Reklama

Wirtualna opowieść o Bitwie Warszawskiej

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Kancelaria Sejmu przygotowała specjalną galerię na platformie Google Arts & Culture, dzięki której każda zainteresowana osoba będzie mogła prześledzić historię związaną z wojną polsko-bolszewicką oraz zapoznać się z jej parlamentarnym wymiarem.

[ TEMATY ]

Bitwa Warszawska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z uwagi na epidemię wystawa prezentowana jest w formie internetowej, a nie tradycyjnej. Bitwę Warszawską uznaje się za jedną z najważniejszych w dziejach świata. Jej stawką była wolność Europy, natomiast z polskiego punktu widzenia zachowanie odzyskanej po latach niewoli państwowości.

Wirtualna ekspozycja została podzielona na 4 części prezentujące przebieg działań zbrojnych, funkcjonowanie Rady Obrony Państwa i Rządu Obrony Narodowej, indywidualne zaangażowanie posłów na Sejm Ustawodawczy w wydarzenia roku 1920, a także negocjacje pokojowe i odbudowę zniszczonego wojną kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród blisko 80 unikatowych obiektów – reprodukcji historycznych, znajduje się stworzona pierwszy raz w historii animacja 3D buławy marszałka Józefa Piłsudskiego oraz animacje map. Na potrzeby wirtualnej ekspozycji przygotowano m.in. animacje ilustrujące walkę o granice Rzeczypospolitej, przebieg frontu i przebieg granicy ustalonej w Rydze. Wykonano także tableau pokazujące skład Rady Obrony Państwa.

Znaczna część obiektów muzealnych pochodzi ze zbiorów Biblioteki Sejmowej, w tym plakaty nawołujące do wstępowania do Armii Ochotniczej, dokumenty urzędowe, legitymacje poselskie czy popiersie premiera Wincentego Witosa. Warto zaznaczyć, że w zbiorach Biblioteki Sejmowej znajduje się ponad 1000 obiektów muzealnych związanych z działalnością Sejmu Ustawodawczego, w tym blisko 100 dotyczy wydarzeń roku 1920.

Reklama

Ekspozycja prezentowana jest w 4 językach (polskim, angielskim francuskim i niemieckim). Nadzór naukowy nad przedsięwzięciem sprawował prof. Grzegorz Nowik.

Google Arts & Culture to platforma stworzona w 2011 r., na której zbiory udostępnia ponad 2 tys. muzeów z całego świata. Google Arts & Culture buduje technologie które zapewniają darmowy dostęp do sztuki dla każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania. Swoje zbiory na platformie prezentują światowej sławy muzea tj. Tate z Londynu, Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku, Musée d'Orsay z Paryża czy Galeria Uffizi z Florencji. Sejm dołączył do GAC w 2018 r. jako 3 instytucja w Polsce po Muzeum w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi. Swoje zbiory na GAC prezentuje zaledwie 8 parlamentów, w tym brytyjski parlament.

Wirtualna wystawa: Zobacz

Link do komunikatu: Zobacz

2020-08-14 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna Pompejańska za ojczyznę w stulecie Bitwy Warszawskiej

[ TEMATY ]

Cud nad Wisłą

Bp Kamiński

Bitwa Warszawska

diecezja warszawsko‑praska

Magdalena Wojtak/Niedziela

Krzyż w Ossowie upamiętniający miejsce śmierci ks. Ignacego Skorupki w czasie Bitwy Warszawskiej

Krzyż w Ossowie upamiętniający miejsce śmierci ks. Ignacego Skorupki w czasie Bitwy Warszawskiej

Wierni diecezji warszawsko-praskiej przez 54-dni będą modlić się Nowenną Pompejańską w intencji ojczyzny. Bp Romuald Kamiński zachęca do włączenia się w to modlitewna dzieło

„Wypełniając testament św. Jana Pawła II dla diecezji warszawsko-praskiej, pielęgnując historyczne dziedzictwo i podejmując duchową troskę o naszą ojczyznę, zapraszamy do włączenia się w dzieło modlitwy Nowenną Pompejańską. (…) Zapraszamy osoby indywidualne, rodziny, grupy formacyjne i wspólnoty parafialne" – napisał bp Romuald Kamiński w liście do wiernych z okazji zbliżającej się 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”. 
CZYTAJ DALEJ

Episkopat zaprezentował nową podstawę programową nauczania religii w szkole

Nowa podstawa programowa wpisuje się w duży projekt nad całością formacji religijnej młodego człowieka, zarówno w szkole jak i w parafii – podkreślił bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej w Sekretariacie KEP, na której została zaprezentowana nowa podstawa programowa nauczania religii rzymskokatolickiej w szkole.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ poinformował, że nowa podstawa programowa nauczania religii rzymskokatolickiej w Polsce została przyjęta podczas 402. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, 15 października 2025 roku.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: ochrona zdrowia to nie jest przestrzeń do politycznych trików i chwytów

2025-12-05 10:28

[ TEMATY ]

Prezydent Karol Nawrocki

PAP/Leszek Szymański

Ochrona zdrowia to nie jest przestrzeń do politycznych trików i chwytów - powiedział prezydent Karol Nawrocki podczas szczytu zdrowotnego „Na ratunek ochronie zdrowia”. Dodał, że piątkowy szczyt zdrowotny jest odpowiedzią na „głęboki kryzys w ochronie zdrowia, z jakim mamy do czynienia”.

W piątek w Pałacu Prezydenckim odbywa się szczyt zdrowotny „Na ratunek ochronie zdrowia”. Dzień wcześniej odbył się szczyt medyczny „Bezpieczny pacjent” zorganizowany przez minister zdrowia Jolantę Sobierańską-Grendę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję