Reklama

Polska

Abp Gądecki: cień muru duchowego kładzie się na całej Europie

– Nawet niewątpliwe osiągnięcia ostatniego okresu na polu gospodarczym, politycznym i społecznym nie przesłaniają istnienia tego muru duchowego. Jego cień kładzie się na całej Europie – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski do uczestników IV Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi – Mundus Christi”, który odbywa się w dniach 17-19 lipca w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach, pod hasłem: „Wartości chrześcijańskie podstawą ładu międzynarodowego. Wartości cywilizacyjne dla Trójmorza – o powrót do normalności” .

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Europa Christi

Episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Gądecki mówiąc o kontynencie europejskim nawiązał do fresku Rafaela „Szkoła ateńska”. – W centrum fresku są dwie postacie. Są nimi Platon wskazujący palcem ku górze, ku światu idei, można powiedzieć ku Bogu i Arystoteles, który wskazuje palcem ku ziemi, ku rzeczywistości. Fresk ten obrazuje dzieje Europy, w której zawsze spotykały się niebo i ziemia. Niebo wskazuje otwarcie na trancendencję, na Pana Boga, a ziemia przedstawia praktyczną zdolność radzenia sobie z różnymi sytuacjami i problemami – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący KEP wskazał, że „należy powrócić do przeświadczenia ojców założycieli Unii Europejskiej, którzy pragnęli, by przyszłość była oparta na zdolności do wspólnego działania na rzecz przezwyciężenia podziałów oraz krzewienia pokoju i jedności wśród wszystkich narodów kontynentu. W centrum tego ambitnego projektu politycznego była ufność w człowieka, nie tyle jako obywatela bądź podmiotu ekonomicznego, ale w człowieka jako osobę obdarzoną transcendentną godnością”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Gądecki przypomniał o duchowej jedności Europy – O niej już wcześniej, zanim powstała „Solidarność” i upadł mur berliński mówił św. Jan Paweł II – podkreślił arcybiskup i zacytował słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie w czerwcu 1979 r. : „Czyż Chrystus tego nie chce, czy Duch Święty tego nie rozrządza, ażeby ten papież-Polak, papież-Słowianin, właśnie teraz odsłonił duchową jedność chrześcijańskiej Europy, na którą składają się dwie wielkie tradycje: Zachodu i Wschodu? My, Polacy, którzy braliśmy przez całe tysiąclecie udział w tradycji Zachodu...szanowaliśmy zawsze przez nasze tysiąclecie tradycje chrześcijańskiego Wschodu” – mówił św. Jan Paweł II.

„Pragniemy prosić gorąco naszych braci, którzy są wyrazicielami tradycji wschodniego chrześcijaństwa, żeby teraz, w dobie szukania nowej jedności chrześcijan, w dobie nowego ekumenizmu, wspólnie z nami przykładali rękę do tego wielkiego dzieła, które tchnie Duch Święty!” – kontynuował wówczas papież.

Reklama

– Po upadku widzialnego muru odsłonił się jeszcze bardziej ten mur niewidzialny, który nadal dzieli nasz kontynent. To mur, który przebiega przez ludzkie serca. Jest on zbudowany z lęku i agresji, z barku zrozumienia dla ludzi o innym pochodzeniu, innym kolorze skóry, przekonaniach religijnych. Jest on zbudowany z egoizmu politycznego i gospodarczego oraz osłabienia wrażliwości na wartość życia ludzkiego i godność każdego człowieka – zauważył przewodniczący episkopatu i dodał: „Do prawdziwego zjednoczenia kontynentu europejskiego prowadzi droga jeszcze daleka. Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”.

Abp Gądecki przypomniał również słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie, w czerwcu 1997 r. : „Najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i przez wieki go umacniało chrześcijaństwo, ze swoją Ewangelią, ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów. Nie jest to zawłaszczanie historii. Jest bowiem historia Europy wielką rzeką, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie, a różnorodność tworzących ją tradycji i kultur jest jej wielkim bogactwem. Zrąb tożsamości Europy jest zbudowany na chrześcijaństwie. A obecny brak jej duchowej jedności wynika głównie z kryzysu tej chrześcijańskiej samoświadomości...Człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa. Dlatego mur, który wznosi się dzisiaj w sercach, mur, który dzieli Europę, nie runie bez nawrotu ku Ewangelii. Bez Chrystusa nie można bowiem budować trwałej jedności. „Nie można tego robić odcinając się o tych korzeni, z których wyrosły narody i kultury Europy” – mówił św. Jan Paweł II.

Abp Gądecki nawiązując do nauczania papieża Franciszka i Benedykta XVI wskazał na rolę rodziny w procesie jednoczenia Europy. – Rodzina zjednoczona, płodna i nierozerwalna wnosi z sobą elementy fundamentalne, by dać nadzieję na przyszłość. Bez tej solidności dochodzi się do budowania na piasku, z poważnymi konsekwencjami społecznymi. Z drugiej strony, podkreślanie znaczenia rodziny nie tylko pomaga dawać perspektywę i nadzieję nowym pokoleniom, ale także wielu osobom starszym, często zmuszonym do życia w warunkach samotności i opuszczenia, bo nie ma już ciepła ogniska domowego, które byłoby w stanie im towarzyszyć i wspierać ich – mówił abp Gadecki za papieżem Franciszkiem.

Reklama

Przewodniczący KEP poruszył również kwestię szkół i uniwersytetów – Edukacja nie może ograniczać się do zapewnienia jakiegoś zbioru wiedzy technicznej, ale powinna sprzyjać bardziej złożonemu procesowi rozwoju człowieka w jego całości. Dzisiejsza młodzież chce mieć możliwość formacji odpowiedniej i pełnej, aby spojrzeć na przyszłość z nadzieją, a nie z rozczarowaniem. Istnieje też wielki potencjał twórczy Europy w różnych dziedzinach poszukiwań naukowych, z których niektóre nie zostały jeszcze w pełni zbadane. Wystarczy pomyśleć na przykład o alternatywnych źródłach energii, których rozwój w znacznym stopniu przyniósłby korzyść ochronie środowiska – cytował papieża Franciszka.

Abp Gądecki powrócił również do tematu migrantów w Europie, przypominając treść orędzi Benedykta XVI i papieża Franciszka – Uchodźcy stanowią 22, 5 mln osób, które uciekają od wojen i głodu lub są zmuszeni opuścić swoją ziemię z powodu dyskryminacji, prześladowań, ubóstwa i degradacji środowiska. gotowych ryzykować życie w podróży, która w wielu przypadkach jest długa i niebezpieczna, znosić trudy i cierpienia, pokonywać druty kolczaste i mury, wzniesione po to, by trzymać ich z dala od tego celu – podkreślił arcybiskup.

– Należymy do jednej rodziny – zarówno migranci, jak społeczności lokalne, które ich przyjmują – i wszyscy mają takie samo prawo do korzystania z dóbr ziemi, których przeznaczenie jest powszechne, jak mówi społeczna nauka Kościoła. Solidarność i dzielenie się są oparte na tej właśnie podstawie – kontynuował arcybiskup.

Reklama

Przewodniczący KEP wskazał równocześnie na różnicę między uchodźcami, którzy uciekają z kraju z przyczyn politycznych, religijnych, etnicznych lub innych form prześladowania, wojen, a osobami, które szukają nielegalnego wejścia do kraju i tymi, którzy wyjeżdżają tylko po to, aby polepszyć swoją sytuację materialną. – Tutaj poszczególne rządy maja prawo do podjęcia działań przeciwko nielegalnej emigracji, przy poszanowaniu praw człowieka i wszystkich obywateli. Najważniejszym punktem odniesienia nie może być jednak bezpieczeństwo narodowe lecz tylko człowiek – podkreślił.

– Potrzeba wspólnego budowania Europy, która nie obraca się tylko wokół gospodarki, ale obraca się wokół świętości osoby ludzkiej. Nadeszła chwila, aby porzucić ideę Europy przestraszonej, zamkniętej w sobie, aby rozbudzić i budować Europę bogatą w wiedzę, sztukę, muzykę, wartości humanistyczne, a także wartości wiary. Europę kontemplującą niebo i podążającą do ideałów. Europę, która opiekuje się człowiekiem, borni go i chroni. Europę stąpającą po ziemi bezpiecznie i mocno. Będącą cennym punktem odniesienia dla całej ludzkości – zakończył abp Gądecki.

2020-07-18 19:16

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kryterium św. Jana Pawła II

Niedziela Ogólnopolska 34/2018, str. 3

[ TEMATY ]

Europa Christi

Zdzisław Sowiński

Na 21 października 2018 r. – ostatni dzień II Międzynarodowego Kongresu „Europa Christi” – ogłoszono wybory samorządowe w Polsce. To wielkie wyzwanie i wezwanie. Oczywiście wszyscy, którzy czujemy się odpowiedzialni za naszą małą ojczyznę, powinniśmy pójść do urn i dokonać właściwych wyborów. Pytamy jednak często: Na kogo głosować? Kandydatów jest wielu, poszczególne ugrupowania promują swoich ludzi i bardzo trudno dokonać wyboru.

CZYTAJ DALEJ

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Królowa Polski

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Od czasów rozbiorów Polska nie ma już króla, a tymczasem my gromadzimy się, by czcić Maryję jako naszą Królową. I chociaż od 1656 roku Maryja stała się Królową Polski, to dziś pewnie już nie wielu identyfikuje się z tym tytułem. I mimo, iż króluje z wysokości jasnogórskiego tronu, to jednak jest z nami jak Matka ze swoimi dziećmi. Pragnie być blisko naszych radości i smutków. Jak Matka chce z nami dzielić przeciwności losu, samotność, niezrozumienie. Pragnie również uczyć nas wrażliwości i dobroci, byśmy zatroskani o własne potrzeby nie zapominali, że obok nas są inni, którym należy pomóc.

CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Papież przybył punktualnie o 16.00. Pozdrowiła go po drodze niewielka grupa wiernych, zgromadzonych już od godziny 15.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję