Reklama

Dla kogo czyściec?

Niedziela rzeszowska 45/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Listopad jest miesiącem, w którym więcej niż kiedy indziej poświęcamy czasu na rozmyślanie o rzeczach ostatecznych człowieka, którymi są: sąd, śmierć, piekło albo niebo. Ci, którzy nie zasłużyli na piekło, a nie mogą iść do nieba, bo nie odpokutowali wystarczająco za grzechy w życiu doczesnym albo trwają skutki grzechów popełnionych za życia, muszą przejść przez oczyszczenie w czyśćcu. czyściec jest stanem oczyszczenia, procesem dochodzenia do czystej miłości. Największym cierpieniem dusz w czyśćcu jest to, że nie mogą oglądać Boga. Ich cierpienia są o wiele większe niż cierpienia na ziemi razem wzięte. Dusze oczyszcza tęsknota za Bogiem. Oczyszczenie w czyśćcu jest możliwe dla tych dusz, które za życia przynajmniej w sposób niedoskonały kochały, a przynajmniej w chwili śmierci żałują szczerze za swoje czyny.
Z żywotów świętych dowiadujemy się, że wielu świętym ukazywały się dusze czyśćcowe. Należą do nich św. Gertruda, św. Mikołaj z Tolentino, św. Katarzyna z Genui, św. Maria Magdalena de Pazzi, św. Teresa, św. Franciszka Rzymianka, św. Siostra Faustyna, czy Ojciec Pio i inni.
Dusze przebywające w czyśćcu oczekują na naszą pomoc. One same sobie nie mogą już nic pomóc ani ulżyć w cierpieniu. Możemy im pomóc przez modlitwę i ofiarowanie cierpień. Wielkie znaczenie ma Msza św. odprawiana o spokój dusz w czyśćcu. Msza św. ma szczególną moc, bo jest Ofiarą Chrystusa Pana, składaną Bogu Ojcu. Jednak wielu podkreśla, że ma ona o tyle wartość dla duszy zmarłego, ile cenił ją sobie za życia. Szczególną pomoc dusze czyśćcowe zyskują przez pośrednictwo Matki Najświętszej. Stąd warto ofiarować różaniec w miesiącu listopadzie za zmarłych w połączeniu z wypominkami. Święci, którzy mieli doświadczenia z duszami czyśćcowymi, opowiadają, że w dni i święta Maryjne najwięcej dusz opuszcza czyściec.
Dla dusz w czyśćcu cierpiących wartościowe są odpusty, które mogą zyskiwać ludzie żyjący na ziemi i za nie ofiarować.
Warto zatem wykorzystać możliwości, jakie niesie listopad i ofiarować za zmarłych, za dusze czyśćcowe, a więc ofiarować im Msze św., odpusty, które możemy zyskać, zwłaszcza w oktawie po Wszystkich Świętych, Różaniec i wypominki. Warto ofiarować cierpienia i niedogodności, które nas spotykają. Dusze czyśćcowe orędują także za nami i upraszają łaski, o które prosimy.
W Rzeszowie w kaplicy cmentarnej na Wilkowyi w każdą niedzielę o godz. 14 jest odprawiana Msza św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja częstochowska: zmarł 50-letni ks. Dariusz Mazur

2026-08-17 21:43

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

pixabay.com

W dniu 17 sierpnia 2026 r., w wieku 50 lat, w 25. roku kapłaństwa, odszedł do Pana ks. Dariusz MAZUR, proboszcz Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawadzie.

Msza święta żałobna odprawiona będzie pod przewodnictwem J.E. ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w środę, tj. 19 sierpnia 2026 r. o godz. 15.00 w par. Ap. Piotra i Pawła w Zawadzie.
CZYTAJ DALEJ

Rzeszów: Na lotnisku w Jasionce wylądował samolot z poszkodowanymi w wypadku autokaru na Węgrzech

2026-08-17 20:31

[ TEMATY ]

Rzeszów

wypadek autokaru

PAP/Darek Delmanowicz

Na lotnisku w Jasionce w poniedziałek wieczorem wylądował samolot z pierwszą grupą polskich pacjentów poszkodowanych w wypadku autokaru na Węgrzech. Do kraju wróciło 21 osób.

W związku z wypadkiem polskiego autokaru z pielgrzymami na Węgrzech, w którym zginęło 12 osób, a wielu rannych trafiło do lokalnych szpitali, premier Donald Tusk zdecydował o wysłaniu na Węgry polskiego samolotu specjalnego z przedstawicielami MSZ i służb medycznych.
CZYTAJ DALEJ

Dwa wymiary duchowego życie Kościoła

2026-08-18 16:13

Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej w Skalmierzycach

– Trzeba nam miłości. Miłości, która jest wierna, która nie rezygnuje i nie traci nadziei. Miłości, która umie przebaczać. Miłości, która buduje teraźniejszość i przyszłość – mówił abp Marek Jędraszewski do pielgrzymów i czcicieli Matki Bożej Skalmierzyckiej podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach.

Arcybiskup rozpoczął homilię od słów Chrystusa skierowanych do Apostołów przed męką: „Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga i we Mnie wierzcie”. Przypomniał, że Jezus zapowiedział wówczas drogę przez cierpienie i śmierć na krzyżu, a następnie zmartwychwstanie i wniebowstąpienie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję