Reklama

Liczymy na to, że Pan Bóg daje wewnętrzny bodziec

Niedziela bielsko-żywiecka 13/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Piotr Bączek: - Skąd u Księdza pomysł utworzenia fundacji?

Ks. dr Mirosław Szewieczek: - „Drachma”, to taki szczególny efekt spotkań, działań, które podejmuję od początku mojego kapłaństwa. Można powiedzieć, że to wynikło z faktu, iż spotykając się z ludźmi widziałem w nich ogromny potencjał i zapraszałem do współpracy przy różnego rodzaju przedsięwzięciach. Wiąże się to także z moimi pobytami we Włoszech, z tym wszystkim, czego tam się nauczyłem i czego doświadczyłem.
Będąc już kilka lat w parafii Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej pomyślałem, że dobrze byłoby jakoś sformalizować te wszystkie nasze wspólne działania, nadać im jakiś organizacyjny kształt. Wiadomo także, że kiedy jest fundacja, łatwiej uzyskać środki na taką czy inną działalność, łatwiej organizować jakieś przedsięwzięcia.

- Nadanie bardziej trwałego i formalnego kształtu aktywności młodych daje zapewne możliwości, ale to także duże zobowiązanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Sformalizowanie działań uczy także planowania. Jeśli chcemy pozyskać jakieś środki, to trzeba przedstawić plan, musimy mieć pomysł. Dodatkowo ten pomysł trzeba jeszcze przedstawić, dokładnie, ze szczegółami opisać, zawrzeć w budżecie, by to, co chcemy zrobić miało swoją strategię także ekonomiczną, trzeba określić źródła finansowania, partnerów projektu itd., itd. Dopiero wtedy można mieć nadzieję, że tak sporządzony projekt zyska akceptację i zostaną przyznane fundusze. Uczy nas to zatem systematyczności, planowania, wyprzedzania sytuacji. I dobrze, że tak właśnie jest. Często skłonni jesteśmy robić jakieś rzeczy na ostatnią chwilę, a tak to jest zmuszony poniekąd, by w sposób uporządkowany podejmować działania według określonego harmonogramu. To jest także jakaś niewątpliwa zaleta.

- W tym, o czym dotychczas Ksiądz mówił „Drachma” nie różni się właściwie od wielu innych tego typu podmiotów. Jaki jest wobec tego jej rys charakterystyczny? Czym „Drachma” chce się wyróżniać?

- Ważnym rysem wyróżniającym „Drachmę” spośród innych fundacji, czy organizacji, które z pewnością świetnie działają i podejmują wspaniałe inicjatywy jest nasze zakorzenienie w konkretnej duchowości. To jest duchowość jedności. Duchowość jedności osadzona jest w ruchu Focolari. Będąc we Włoszech, pod Florencją, przez rok mogłem uczestniczyć w szkole duchowości Focolari. To dało mi jakieś spojrzenie nie tylko na moje kapłaństwo, ale także na samo chrześcijaństwo. Tą inspirację jednością chciałbym przekazywać tym wszystkim, którzy wiążą się z fundacją „Drachma”, chcą w niej pracować.
W takim kontekście można mówić także o specyficznym osadzeniu naszej fundacji wśród innych organizacji. Jednym z naszych celów jest jednoczenie społeczne, jednoczenie różnych podmiotów i organizacji, które działają na tym samym polu. Nie tyle współzawodnictwo, co raczej współpraca. Choć pokusa „walki” np. o ten 1% podatkowego odpisu istnieje, to jednak uczymy się tego, by cieszyć się z radości innych. Tu chodzi o taką chrześcijańską radość także z powodzenia innych.
Można powiedzieć, że duchowość jedności przeżywa dziś swój rozkwit. Ta właśnie duchowość skłania do jedności ludzi o różnych językach o różnych kolorach skóry, ale także o różnym stopniu sprawności nie tylko fizycznej, ale także intelektualnej. To jest idea, która nas pociąga i którą chcielibyśmy realizować w życiu. Chcemy nadawać jej takiego dynamizmu, żeby się nie zasklepiać, by nie wchodzić w jakiś zaścianek, z przekonaniem, że tylko moja prawda jest najważniejsza, tylko moje myślenie na dany temat jest najsłuszniejsze. Reasumując: myślę, że dążenie do jedności i uczenie się jej w znaczny sposób określa naszą fundację.

Reklama

- Zatem tak czy inaczej młody człowiek angażując się w działalność „Drachmy” spotkać się musi z pytaniem o Pana Boga...

- Prowadziłem niedawno pogrzeb 15-letniego chłopaka. I widziałem młodych ludzi, którzy wobec tej śmierci opuścili ręce i byli bezradni, właśnie wtedy pomyślałem sobie, że to jest zadanie dla nas. To jest coś, co chcielibyśmy realizować poprzez naszą fundację: próbować odpowiadać na takie właśnie problemy, podstawowe pytania w świetle Ewangelii.
Jest wiele, można powiedzieć tysiące, organizacji społecznych, które działają z młodzieżą. I robią to w sposób naprawdę profesjonalny. My, z jednej strony aspirujemy do tego by im dorównywać w dziedzinie profesjonalizmu działań społecznych. Z drugiej jednak strony chcielibyśmy czegoś więcej: nadawać temu wszystkiemu jakiś rys duchowy i niejako przekraczać ramy jedynie odniesień społecznych. Dlatego, że chrześcijaństwo jest czymś, co przekracza granice tego świata, granice ludzkiej natury. Ono sięga samego Boga. I to właśnie Bóg jest tą najważniejszą naszą inspiracją.
Ideą, która nas mocno pociągnęła jest także ruch Taize. Wielu z nas ta idea wspólnoty w duchu Taize buduje. Od wielu lat kapłani i świeccy uczestniczą w spotkaniach, w modlitwach. Powiedziałbym ponadto, że modlitwa podczas europejskich spotkań jest bardzo „przyjazna” dla młodego człowieka. Młodzież przeżywa zetknięcie z religią z chrześcijaństwem żywym. Młodym się chce przebywać razem na modlitwie wiele godzin, śpiewać powtarzając wiele razy kanony. To jest jakiś fenomen współczesnych czasów. W czasach, kiedy każdy z nas, kapłanów zadaje sobie pytanie, jak trafić do młodych jak ich zapalić miłością Boga, wspomniane wyżej propozycje wydają się być odpowiedzią. I za tym chcemy iść, poznawać je i tym samym budować więzi z młodymi. Bo sprawa wygląda w ten sposób, że jeśli z młodzieżą utraci się kontakt i więzi to w zasadzie nie ma szans na przekazanie czegokolwiek, na wymianę myśli. A co z tego wyniknie przyszłość pokaże.

- Budowanie jedności przez Waszą fundację w projekcie „Młodzież bez granic” przekroczyło nawet granicę państw...

- Tak. Choć trzeba powiedzieć, że początkowo nie myśleliśmy, że spotkamy się ze Słowakami i będziemy realizować projekt transgraniczny. Poznaliśmy jednak ks. Błażeja z Namestowa, w tym samym czasie pojawiła się możliwość napisania programu unijnego i teraz młodzi Polacy z Bielska-Białej mogą na różnych płaszczyznach przyjaźnić się ze swymi słowackimi kolegami z Namestowa. Jakie będą owoce tej współpracy to jeszcze zobaczymy.
W projekcie bierze udział 50 Polaków i tyleż samo młodych ze strony słowackiej. Spotykamy się raz w Namestowie, raz w Bielsku. Na nasze spotkania zapraszamy także osoby niepełnosprawne, bo tak projekt jest zbudowany, by w spotkaniach brało udział 35 wolontariuszy i 15 niepełnosprawnych. Nie są to osoby, które szczególnie wybieramy, nie mamy jakichś szczególnych preferencji. Liczymy też na to, że Pan Bóg daje jakiś wewnętrzny bodziec i człowiek przychodzi na spotkanie. Nie mówimy sobie, że tylko takie lub inne stowarzyszenie może uczestniczyć w tych spotkaniach. Jesteśmy otwarci i taką wspólnotą chcemy pozostać, bo to jest ważne, by nie być środowiskiem hermetycznym. Projekt „Bez granic jest także taką otwartą propozycją. Konkretnie wygląda to tak, że na naszej stronie internetowej umieszczamy listę, na którą każdy może się zapisać.

- Wiadomo, że planujecie utworzenie centrum, w którym fundacja miałaby swoją siedzibę.

- Poszukujemy od pewnego czasu domu, ośrodka, centrum, które mogłoby pełnić rolę siedziby. Powstał więc projekt Centrum Animacji Działań Twórczych. Pojawiły się różne możliwości realizacji tego projektu, ale obecnie najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest zagospodarowanie obiektu w Bielsku-Białej na ul. 3 maja. Na jednym z poziomów wielkiego budynku po zakładzie włókienniczym jest możliwość wykorzystania 600 m2 powierzchni. Nic jeszcze nie jest przesądzone, ponieważ wszystko jest jeszcze na etapie przygotowań i wymaga wielu uzgodnień, kalkulacji ekonomicznej.

- Dziś wielu duszpasterzy żali się na brak młodych w Kościele, narzekamy na społeczną obojętność młodego pokolenia. Co takiego Ksiądz robi, że w takich czasach ma przy sobie młodzież?

- Jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, by trafiać nie tylko do ludzi młodych, którzy zawsze są przy Kościele, ale także do tych, którzy mają ogromny potencjał a jeszcze nie zostali przez nikogo do współpracy zaproszeni. I nagle okazuje się, że ich ksiądz zaprasza, nie stawia im barier, bo młody człowiek często potrzebuje czasu, żeby w swojej wolności mógł odnaleźć właściwą drogę. Bo na razie nie „czujesz” jeszcze, że trzeba chodzić do kościoła, nie czujesz, że Eucharystia jest dla ciebie, ale coś cię pociąga, to przyjdź popatrz na to jak my działamy, jak się modlimy.
A dla nas, duszpasterzy to często jest trudne, bo chcielibyśmy, by młody człowiek od razu, bardzo szybko zrozumiał wartość Mszy św., by chciał w niej uczestniczyć, by chciał się z nami modlić. Taka pokusa jest także we mnie. Ale staram się tworzyć atmosferę i przestrzeń wolności, w której młodzież może dojrzewać do własnych wolnych decyzji. Do tego potrzeba cierpliwości. Jeśli tak się stanie to ci ludzie, którzy sami doszli do pewnych prawd, idą potem do swoich wspólnot parafialnych i grup rówieśniczych i pociągają innych. Nie ma lepszej reklamy nad tą, gdy koleżanka, kolega powie: przyjdź, chodź, zobacz - jest fajnie w tej wspólnocie. Hasło „Razem bez granic”, umieszczone na plakacie nigdy nie będzie miało takiej mocy jak zachęta i zaproszenie rówieśnika. Jeśli ktoś je usłyszy od swego kolegi, to z pewnością przyjdzie zobaczyć.
Z drugiej strony chcielibyśmy, by nasza modlitwa i nasze spotkanie z Panem Bogiem było autentyczne, prawdziwe, transparentne, by nie było w tym zakłamania. O tą szczerość i prostotę trzeba zabiegać cały czas.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co nas dzieli niech nas łączy

2024-05-08 07:29

[ TEMATY ]

historia

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Na początku chciałbym gorąco i serdecznie przywitać się z czytelnikami portalu „Niedziela”! Jestem zaszczycony tym, że mogę publikować na łamach portalu, który wyrósł w tradycji tygodnika, który za dwa lata obchodzić będzie swoje 100. urodziny i jest na stałe wpisany w polską historię.

W czasie II wojny światowej czasopismo „Niedziela”, a konkretnie jego nazwa została zawłaszczona przez Niemców na potrzeby dodatku do gadzinowego Kuriera Częstochowskiego, a powojenne aresztowanie redaktora naczelnego wznowionego pisma, ks. Antoniego Marchewkę to był tylko jeden z elementów prześladowań ze strony komunistów, których tygodnik „Niedziela” niesamowicie „uwierał”. Czym? Tym samym co dziś uwiera wrogów Kościoła Katolickiego: pomocą duchową i otuchą jaką otrzymywali Polacy, nauczaniem o zbawieniu, prawdzie i kłamstwie, złu i dobru oraz naturze ludzkiej. Ostatecznie w 1953 r. pismo zostało przez władze komunistyczne zawieszone, a w latach 80. ubiegłego tygodnik było wielokrotnie obiektem ingerencji cenzorskich.

CZYTAJ DALEJ

Lednica i Festiwal Życia w Kokotku – dwa największe w Polsce wydarzenia katolickie dla młodzieży łączą siły

„Wracaj do domu” - to wspólne hasło, które towarzyszyć będzie dwom największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce - Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku. Dom to nie tylko ściany ale i relacje. To właśnie odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła, jako domu, do którego można wracać - będzie tematem spotkań zaplanowanych 1 czerwca oraz od 8 do 14 lipca br. O idei i szczegółach programu tegorocznej „Lednicy” mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.

28. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 organizowane przez Dominikańską Fundację Lednica 2000 odbędzie się 1 czerwca br. na Polach Lednickich. Od 8 do 14 lipca br. trwać będzie z kolei Festiwal Życia, organizowany przez Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA. Jak wyjaśnił bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, zarówno o. Tomasz Nowak OP, duszpasterz Lednicy, jak i o. Tomasz Maniura OMI, odpowiedzialny za Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA współpracują w ramach tej Rady, która łączy różne inicjatywy i osoby zaangażowane na rzecz młodych. - Widzimy, że razem możemy zrobić więcej i skuteczniej - podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Najpiękniejszy w Polsce pomnik żołnierzy niezłomnych

2024-05-09 02:38

ks. Łukasz Romańczuk

Wiele lat oczekiwano na ten pomnik. I stało się. Na skwerze u zbiegu ulic Glinianej Borowskiej i Dyrekcyjnej stanął pomnik żołnierzy niezłomnych. Oficjalnego otwarcia dokonała mjr Wanda Kiałka ps. Marika, łączniczka i sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady AK.

Uroczyste odsłonięcie pomnika przy obecności dużej rzeszy Wrocławian, rozpoczęło się 8 maja o godz. 21:00, co było spowodowane chęcią pokazania iluminacji świetlnej przygotowanej na pomniku, który ukazywał postacie żołnierzy niezłomnych w skali 1:1 odlane ze szkła artystycznego. Wyjątkowość tego pomnika nie dotyczy tylko aspektu historycznego, ale całej otoczki przy jego powstawaniu. Trwało to kilkanaście lat i sam pomnik powstał pomimo wielu przeszkód “po drodze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję