Reklama

Wybrać z głową

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaczęły się ferie. To czas głównie odczuwalny dla dzieci, choć i rodzice nie mogą pozostać na niego obojętni. Chodzi bowiem o to, że dzieciom trzeba coś zaproponować, zorganizować. Gdy nie ma funduszy na wspólny wyjazd w góry, czy wysłanie pociech na zimowisko i w grę wchodzi tylko pobyt w domu, ewentualnie u babci czy dziadka, to wcale nie znaczy, że ferie muszą być nudne i w rezultacie zmarnowane. Warto wtedy dobrze rozejrzeć się dokoła i złożyć swoim pociechom mądre i ciekawe propozycje.

W większych miastach jest zawsze kilka ofert wartych uwagi. Nie próżnują ruchy i stowarzyszenia katolickie, które dbają nie tylko o swoich członków. Dzieciom ze świetlic przyparafialnych zorganizowano zimowy wyjazd w góry. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza na rekolekcje, szkolenia i obóz językowy. Dzięki Ruchowi Światło-Życie można pojechać na Kurs Animatorów Muzycznych Oazy lub na Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii. Ruch Rodzin Nazaretańskich proponuje wyjazd dla dorosłych i rodzin z dziećmi do Janic koło Jeleniej Góry, a dla młodzieży rekolekcje w Koszańsku na Słowacji. A ceny wszystkich tych propozycji wyjazdowych nie są wygórowane.

Dla tych jednak, którym przyjdzie pozostać np. w Zielonej Górze, proponuję "ferie w siodle" w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca na Zaciszu, a także spotkania w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida. Ferie to także dobry czas np. na poprawę kondycji, a w tym celu można udać się m.in. na miejski basen.

Gdy dobrze nastawimy uszu w czasie ogłoszeń parafialnych, to nagle okaże się, że w wielu parafiach w diecezji organizowane są spotkania dla dzieci, zabawy, wyjazdy, półkolonie czy udostępniane są stoły ping-pongowe.

Jak zwykle nieśmiertelną propozycją na wolne dni pozostaje dobra lektura z pozaszkolnego kanonu. Warto odwiedzić w tym czasie dzielnicowe biblioteki i trochę w nich poszperać. Inną propozycją może być organizacja wspólnego wieczoru filmowego dla całej rodziny. W dobrej wypożyczalni można znaleźć film, który z chęcią obejrzą wszyscy członkowie rodziny.

Na szczęście po latach natura przypomniała sobie o śniegu i mrozie, fundując nam tym samym bezpłatną rozrywkę. Jeżeli ktoś tego jeszcze nie zrobił, to jest to najwyższy czas wyjąć z piwnic i domowych zakamarków sanki, łyżwy, narty, ślizgacze... A może na wsi uda namówić się dobrego gospodarza, aby zorganizował dla dzieci kulig z prawdziwego zdarzenia?

Zatem nie warto się martwić, gdy brak funduszy, bo czy to w mieście, czy na wsi znajdzie się coś ciekawego. Chodzi tylko o to, żeby wybrać z głową, a oczy mieć podkrążone nie w wyniku długich godzin spędzonych na zabawie w komputerową grę o zabijaniu, ale z powodu dobrej książki, której akcja do rana nie pozwala zasnąć. Komputer to też dobra rzecz i nie musi służyć jedynie do grania. Można dzieci zapoznać z ciekawym programem edukacyjnym, choćby językowym.

Jakby nie było, zawsze ostatecznie chodzi o to, żeby po tych dwóch wolnych zimowych tygodniach mieć co wspominać przez kolejne miesiące aż do najbliższych wakacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radom: Ksiądz oskarżony o molestowanie seksualne siedmiolatka prawomocnie uniewinniony

2026-01-14 16:45

[ TEMATY ]

ksiądz

molestowanie

BP Archidiecezji Krakowskiej

83-letni ksiądz z Pionek oskarżony o molestowanie seksualne siedmioletniego chłopca został uniewinniony. Wyrok jest prawomocny. Zdarzenie miało dotyczyć sytuacji sprzed kilkunastu lat. Pokrzywdzony – już jako 18-latek – zaatakował duchownego na ulicy. Śledczym tłumaczył, że kiedyś kapłan go skrzywdził.

Sąd II instancji utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Kozienicach, który w czerwcu 2025 r. uniewinnił księdza Leona C. od zarzutu przedstawionego mu przez prokuraturę – poinformowała PAP w środę wiceprezes Sądu Okręgowego Renata Król. W związku z utajnieniem procesu dziennikarze poznali jedynie wyrok, bez jego uzasadnienia.
CZYTAJ DALEJ

Św. Marceli I - reorganizator prześladowanego Kościoła

[ TEMATY ]

patron

wspomnienie

wikipedia.org

Po śmierci św. Marcelina przez trzy lata – ze względu na prześladowania chrześcijan – nie można było wybrać biskupa Rzymu. Gdy prześladowania zelżały, za panowania cesarza Maksencjusza wybrano Marcelego. Zajmował się głównie reorganizacją Kościoła, był autorem systemu opieki nad cmentarzami.

Marceli I (zm. 16 stycznia 309 w Rzymie) jest męczennikiem i świętym Kościoła katolickiego, 30. papieżem w okresie od 27 maja 308 do 16 stycznia 309.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Parafia musi zapłacić wysokie odszkodowanie za grę dzieci w piłkę na boisku przy kościele

2026-01-16 22:43

[ TEMATY ]

piłka nożna

Włochy

Adobe Stock

Odszkodowanie w wysokości 45 tysięcy euro musi zapłacić parafia w Palermo pobliskiej wspólnocie mieszkaniowej za to, że dzieci grające w piłkę na boisku przy kościele przeszkadzały mieszkańcom - zdecydował sąd na Sycylii. Miejscowa archidiecezja wyraziła rozgoryczenie wyrokiem.

Włoskie media podały w piątek, że sądowy spór między wspólnotą mieszkaniową a sąsiadującą z nią parafią pod wezwaniem świętej Teresy w Palermo trwał ponad 10 lat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję