp. Pluty, mówił o wgłębieniach po kolanach i łokciach pozostałych na jego klęczniku i o tym, że Sługa Boży wszystko odnosił do Pana Boga, wszystko z Panem Bogiem konsultował. Osobno zaś kaznodzieja zwrócił się do kolegów szkolnych bp. Wilhelma: - Wiecie dzieci, jaka jest tajemnica uczciwego życia, jak można pięknie żyć? Pytajcie o to Patrona waszej szkoły. Gdzieś tam z nieba wam odpowie. Ale mogę wam powiedzieć, że tajemnica, którą on odkrył, to: trzeba o wszystko przede wszystkim pytać Pana Jezusa.
W trakcie Mszy św. bp Bernacki poświęcił nowy sztandar. Potem sztandar ten został uroczyście przekazany w gmachu szkoły, gdzie Ksiądz Biskup poświęcił również pamiątkową tablicę z wizerunkiem bp. Pluty, o którym mówił: - Bp Wilhelm Pluta był człowiekiem, który mocno chodził po ziemi nogami, ale głowę miał zanurzoną w tabernakulum. Bóg był dla niego rzeczywistością, którą żył.
W uroczystościach uczestniczyła też rodzina Sługi Bożego, w tym jego najmłodsza siostra Bronisława Żak i dziekan ks. Krzysztof Żak. A Leokadia Pluta, notabene mama pracującego w Żarach ks. Piotra Pluty, i Gabriela Malec w imieniu rodziny przekazały szkole portret bp. Wilhelma Pluty i tablicę ze zdjęciami archiwalnymi z lat szkolnych jego życia.
Szkoła Podstawowa nr 21 w Rudzie Śląskiej ma nowe imię, sztandar, tablicę, wspaniałe pamiątki, ale przede wszystkim może być dumna z tego, że w jej murach uczył się sługa Boży bp Wilhelm Pluta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu