Do Lourdes rokrocznie przyjeżdżają miliony ludzi. Wielu z nich w jednym konkretnym celu, z modlitwą o cud. Właśnie ten fenomen maryjnego sanktuarium próbowała uchwycić reżyser „Lourdes”, Austriaczka Jessika Hauser. Zdaniem krytyków dobrze sportretowała środowisko pielgrzymów, a wśród nich niepełnosprawną Christie, która przybywa do sanktuarium, w sumie przypadkowo. Nie jest ani bardzo sceptyczna, ani specjalnie religijna. Jej stan zdrowia poprawia się podczas pielgrzymki. Czy to cud? Reżyserka nie daje odpowiedzi. Film kończy się też zagadkowo. Odpowiedzi na pojawiające się pytania i nagłe zmiany sytuacji pozostawia widzowi.
W lourdzkim sanktuarium stwierdzono dotychczas 67 cudów, ale przecież nie o wszystkich wiemy, nie wszystkie zostały spisane. Ale przecież nie o cuda chodzi najbardziej w tym miejscu, co potwierdza choćby historia Bernadetty Soubirous, której to Matka Boża się objawiała. „Na mnie zrobił ogromne wrażenie fakt, że osobą, która nie doznała uzdrowienia w Lourdes była sama Bernadetta. Umarła jednak w ogromnym pokoju i łasce, nie oczekując uzdrowienia ze swej choroby, nie to było jej skarbem. Jednak w Lourdes cuda naprawdę zdarzają się codziennie. Ten cud, który widziałam ja, to setki wolontariuszy, pogodnych i troskliwie zajmujących się chorymi na wózkach, bez względu na porę dnia i pogodę. Na kurtkach mają napis: Hospitalité Notre Dame i rzeczywiście są oni czytelnym znakiem gościnności Naszej Pani” - mówiła w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej teolog, dr Monika Waluś.
Nie wiemy jaka choroba nas dopadnie - lubimy mawiać w towarzyskich rozmowach, gdy dyskusja zejdzie akurat na ten temat. Gorzej, że nie chcemy wyprzedzać i diagnozować jej w początkach, choćby robiąc podstawowe badania morfologiczne. W Bytomiu zyskano na to niezbity dowód. Przeprowadzono akcję bezpłatnych badań. Zgłosiło się 1000 osób i u 40 proc. stwierdzono anomalie hematologiczne, które są oznaką chorób. Gdyby nie przypadek, pewnie do lekarza zgłosiłyby się za późno. Światowy Dzień Chorego jest nie tylko czasem modlitwy o cud uzdrowienia, ale także modlitwy o przemianę naszych postaw, do których bardzo często apele o profilaktykę nie trafiają.
Pomóż w rozwoju naszego portalu