Reklama

Kościół

Bp Muskus: każdy szpital jest współczesnym sanktuarium miłosierdzia

Wielu jest dziś apostołów Jezusowego miłosierdzia wśród osób świeckich i konsekrowanych, wśród duchownych, młodzieży, we wspólnotach – pisze bp Damian Muskus OFM w mediach społecznościowych o miłosierdziu w czasie pandemii. Hierarcha podkreśla, że jest on wezwaniem do odnowienia „wyobraźni miłosierdzia”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W opublikowanym na FB wpisie bp Muskus zauważa, że tegoroczna Niedziela Miłosierdzia Bożego jest próbą zwłaszcza dla tych, którzy nie wyobrażają sobie tego święta bez pielgrzymki do krakowskich Łagiewnik. „Krakowskie wzgórze miłosierdzia pozostanie ciche i opustoszałe, choć zwykle tętni modlitwami czcicieli Jezusa Miłosiernego” – pisze krakowski biskup pomocniczy.

Jego zdaniem, obecny czas jest wezwaniem do odnowienia „wyobraźni miłosierdzia”, o której mówił św. Jan Paweł II. „Może, nie odrywając wzroku od pełnego miłości Jezusowego spojrzenia, powinniśmy rozejrzeć się wokół i zobaczyć, że Jego miłosierne dłonie wyciągnięte są wszędzie tam, gdzie jest cierpienie, niemoc i lęk?” – zapytuje hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Każdy szpital, każdy dom pomocy społecznej, każdy zakład opiekuńczo-leczniczy czy hospicjum – to współczesne sanktuarium miłosierdzia” – podkreśla. „Ręce zmęczonych lekarzy, przepracowanych pielęgniarek, salowych, ratowników medycznych i wielu bezimiennych osób, które z narażeniem swojego bezpieczeństwa niosą ulgę cierpiącym, stają się dziś rękami Miłosiernego Jezusa” – dodaje.

Podziel się cytatem

„Osierocone rodziny, obłożnie chorzy, zamknięci na kwarantannie, ale i ci, którzy starają się, by czas społecznej izolacji uczynić dla nas wszystkich znośniejszym: pracownicy handlu, listonosze, kierowcy, pracownicy służb mundurowych, społecznicy i wolontariusze – wszyscy z utęsknieniem oczekują pokoju serca” – pisze bp Muskus, podkreślając, że Jezus wychodzi naprzeciw tym tęsknotom. „On staje pośród nas i mówi: „Pokój wam!”. Dając nam pokój równocześnie oczekuje, że i my sami w niespokojnym czasie chętnie będziemy dzielić się tym darem” – dodaje.

Duchowny podkreśla, że wielu jest dziś „apostołami pokoju”, którzy „idą tam, gdzie nikt nie chce iść: do zakażonych lub zagrożonych zakażeniem osób starszych i niepełnosprawnych, do terminalnie chorych, do zamkniętych w domach pomocy społecznej”. „Jak wielu jest dziś apostołów Jezusowego miłosierdzia wśród osób świeckich i konsekrowanych, wśród duchownych, młodzieży, we wspólnotach – lista cichych bohaterów tego trudnego czasu jest nieskończenie długa” – zaznacza.

Kończąc wpis zatytułowany „Złote czasy wyobraźni miłosierdzia”, bp Muskus apeluje o otoczenie modlitwą wszystkich czyniących miłosierdzia. „Prośmy równocześnie Miłosiernego Pana o wrażliwe serca i zdolność tworzenia nowych relacji braterstwa dla nas samych” – kończy hierarcha.

2020-04-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zapewnia: Święto Miłosierdzia odbędzie się

[ TEMATY ]

Łagiewniki

sanktuarium

święto Bożego Miłosierdzia

miłosierdzie Boże

Boże Miłosierdzie

B. M. Sztajner/Niedziela

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego otwarte są wszystkie możliwe zdroje łask. Warto zrobić krok wiary i przekroczyć bramy miłosierdzia

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego otwarte są wszystkie możliwe zdroje łask. Warto zrobić krok wiary i przekroczyć bramy miłosierdzia

Ks. dr Zbigniew Bielas, kustosz łagiewnickiego sanktuarium, skierował do wiernych specjalne słowo. - Święto Miłosierdzia będzie i duchowo łączymy się z tymi wszystkimi, którzy mówią często, że bazylika jest pusta - mówi na filmiku opublikowanym na stronie www.milosierdzie.pl w Niedzielę Zmartwychwstania.

Kustosz zauważa, że w tym okresie sanktuarium zawsze tętniło życiem pielgrzymów, którzy do niego przybywali. - W tym roku nie ma tych pielgrzymów fizycznie, ale duchowo czujemy tą łączność z wami. Jak często powtarzamy tęsknimy za wami i mamy nadzieję, że już niedługo będziemy się spotykać w tym wymiarze fizycznym na terenie sanktuarium Bożego Miłosierdzia - stwierdza.
CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z powiatu grójeckiego

2025-07-25 20:41

[ TEMATY ]

śmierć

Adobe Stock

60-letni proboszcz z gminy Tarczyn usłyszał zarzut zabójstwa 68-letniego znajomego, którego podpalone ciało znaleziono na drodze w powiecie grójeckim. Śledczy zamierzają jednak zmienić zarzut na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem – przekazała PAP prokuratura w Radomiu.

Ksiądz z parafii w Przypkach przyznał się do winy i wskazał motywy zabójstwa swojego znajomego – poinformowała PAP w piątek wieczorem rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Aneta Góźdź.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze zbrodnią dokonaną przez księdza

2025-07-26 19:01

[ TEMATY ]

komunikat

BP KEP

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z wnioskiem o wymierzenie najwyższej kary przewidzianej w prawie kanonicznym dla duchownego - wydalenia ze stanu kapłańskiego, a we wszystkich kościołach archidiecezji zostanie odprawione nabożeństwo ekspiacyjne - czytamy w przesłanym KAI komunikacie Archidiecezji Warszawskiej.

Przeczytaj także: Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że jeden z moich księży brutalnie zamordował człowieka
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję