Reklama

Kościół

Zmarł ks. prał. Stanisław Iłczyk

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że zmarł ks. prał. Stanisław Iłczyk, proboszcz parafii św. Wojciecha w Częstochowie, były dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

[ TEMATY ]

Częstochowa

śmierć

ks. Stanisław Iłczyk

Marian Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

A światłość wiekuista niechaj mu świeci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niech przez Miłosierdzie Boże odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

[zdjecie id="97383"][/zdjecie]

WAŻNE: Rodzina śp. ks. prałata Stanisława bardzo prosi, żeby nie przynosić kwiatów na pogrzeb. Zamiast kwiatów będzie można złożyć ofiarę do puszki, która będzie wystawiona pod chórem, na potrzeby Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Program uroczystości pogrzebowej w kościele św. Wojciecha w Częstochowie

Podziel się cytatem
 


4 września 2020 r., piątek
12.00 – Wprowadzenie ciała do kościoła 
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
18.45 – Różaniec
19.30 – I Msza św. pogrzebowa 
21.00-24.00 – Czuwanie modlitewne
21.00-22.00 – Rodzina Różańcowa 
22.00-23.00 – Wspólnota Krwi Chrystusa i Honorowa Straż Serca Jezusowego 
23.00-24.00 – Akcja Katolicka i Rycerze Kolumba

 

5 września 2020 r., sobota
Czuwanie modlitewne od godz. 6.30
11.15 – Różaniec 
12.00 – Msza św. pogrzebowa i przewiezienie ciała na cmentarz Kule.

W nocy z 1 na 2 września zmarł w Częstochowie ks. prał. Stanisław Iłczyk, budowniczy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, wieloletni dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i proboszcz parafii św. Wojciecha w Częstochowie. Ks. Stanisław Iłczyk urodził się 31 maja 1952 r. w Wilgoszy (parafia pw. św. Wacława w Irządzach w diecezji kieleckiej). W latach 1971–1978 odbywał studia filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie.

Reklama

W tym czasie odbył również służbę wojskową. Święcenia kapłańskie otrzymał 14 maja 1978 r. w katedrze częstochowskiej Świętej Rodziny z rąk bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusz diecezji częstochowskiej.

Po święceniach w latach 1978 – 1982 pracował jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Zawierciu-Kromołowie. Następnie był wikariuszem w parafii Św. Stanisława Kostki w Częstochowie (1982 – 1986) i parafii Świętej Rodziny w Częstochowie (1986 -1987). W 1987 r. biskup częstochowski Stanisław Nowak mianował ks. Iłczyka prefektem – prokuratorem w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Funkcję tę pełnił do 1991 r., kiedy został prefektem – prokuratorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Był drugim budowniczym, po ks. prał. Marianie Jezierskim, nowego gmachu seminarium w Częstochowie. Nowy budynek seminarium uroczyście poświęcił św. Jan Paweł II 15 sierpnia 1991 r. podczas VI Światowych Dni Młodzieży.

Reklama

W 2002 r. ks. Stanisław Iłczyk został proboszczem par. Św. Wojciecha w Częstochowie. Równocześnie w latach 2003 – 2013 pełnił funkcję dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W okresie, w którym ks. Iłczyk pełnił funkcję dyrektora częstochowskiej Caritas powstała m.in. pierwsza w Częstochowie Poradnia Rozpoznawania Płodności (NaProTecnologii), otwarte zostało "Okno życia" im. bł.Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie oraz „Okno życia” w Wieluniu. Caritas częstochowska wspomagała i angażowała się w zbiórki dla dzieci, które potrzebowały pomocy na leczenie i operacje. Podczas świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych Caritas przygotowała paczki. Nastąpił znaczny rozwój Szkolnych Kół Caritas i świetlic środowiskowch. Prawie 1,3 mln zł przekazała Caritas Archidiecezji Częstochowskiej na pomoc dla ofiar trąby powietrznej w 2008 r.

Ks. prał. Stanisław Iłczyk od roku 2015 był dziekan Regionu Częstochowskiego. W 2000 r. odznaczony godnością Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości. Przez abp. Stanisława Nowaka został powołany do Komitet do spraw Peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego w Archidiecezji Częstochowskiej (2002-2003). W 2007 r. został dyrektorem Wydziału Charytatywnego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, w 2011 r. członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. W 2013 r. otrzymał godność kanonika gremialnego Kapituły Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, a w 2018 r. został duszpasterzem rzemiosła w Archidiecezji Częstochowskie. Zmarły kapłan angażował się również w promocję mediów katolickich. Otrzymał „Mater Verbi” nagrodę redaktora naczelnego „Niedzieli” (2008, 2009). Był kapłanem maryjnym, m.in. od 2006 r. organizował nabożeństwo majowe na Górze Ossona, u stóp figury Matki Bożej z Lourdes – Matki Bożej Lotników, w Częstochowie. Do ostatnich dni swojego życia każdego dnia uczestniczył w modlitwie Apelu Jasnogórskiego w sanktuarium jasnogórskim.

Uroczystości pogrzebowe ks. prał. Stanisława Iłczyka odbędą się:

Piątek 4.09 19:30

Sobota 5.09 12:00

w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie.

Uroczystościom pogrzebowym będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Złożenie ciała zmarłego na Cmentarzu Kule.

Ks. Mariusz Frukacz

2020-09-02 09:14

Ocena: +12 -7

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uniwersytet zaprasza na studia do Częstochowy

Trwa rekrutacja na rok akademicki 2024/2025. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie oferuje kandydatom 60 kierunków kształcenia. Uczelnia proponuje studia I i II stopnia, jednolite studia magisterskie, w tym również zakończone uzyskaniem tytułu inżyniera oraz dualne. Propozycja zawiera również kierunki prowadzone w języku angielskim. Wśród nich znajduje się tegoroczna nowość - Medical Engineering (studia II stopnia prowadzone w języku angielskim, studia stacjonarne i niestacjonarne). Warto podkreślić, że w ostatnich latach uruchomiono liczne studia, które cieszą się powodzeniem wśród kandydatów: kierunek lekarski, prawo, ekonomia, psychologia, farmacja, filologia angielska, pielęgniarstwo i grafika. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie proponuje również blisko 35 form studiów podyplomowych oraz liczne kursy i szkolenia.

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie powstał z przekształcenia Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. To ważne dla całego środowiska akademickiego wydarzenie miało miejsce 1 czerwca 2023 roku. Stało się możliwe dzięki ustawie Parlamentu RP podpisanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 1 maja 2023 roku. Dzieje Uczelni sięgają jednak głębiej w przeszłość, bo do 1971 roku. Przez ponad 50 lat istnienia Uczelnia znacznie się rozwinęła i urosła w siłę. Obecnie składa się z pięciu wydziałów: Humanistycznego, Nauk Społecznych, Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych, Prawa i Ekonomii oraz Sztuki. Na strukturę Uniwersytetu składa się również Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego (funkcjonujące na prawach Wydziału), które powstało w wyniku zmiany nazwy z wcześniej istniejącego Wydziału Nauk o Zdrowiu. Jednostka powstała dzięki decyzji Senatu z 26 kwietnia 2023 roku. Funkcjonowanie rozpoczęła z dniem 1 czerwca 2023 roku.
CZYTAJ DALEJ

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu duchownego

2025-02-20 11:39

[ TEMATY ]

komunikat

dominikanie

Red.

Po wyczerpaniu środków odwoławczych, decyzją Generała Zakonu Dominikanów, Paweł M. został prawomocnie wydalony ze stanu duchownego i z Zakonu. Proces karny na drodze administracyjnej był prowadzony przez Generała Zakonu z upoważnienia watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary - informuje w komunikacie przesłanym KAI Szymon Popławski OP, socjusz prowincjała.

W imieniu prowincjała o. Łukasza Wiśniewskiego OP informuję, że po wyczerpaniu środków odwoławczych, decyzją Generała Zakonu, Paweł M. został prawomocnie wydalony ze stanu duchownego i z Zakonu. Proces karny na drodze administracyjnej, który zakończył się wydaleniem ze stanu duchownego w marcu 2024 r., był prowadzony przez Generała Zakonu z upoważnienia Dykasterii Nauki Wiary. Natomiast o wydaleniu br. Pawła M. z Zakonu, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, zdecydował Generał Zakonu wraz ze swoją Radą. Nasza Prowincja nie brała udziału w działaniach prawnych. O decyzjach Generała Zakonu i Stolicy Apostolskiej informowaliśmy na bieżąco - z upoważnienia Kurii Generalnej - osoby skrzywdzone przez Pawła M.
CZYTAJ DALEJ

Tarnów: grosze zamienione w tysiące - będą misyjne studnie

2025-02-20 15:16

[ TEMATY ]

Tarnów

banknot

Dobre Monety

grosze

YouTube - zbieramTo misje sercanów

Zbiórka 'Dobrych monet'

Zbiórka 'Dobrych monet'

Grosz do grosza i w sumie misyjna akcja przyniosła 191 tys. zł. Jesienią ubiegłego roku w parafiach diecezji tarnowskiej odbyła się zbiórka starych banknotów, monet, polskich groszy. Z podsumowania zbiórki 'Dobrych monet' wynika, że w diecezji tarnowskiej zebrano ich 6,5 tony. Dzięki tej akcji tarnowski misjonarz ks. Stanisław Worwa wybuduje 13 studni głębinowych w Czadzie. Dostęp do czystej wody pitnej zyska 4 tys. osób.

- Zbieraliśmy wszystko, co polskie i zagraniczne, co jest w obiegu i co z niego już wyszło. Ci z kolei, którzy jako wolontariusze angażowali się w segregację złożonego daru, mogli sobie przypomnieć aluminiowe monety z okresu PRL i nie tylko. Samych aktualnych w obiegu polskich groszy było ponad 5 ton. Do tego trzeba dodać około 1,5 tony wszystkich innych monet, wśród których królowały dawne złotówki polskie, choć znaczny ciężar tej wagi stanowiły euro centy czy z tej samej kategorii centy amerykańskie i funty angielskie - mówi ks. Krzysztof Czermak dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję