Tegorocznemu Tygodniowi Modlitw o Jedność Chrześcijan towarzyszy hasło stanowiące fragment Dziejów Apostolskich: „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach” (Dz 2, 42). Modlitwy zaś i nabożeństwa zostały w tym roku przygotowane przez chrześcijan z Jerozolimy.
Historia tych ekumenicznych modlitw liczy już ponad sto lat. W 1895 r. papież Leon XIII nie bez inspiracji środowisk anglikańskich dał początek nowennie modlitw o jedność przed świętem Zesłania Ducha Świętego. Nową inicjatywę zaproponowali w 1908 r. dwaj anglikańscy duchowni - Spencer Jones i Paul James Wattson. Ich propozycja oktawy modlitw od 18 do 25 stycznia początkowo nie znalazła szerszego przyjęcia. Z odnowioną motywacją styczniowego tygodnia modlitw wystąpił w 1935 r. ks. Paul Couturier z Lyonu. Wskazał, że punktem wyjścia do jedności chrześcijańskiej jest sam Chrystus, który modlił się i wzywał do jedności. Dlatego chrześcijanie, włączając się w modlitwę Chrystusa, winni modlić się o nadejście takiej jedności. W 1936 r. po raz pierwszy przeprowadzono styczniowy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Lyonie. Stąd praktyka ta rozszerzyła się na całą Francję, kraje europejskie, a następnie dzięki staraniom i charyzmatowi ks. Couturiera znalazła akceptację w innych tradycjach chrześcijańskich.
Nic dziwnego, że ta cenna inicjatywa przetrwała i wciąż się rozwija. Jakże tym, którzy wierzą w Chrystusa mogłaby być obojętna Jego własna modlitwa arcykapłańska zanoszona do Ojca w Wieczerniku w przeddzień Jego śmierci: „(...) aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś” (J 17, 21-23). Ta modlitwa naszego Zbawiciela stała się modlitwą całego Kościoła.
Wydawać by się mogło, że błagalna modlitwa Jezusa rozpłynęła się w głuchej przestrzeni. Bo przecież Jego Mistyczne Ciało nękało tyle teologicznych sporów, zostało roztarte schizmą wschodnią a potem poranił je protestancki rozłam. I dzisiaj wśród chrześcijan są: katolicy, prawosławni, protestanci, a każdy z tych trzech wielkich Kościołów podzielony jest jeszcze wewnętrznie. A jednak Ojciec nie wzgardził prośbą Syna. Wysłuchał i przez wieki dawał światu ludzi, którzy pragnęli przywracać jedność Ludu Bożego. Robi to dalej, nieprzerwanie.
Także i nas chrześcijan - katolików diecezji rzeszowskiej zaprasza do włączenia się w dzieło jednoczenia tych, którzy są podzieleni, a którzy według zamysłu Chrystusa powinni stanowić „jedno Ciało”. Zaprasza nas do świadectwa i do modlitwy. Szczególną ku temu okazją będzie Msza św. odprawiana w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie i transmitowana przez nasze diecezjalne Katolickie Radio Via 25 stycznia o godz. 18.30. Włączmy się w modlitwę Chrystusa „aby stanowili jedno”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu