Reklama

Historia archidiecezji łódzkiej w latach 1986-1998

Nowy ordynariusz i spotkania z Janem Pawłem II

W wyniku II wojny światowej Łódź utraciła wielonarodowy, wielowyznaniowy i wielokulturowy charakter. Przylgnęło do niej miano stolicy przemysłu lekkiego, w której zatrudniano przede wszystkim kobiety. Władze polityczne socjalistycznego państwa kreowały mit Łodzi, jako miasta rewolucyjnego, komunistycznego. Wprawdzie pojawiło się kilka szkół wyższych, ale pierwszoplanową rolę mieli odgrywać robotnicy, pozornie hołubieni przez czynniki partyjne. Łódź drugiej połowy ubiegłego stulecia to miasto, którego mieszkańcy pracowali na trzy zmiany. Miasto rozbitych rodzin, kobiet pracujących nocami przy krosnach w wielkich fabrykach i matek, które zapracowane nie mogą godnie wychować swoich dzieci.
Po 1989 r. region łódzki przestał być ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Dawne giganty odzieżowe zostały zastąpione przez małe firmy produkujące na rynek polski i zagraniczny. Jednocześnie Łódź, położona na skrzyżowaniu autostrad i kultur, miała szansę stać się miejscem charakteryzującym się wielkim dynamizmem, posiadającym wyjątkowy urok kumulujący elementy cywilizacyjne wielu narodów, kultur i religii. To wszystko przyczynia się do stworzenia po raz drugi mirażu „ziemi obiecanej”. W takiej rzeczywistości Kościół lokalny wezwany został do wypracowania nowych form duszpasterstwa, nowych metod pracy ewangelizacyjnej i katechetycznej wśród dzieci, młodzieży, robotników i inteligencji. Przed taką rzeczywistością stanął nowy ordynariusz diecezji łódzkiej.

Niedziela łódzka 1/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II mianował bp. Władysława Ziółka ordynariuszem diecezji łódzkiej 24 stycznia 1986 r. 22 lutego nastąpił ingres do katedry łódzkiej z udziałem prymasa kard. Józefa Glempa.

Wobec nowych wyzwań

Reklama

Już w następnym roku ma miejsce największe wydarzenie w dziejach Kościoła łódzkiego, jakim jest wizyta Następcy św. Piotra. Spotkanie z Janem Pawłem II 13 czerwca 1987 r. wywarło niezatarte wrażenie na całej społeczności diecezji łódzkiej. Ojciec Święty zwrócił wówczas szczególną uwagę na stan moralny łodzian, wzywając do stałej katechizacji, pełnej świadomości potrzeby apostolatu. W wyjątkowy sposób Jan Paweł II odniósł się do kobiet, zwłaszcza pracujących w łódzkich fabrykach. Wskazywał na szczególne posłannictwo kobiety jako istoty dającej życie, piastunki domowego ogniska i pierwszej chrześcijańskiej wychowawczyni młodego pokolenia. Podczas Mszy św. odprawionej na płycie lotniska Lublinek 1556 dzieci z całej diecezji łódzkiej przystąpiło do Pierwszej Komunii św. Po Eucharystii Ojciec Święty w towarzystwie ordynariusza łódzkiego sfotografował się ze wszystkimi dziećmi i katechetami.
Zmiana ustroju państwa po 1989 r., jak również (na mocy bulli papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” z 25 marca 1992 r.) wyniesienie Łodzi do rangi stolicy arcybiskupstwa bezpośrednio podległego Stolicy Świętej, a miejscowego ordynariusza do godności arcybiskupa, na pewno w dużym stopniu umożliwiły Kościołowi łódzkiemu realizację zadań apostolskich i papieskich postulatów. Decyzją Ojca świętego z 20 grudnia 1989 r. łódzka katedra otrzymała tytuł bazyliki mniejszej. Erygowano nowe parafie, wznoszono nowe świątynie i kaplice, zakończono budowę nowej części gmachu WSD, wzniesiono budynek kurii archidiecezjalnej i Dom Księży Emerytów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

U progu Trzeciego Tysiąclecia

Reklama

Abp Władysław Ziółek, kontynuując koncepcje duszpasterskie swoich poprzedników, rozpoczął proces wprowadzania Kościoła łódzkiego w nową epokę. Ordynariusz łódzki miał świadomość złożoności działań Kościoła w świecie współczesnym oraz trudności w Kościele łódzkim: brak świątyń, patologie społeczne, zakłócenia w odbywaniu regularnych praktyk religijnych. Dlatego ze wszystkich sił wspomaga każdą cenną inicjatywę ożywiającą duchowe i społeczne życie w diecezji. Inspiruje, pomaga i uczestniczy w rozmaitych formach duszpasterstwa, zmierzających do integracji różnych środowisk. Usprawnia struktury organizacyjne duszpasterstwa (przegrupowanie i zwiększenie liczby dekanatów), powołuje nowe wydziały i referaty odpowiadające potrzebom duszpasterskim diecezji.
W rocznicę Drugiego Kongresu Eucharystycznego i historycznej wizyty Ojca Świętego w Łodzi, odbył się w czerwcu 1988 r. Drugi Diecezjalny Kongres Eucharystyczny. Jego kulminacją była procesja eucharystyczna, która przeszła ulicami Łodzi z kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej na pl. Katedralny. Te uroczystości zapoczątkowały coroczne Diecezjalne Święto Eucharystii, obchodzone od 1989 r. w drugą niedzielę czerwca.
Arcybiskupowi łódzkiemu bliski jest los rodzin oraz matek i dzieci z różnych środowisk. Wyrazem tej troski są powołane do istnienia: Centrum Służby Rodzinie, pierwszy w Polsce Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, Telefon Zaufania, Dom Samotnej Matki, Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej, Szkoła Rodzicielstwa, reaktywowany Caritas Diecezji Łódzkiej.

Troska o instytucje, uczelnie, media i kulturę

Już wydarzenia towarzyszące wizycie Jana Pawła II, a zwłaszcza udział uczonych i intelektualistów w spotkaniu z Papieżem, zapowiadały powstanie silnej więzi Pasterza oraz łódzkiego Kościoła ze środowiskami naukowymi i intelektualnymi Łodzi. Cały okres przewodzenia Kościołowi łódzkiemu przez Księdza Arcybiskupa charakteryzuje troska o podtrzymywanie kontaktów ze środowiskami wykładowców wyższych uczelni oraz inteligencji. Owocem tego są inicjatywy i decyzje doniosłe dla całej archidiecezji: w 1986 r. - powołanie Diecezjalnego (obecnie Archidiecezjalnego) Wydawnictwa Łódzkiego, w 1987 r. - ustanowienie Instytutu Teologicznego w Łodzi, który do dziś uformował i umożliwił zdobycie kwalifikacji i dyplomów naukowych 7 tys. słuchaczy.
W 1988 r. abp ordynariusz powołał Punkt Konsultacyjny Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie UKSW). Od tego czasu klerycy studiujący w WSD jednocześnie są studentami UKSW w Warszawie, gdzie zdobywają tytuły magisterskie. W tym samym roku nastąpiło powołanie Klubu Inteligencji Katolickiej. W 1989 r. została otwarta Księgarnia Diecezjalna. W 1992 r. powstały „Łódzkie Studia Teologiczne”, stanowiące platformę komunikacji i wymiany myśli teologicznej z innymi ośrodkami na terenie kraju. 11 kwietnia 1993 r. ukazał się pierwszy numer „Niedzieli łódzkiej” jako dodatek do Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. W tym samym roku został ustanowiony Ośrodek Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Łódzkiej przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Łodzi. Każdego roku w listopadzie z inicjatywy Ośrodka jest organizowany dwutygodniowy Międzynarodowy Festiwal Kultury Chrześcijańskiej, który jest jedynym tego rodzaju wydarzeniem nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Teatr, który powstał przy Ośrodku, jest emanacją talentów tych, którzy znaleźli tam miejsce dla realizacji swoich artystycznych wizji.
W 1994 r. Ksiądz Arcybiskup powołuje Radio Emaus - katolicką rozgłośnię radiową, która obecnie po reorganizacji działa w sieci Radia Plus. Archidiecezja współpracuje także z Radiem Niepokalanów, nasi biskupi i kapłani są obecni na falach Radia Maryja. W 1995 r. zostaje powołana Redakcja Katolickich Programów Telewizyjnych przy Łódzkim Ośrodku TVP. W 1996 r. powołana zostaje Akcja Katolicka Archidiecezji Łódzkiej, a w 1998 r. erygowane Studium Duchowości Chrześcijańskiej oraz Szkoła Nowej Ewangelizacji. W 2000 r. rozpoczyna działalność Kościelny Uniwersytet Ludowy AŁ z siedzibą w Sędziejowicach. Powstaje także ośrodek rekolekcyjno-konferencyjny w Porszewicach, przewidziany dla różnego rodzaju grup formacyjnych, a także buduje się gmach Centrum Studiów im. Jana Pawła II, które stanie się platformą współpracy środowisk naukowych Łodzi z Kościołem łódzkim.

III Synod Archidiecezji Łódzkiej

9 czerwca 1991 r. rozpoczął działalność Drugi Synod Plenarny w Polsce. Na tle tego wydarzenia abp Władysław Ziółek w październiku 1992 r. powołał do istnienia Archidiecezjalną Radę Synodalną. Sesja inauguracyjna synodu w archidiecezji łódzkiej 28 marca 1993 r., dała początek pracom zespołów synodalnych, które powstały w wielu parafiach. 16 maja 1994 r. powołano do życia Archidiecezjalne Studium Synodalne. Wszystkie te działania były przygotowaniem do otwarcia i przeprowadzenia III Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Uroczyste jego otwarcie miało miejsce w bazylice archikatedralnej 25 maja 1996 r., z udziałem abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Celem Synodu było opracowanie statutów synodalnych, które obejmowałyby kościelne prawo partykularne na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego, oraz rozpoznanie specyfiki archidiecezji łódzkiej. Prace, którym przewodniczył ks. Arcybiskup, przebiegały w formie zebrań i sesji plenarnych, posiedzeń komisji oraz zespołów synodalnych. Ich uwieńczeniem była uroczysta Eucharystia w niedzielę Chrystusa Króla 22 listopada 1998 r., podczas której Ordynariusz łódzki uroczyście podpisał statuty synodalne.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezdomni modlą się za Franciszka w dniu jego 88. urodzin

2024-12-17 16:36

[ TEMATY ]

bezdomni

modlitwa za papieża

88. urodziny

Adobe Stock

Grupa młodzieży z Ruchu Pracowników Chrześcijańskich (MCL) w Rzymie, która pomaga bezdomnym, postanowiła zorganizować 17 grudnia chwilę modlitwy w intencji papieża Franciszka wraz z wieloma osobami żyjącymi na ulicach.

Wolontariusze z Ruchu Pracowników Chrześcijańskich mają stały kontakt z ludźmi żyjącymi na ulicy w stolicy Włoch, także obok Watykanu, bowiem prowadzą na ulicach Rzymu akcję wsparcia bezdomnych pod hasłem „Ewangelia na ulicy, MCL obok bezdomnych”.
CZYTAJ DALEJ

Relikwie patrona Polski wróciły na swoje miejsce

2024-12-17 20:44

[ TEMATY ]

relikwie

Gniezno

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

katedra gnieźnieńska

patron Polski

ks. P. Kwiatkowski, ks. R. Malewicz, J. Andrzejewski

Srebrny relikwiarz św. Wojciecha

Srebrny relikwiarz św. Wojciecha

Zakończyły się trwające od maja tego roku prace restauratorskie i konserwatorskie przy konfesji św. Wojciecha. Barokowy złoty baldachim wykonany na wzór rzymskiej konfesji Berniniego lśni nowym blaskiem. Do srebrnej trumny wróciły już także relikwie patrona Polski św. Wojciecha, które na czas prac przechowywane były w katedralnym skarbcu.

Zabytkową skrzynkę relikwiarzową umieścił w relikwiarzu Prymas Polski abp Wojciech Polak w obecności specjalnie powołanej na to wydarzenie komisji. Wspomniane prace konserwatorskie i restauratorskie konfesji i trumny przeprowadzono w ramach przygotowań do obchodów Roku Świętego 2025, milenium koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej i 1025-lecia istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Zbrodnia bez kary. "Likwidacja" mediów publicznych w Polsce 2023-2024

2024-12-17 21:36

[ TEMATY ]

media publiczne

likwidacja

Zbrodnia bez kary

SDP

siłowe przejęcie

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Konferencja "Zbrodnia bez kary"

Konferencja Zbrodnia bez kary

Jak przebiegało przejmowanie mediów publicznych? Jak wyrzucano z pracy dziennikarzy Dlaczego doszło do tej sytuacji i jakie są jej konsekwencje dzisiaj – na te i inne pytania będą odpowiadać uczestnicy konferencji p.t. Zbrodnia bez kary. "Likwidacja" mediów publicznych w Polsce w latach 2023 – 2024”

Rok temu media publiczne w Polsce zostały siłowo przejęte przez rząd Donalda Tuska. Stało się to przy użyciu wynajętych firm ochroniarskich i policji. Zlekceważono przy tym obowiązujące prawo mediów, bo status TVP S.A., Polskiego Radia S.A., Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej regulują specjalne ustawy, a nie akty prawne niższego rzędu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję