Spotkania obyły się 10 i 11 grudnia, odpowiednio w konkatedralnej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu i w auli Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej. Konferencje poprzedzała wspólna modlitwa kapłańska.
O kryzysie kultury, wojnie cywilizacyjnej i zadaniach duszpasterskich Kościoła wobec małżeństw mówił dr Mieczysław Guzewicz, konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Prelegent podkreślał wielokrotnie, że dla żywotności cywilizacji europejskiej i katolicyzmu kluczową sprawą jest obrona świętości, nierozerwalności i sakramentalności chrześcijańskiego małżeństwa. Zwrócił także uwagę na destrukcyjną rolę swoistej promocji „mentalności rozwodowej”, którą wdrukowuje się w świadomość nie tylko dorosłych, lecz także młodego pokolenia. Do alarmujących zjawisk zaliczył drastyczny wzrost rozwodów w Polsce, „eurosieroctwo” i rozpad małżeństw na skutek zarobkowej emigracji. Prelekcji towarzyszyła multimedialna prezentacja danych statystycznych przeplatanych fundamentalnymi tekstami z nauczania Papieża Jana Pawła II odnośnie do małżeństwa i rodziny.
Nawiązując do papieskiego nauczania Mieczysław Guzewicz zachęcał kapłanów do uczynienia sprawy jedności i sakramentalności małżeństw priorytetowym zadaniem duszpasterskim Kościoła. Wskazał też kilka konkretnych przykładów zaaplikowanych przez duszpasterzy w różnych parafiach Polski.
Mieczysław Guzewicz, ur. w 1959 r., od 28 lat żyjący w małżeństwie, ojciec trojga dzieci. Doktor teologii biblijnej, członek - konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, członek Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Diecezjalnej Komisji ds. Rodziny. Pracuje jako katecheta z I LO we Wschowie. Jest autorem licznych publikacji i opracowań z zakresu problematyki małżeństwa i rodziny, wychowania religijnego dzieci, cierpienia w Biblii. Prowadzi rekolekcje, konferencje i prelekcje dla osób chorych, środowisk medycznych, duszpasterzy, doradców życia rodzinnego, narzeczonych, małżonków i rodziców. Jest autorem internetowej witryny
Pomóż w rozwoju naszego portalu