Tradycje salezjańskiego teatru i wychowania muzycznego sięgają swymi korzeniami św. Jana Bosko. Ten amatorski spontaniczny teatr zabawiał, wychowywał, uczył miłości kraju, przyczyniał się do rozbudzenia życia religijnego i po dziś dzień jest wspaniałą formą działalności stanowiącej dopełnienie życia religijnego parafii.
Dzięki staraniom proboszcza i kustosza sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu, ks. Marka Dąbka (który również jako jeden z górali tańczy i śpiewa) oraz wielu całym sercem oddanych ludzi, czas spędzony na salezjańskiej scenie staje się niewypowiedzianym skarbem przekazywania innym światełka miłości - Misterium Narodzenia Pana.
Oświęcimskie jasełka nawiązują do wspaniałej tradycji sceny salezjańskiej, która dla ks. Bosko stanowiła źródło wzrastania w osobistej kulturze, pobożności i nieodzowny czynnik wychowania młodego człowieka.
Opierają się one na „Betlejem polskim” Lucjana Rydla z tekstami salezjanina, wychowawcy i poety ks. Stanisława Domino. Dokonywane małe zmiany - nowe teksty i piosenki, przygotowywane przez Jolantę Zapała, która już szósty rok wlewa w nie swoje serce i reżyserski talent - stanowią dopełnienie całości.
Premiera przy pełnej sali (250 miejsc, Nowy Kościół), odbyła się 2 stycznia. W jasełkach biorą udział: schola z parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu, przedszkolaki z PS w Zaborzu, młodzież oratorium, Liturgiczna Służba Ołtarza, chór „Auxilium”, schola „Canticum”, BWS oraz dzieci, młodzież i dorośli z Oświęcimia i okolic.
Pomóż w rozwoju naszego portalu