Reklama

Pamięć o zbrodni

Międzyreligijna modlitwa przy pomniku ofiar wieńczyła uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wdniu 27 stycznia pod pomnikiem ofiar na terenie obozu Birkenau duchowni różnych wyznań chrześcijańskich i rabini odmówili Psalm 42. Słowa modlitwy przywołują tęsknotę za Bogiem i świątynią. Ponadto zabrzmiała także żydowska modlitwa żałobna El Male Rachamim oraz Kadisz, oraz chrześcijańska modlitwa „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie”. W modlitewnym spotkaniu wzięli udział: ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy, biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Paweł Anweiler, duchowni Kościoła prawosławnego, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, rabin Israel Meir Lau, rabin Łodzi Simcha Keller oraz kapelan Prezydenta RP ks. Roman Indrzejczyk.
Wcześniej, w specjalnie przygotowanym namiocie, odbyło się oficjalne spotkanie, podczas którego głos zabrali politycy oraz byli więźniowie.
Rocznicowe uroczystości zakończyło zapalenie zniczy. W ceremonii uczestniczył prezydent RP Lech Kaczyński, premier RP Donald Tusk, premier Izraela Benjamin Netanjahu, Jerzy Buzek oraz przedstawiciele kilkudziesięciu krajów, w tym Rosji.
Obok oficjalnej ceremonii przygotowano także szereg inicjatyw towarzyszących. W południe 27 stycznia została odprawiona Msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego na Zasolu. W salezjańskiej parafii przygotowano także ciekawe wystawy. Ekspozycja „Świadkowie miłości Bożej w obozowym piekle” przedstawia twórczość religijną więźniów KL Auschwitz, a pokonkursowa wystawa „Życie religijne więźniów KL Auschwitz” prezentuje prace dzieci i młodzieży z Oświęcimia. Dzień wcześniej w kościele św. Józefa Robotnika odbył się koncert Pamięci Ofiar KL Auschwitz.
Hitlerowska machina śmierci powstała w 1941 r. Pierwszy transport więźniów dotarł do Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Składał się z 728 mężczyzn z więzienia w Tarnowie. W ciągu 5 lat hitlerowcy zgładzili ponad milion ludzi różnych narodowści.
Obóz KL Auschwitz-Birkenau wyzwoliła 60. Armia 1 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. W 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.
Położony na terenie bielsko-żywieckiej diecezji obóz jest miejscem, gdzie każdego roku regularnie odbywają się religijne uroczystości. Modlitwa rozbrzmiewa m.in. w rocznicę pierwszego transportu czy w dzień śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Każdego roku odprawiana jest także Droga Krzyżowa w obozie Birkenau.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy zmarli nas widzą i słyszą?

2025-09-03 19:54

[ TEMATY ]

śmierć

Agata Kowalska

Kościół uczy, że istnieje pewna forma łączności pomiędzy światem żyjących a światem tych, którzy odeszli. Jest to kontakt realny. Możemy sobie wzajemnie pomagać.

W wyznaniu wiary wypowiadamy słowa: „Wierzę w świętych obcowanie”. To krótkie zdanie zawiera w sobie jedną z najpiękniejszych tajemnic naszej wiary – prawdę o duchowej jedności wszystkich członków Kościoła: zarówno tych, którzy żyją na ziemi, jak i tych, którzy już przeszli do wieczności. Obcowanie świętych to nie poetycka metafora ani pobożne wspomnienie o zmarłych, ale rzeczywista więź, która łączy nas w jednym Ciele Chrystusa, niezależnie od czasu i przestrzeni.
CZYTAJ DALEJ

Protesty przeciw wprowadzeniu „edukacji zdrowotnej”

2025-09-03 09:14

[ TEMATY ]

szkoła

protest

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

„Edukacja zdrowotna to próba wprowadzenia edukacji seksualnej do szkół, a najlepszym miejscem na przekazanie wiedzy o seksualności człowieka jest rodzina” - powiedziała Lidia Sankowska-Grabczuk, rzecznik Koalicji dla Życia i Rodziny. W środę 3 września przed warszawskim Kuratorium Oświaty odbędzie się pikieta zorganizowana przez Koalicję wraz z rodzicami oraz organizacjami broniącymi wartości. Podobne protesty odbędą się również w innych miastach Polski.

Uczestnicy protestu wyrażą sprzeciw wobec wprowadzonego od 1 września 2025 roku przedmiotu „edukacja zdrowotna”, przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według organizatorów zajęcia zawierają treści, które „oderwą temat seksualności od prawdziwej trwałej miłości, małżeństwa oraz rodziny”, a także upowszechniają ideologię gender, zakładającą istnienie więcej niż dwóch płci.
CZYTAJ DALEJ

W szumie jadących samochodów

2025-09-03 22:17

Anna Gadzioła

- Drogi są dla wszystkich, ale auta i motocykle są dla ludzi mądrych – powiedział ks. Albert Wołkiewicz.

W niedzielę 31 sierpnia w Krzeczowie, przy Krzyżu nad Zakopianką proboszcz parafii św. Wojciecha w Krzeczowie odprawił Mszę św. w intencji podróżujących – o szczęśliwe powroty z wakacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję