Ponieważ było to święto młodych, to głównie młodzież zaangażowała się w realizację uroczystości. Uczniowie Gimnazjum nr 3 w Toruniu pod kierunkiem Marii Pawłowskiej i Teresy Ślebiody przygotowali i zaprezentowali 7 października na toruńskim Rynku Staromiejskim happening, który wzbudził duże zainteresowanie przechodniów. Pantomima nawiązywała do walki dobra ze złem. W efekcie zwyciężyła świętość, która sama potrafiła się obronić. Podczas happeningu młodzież rozdawała karteczki z wezwaniem Jana Pawła II: „Nie bój się być świętym”.
Stypendyści Caritas Diecezji Toruńskiej i Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” poprowadzili w czwartek spotkanie z diecezjanami w auli UMK. W barwny sposób przedstawili, jak na ich życie oddziałuje dobroć ludzka, czyli co osiągają dzięki pomocy osób o wielkim sercu. W prezentacjach pokazali, że - oprócz codziennej bezpiecznej nauki oraz zamieszkania i wyżywienia w Bursie Akademickiej w Przysieku - mają możliwość integracji, rozszerzania wiedzy, a także poznawania świata na obozach i pielgrzymkach. Ogromną wartością, którą daje im bycie stypendystą czy to Funduszu dla Janka Muzykanta, czy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, jest poczucie przynależności do wspaniałej rodziny, dzięki której mogą „rozwijać skrzydła”.
Podczas uroczystości w auli UMK została zaprezentowana sonda uliczna przygotowana specjalnie na tę okazję przez studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Przechodnie wypowiadali się na temat odwagi świętości, która np. kojarzy się młodym z przestrzeganiem Dekalogu czy odważnym mówieniem o tym, że chodzą do kościoła, choć jest to niepopularne w „nowoczesnych” środowiskach. O skomentowanie tegorocznego papieskiego hasła został poproszony dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej ks. prał. Daniel Adamowicz. Zauważył on, że odważne dążenie do świętości to niekoniecznie wielkie czyny, a raczej codzienne wypełnianie obowiązków; to szacunek dla rodziców i realizowanie potrzeb z poszanowaniem drugiego człowieka. Taka postawa nie jest modna wśród młodzieży, dlatego warto pokazywać, że świat jest trochę inny niż np. w prezentowanych reklamach i staranie włożone w wypełnianie każdego zadania z wielką miłością jest wysiłkiem, który będzie procentować. Dobrym przykładem są wolontariusze Szkolnych Kół Caritas, których działalność została zaprezentowana podczas czwartkowych uroczystości. Prawie 900 osób zgromadzonych w auli UMK uczestniczyło w koncercie Ryszarda Rynkowskiego oraz w słodkim poczęstunku.
Centralnym punktem diecezjalnych obchodów X Dnia Papieskiego była uroczysta niedzielna Msza św. w kościele pw. Świętego Ducha na toruńskim Rynku Staromiejskim. Wzruszającą homilię o odwadze świętości, a takie było całe życie sługi Bożego Jana Pawła II, wygłosił ks. Rafał Bochen. Oprawę liturgiczną przygotowali alumni toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego, stypendyści Caritas Diecezji Toruńskiej i Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a muzyczną zespół „Pro-Misja” oraz chór Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.
Po Eucharystii orkiestra z chełmińskiego Domu Kultury poprowadziła poczty sztandarowe różnych grup społecznych w asyście harcerzy, delegacji młodzieży, kombatantów i wiernych pod pomnik Papieża u zbiegu Wałów gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II. Tam przy płonących zniczach oddaliśmy hołd Wielkiemu Rodakowi. Tę część uroczystości wypełnili uczniowie Gimnazjum nr 3 w Toruniu, przedstawiając program słowno-muzyczny z udziałem chóru szkolnego. Modlitwę poprowadził ks. prał. Daniel Adamowicz. Po odśpiewaniu „Barki” mieszkańcy Torunia i diecezji powrócili w podniosłym nastroju do swoich domów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu