W znajdującym się w Bystrej k. Jordanowa „Maksymilianum”, Domu Rekolekcyjnym Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej, nad którym opiekę sprawują Siostry Sercanki, w okresie tegorocznych wakacji odbywają się dwa turnusy rekolekcji Oazy Nowego Życia dla blisko 170 uczestników oraz turnus rekolekcji Domowego Kościoła dla rodzin z archidiecezji częstochowskiej. W sierpniu odbędą się rekolekcje specjalistyczne Diakonii Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie, która propaguje dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i rekolekcje specjalistyczne dla animatorów.
- Rekolekcje Ruchu Światło-Życie, zgodnie z charyzmatem założyciela sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, trwają 15 dni - wyjaśnia moderator diecezjalny Ruchu Światło i Życie ks. Jerzy Serwin - Formacja w Ruchu, ta rekolekcyjna i w parafiach, ma prowadzić uczestników ku dojrzałości chrześcijańskiej. Każdy dzień rekolekcji ma swój temat, a poszczególne punkty programu służą zgłębianiu tajemnicy Chrystusa i jego Kościoła. Rekolekcje są okazją do zawiązywania przyjacielskich relacji uczestników i rozwoju zarówno duchowego, emocjonalnego, intelektualnego, jak i fizycznego. Rozwój człowieka ma być integralny, obejmujący wszystkie jego sfery życia i działania.
Różnorodne zajęcia
Reklama
Te treści są na rekolekcjach przyswajane dzięki posłudze diakonii wychowawczej: kapłanów moderatorów, diakonów, kleryków, sióstr moderatorek i animatorów. - Dzień rekolekcyjny rozpoczyna się o godz. 7.30 modlitwą poranną Jutrzni - opowiada s. Rajmunda Piechuta. - Punkty programu każdego dnia służą pogłębieniu i umacnianiu wiary uczestników. Są to: szkoła liturgii, wspólnotowe czytanie i rozważanie Pisma Świętego w grupach formacyjnych na tzw. Kręgach Biblijnych, indywidualne pochylanie się nad Pismem Świętym w tzw. „Namiocie Spotkania”, próby śpiewu, spotkania modlitewne, adoracja Najświętszego Sakramentu, wspólne posiłki i pogodne wieczory pełne zabaw i radości. Najważniejszym przeżyciem każdego dnia jest celebracja Eucharystii w bogatej oprawie liturgicznej.
Podczas pierwszego turnusu w „Maksymilianum” odbywa się II stopień Oazy Nowego Życia, który w tematyce nawiązuje do historycznego exodusu Narodu Wybranego z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej. Celebracje pewnych wydarzeń z historii zbawienia, jak chociażby Paschy, miała uświadomić uczestnikom tę prawdę podczas nocnego wyjścia do oddalonego o kilka kilometrów kościoła parafialnego w Jordanowie.
Kolejnym ważnym wydarzeniem rekolekcji jest Dzień Wspólnoty przeżywany wokół tajemnicy Zesłania Ducha Świętego. Spotykają się wtedy uczestnicy Oaz, aby wspólnie wołać o nowe wylanie Ducha Świętego. W archidiecezji krakowskiej oazowicze przybędą do Królowej Podhala Matki Bożej Ludźmierskiej i do parafii św. Wojciecha w Osieczanach.
W programie oazowych zajęć ważne miejsca zajmuje kultura fizyczna. Tereny wokół ośrodka dają możliwość organizowana zajęć sportowych. Z rozmów wynika, że oazowicze lubią sport i turystykę. Pobyt w Domu Rekolekcyjnym uczy uczestników również pracowitości i odpowiedzialności. Służą temu dyżury, samoobsługa i wykonywanie prac porządkowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wypoczywają i tworzą więzi
„Maksymilianum”, także ze względu na ustronne i piękne geograficzne położenie, to znakomite miejsce do nabrania sił fizycznych i duchowych. - Tu można wypocząć, wyciszyć się, zastanowić nad sobą i sensem życia. Pobyt tutaj zbliża nas do Boga - wyznaje Sebastian, licealista z Ostrołęki. Natomiast Oskar z Krakowa przekonuje: - Bogu naprawdę zależy na młodych, dlatego musimy się na Niego otworzyć, a pobyt na rekolekcjach oazowych stwarza taką możliwość. Z kolei Agnieszka z Krakowa dodaje: - Oaza to możliwość poczucia wspólnoty. Lepiej się poznajemy, tworzymy więzi koleżeńskie. Natomiast Dorota, animatorka, ceni zaangażowanie i aktywność młodych uczestników Oazy, ich chęć poznawania Pisma Świętego i trafne przekładanie jego treści na życie codzienne.
Doceniają warunki
Uczestnicy rekolekcji oazowych z uznaniem mówią o warunkach lokalowych w Domu Rekolekcyjnym w Bystrej. Świetnie wyposażone sale, wygodne pokoje z urządzeniami sanitarnymi, stołówka serwująca smaczne posiłki, miłe otoczenie… Warto zwrócić uwagę na kaplice. Jedna pod wezwaniem Ecclesia Mater - Mater Ecclesiae - z relikwiami wielu świętych i błogosławionych, druga pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe - patrona Domu.
O dobre samopoczucie gości dbają gospodynie Siostry Sercanki. Ich trud budzi podziw i uznanie. Pracują bowiem tylko we trzy: s. Rajmunda - przełożona wspólnoty, s. Perpetua posługująca w kuchni oraz s. Noemia troszcząca się o zakrystię i posługę wobec gości. - Dzieło, w którym posługujemy, wymaga od nas postawy ewangelicznej Marii i Marty, a siłę do jej realizacji w codziennym życiu czerpiemy z bliskości Boga objawionego w Tajemnicy Najświętszego Serca Pana Jezusa - wyznaje s. Rajmunda.