Reklama

Duchowość

Lednica: XVII Spotkanie Młodych pod hasłem „W imię Ojca”

[ TEMATY ]

Lednica

Magdalena Niebudek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Około 80 tys. młodych ludzi z całej Polski, 1700 kapłanów i kilku biskupów wzięło udział w XVII Spotkaniu Młodych na Lednicy, które w tym roku odbyło się pod hasłem „W imię Ojca”. Spotkanie oficjalnie rozpoczęło się o godz. 17 procesją z relikwiami bł. Jana Pawła II, św. Wojciecha i Pięciu Braci Męczenników oraz odśpiewaniem Bogurodzicy i Hymnu III Tysiąclecia. Jednak już od rana młodzież wraz ze swoimi duszpasterzami i opiekunami gromadziła się Polach Lednickich.

„Chcemy sobie dzisiaj uświadomić, że Bóg jest naszym Ojcem. Chcemy też przypomnieć sobie, że każdy z nas ma swojego ojca i że kiedyś sami będziemy ojcami, do czego musimy się przygotować” – podkreślił o. Jan Góra rozpoczynając spotkanie młodych na Lednicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Musimy wracać do domu lepsi. Dlatego bardzo was proszę, żebyście nawiązali na nowo kontakt z waszymi rodzicami, szczególnie z ojcami” – zachęcał dominikanin polską młodzież.

Postać żyjącego w XIX w. bł. Edmunda Bojanowskiego ukazały na Lednicy jako wzór współczesnego ojca siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP. Na miejsce spotkania weszły one w radosnej, roztańczonej procesji, wnosząc relikwie swojego założyciela oraz niosąc kolorowe parasolki rozpięte nad dziećmi ubranymi w barwy narodowe Polski.

„Parasolki symbolizują, wciąż potrzebną, ochronę dzieci przed złem tego świata, jakie roztaczał nad nimi bł. Edmund zakładając dla nich w XIX w. ochronki. Natomiast biało-czerwone stroje dzieci to podkreślenie wagi, jaką w wychowaniu młodego pokolenia nasz założyciel przywiązywał nie tylko do krzewienia wiary, ale także patriotyzmu” – wyjaśniła KAI siostra służebniczka Regina Olbrich.

„Bł. Edmund Bojanowski uczy nas przede wszystkim troszczyć się o ludzkie życie, ochraniać całego człowieka: jego ciało, umysł, psychikę i duszę. Przypomina tobie, młody człowieku, abyś chciał chcieć, abyś chciał być odpowiedzialny za swoje życie” – przekonywały młodzież służebniczki dodając, że wzywa on też, by nie zniechęcać się trudnościami, które pojawią się na drodze dorastania.

Reklama

Siostry służebniczki rozdały też młodzieży bułki, na wzór swojego założyciela troszczącego się o dzieci w założonych przez niego ochronkach, a przy tym błogosławiły ją czyniąc na czole każdego młodego człowieka znak krzyża.

Głównym punktem spotkania na Polach Lednickich była Eucharystia sprawowana o godz. 19 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, wiceprzewodniczącego KEP, koncelebrowana m.in. przez ok. 1700 kapłanów.

W homilii bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Nowej Ewangelizacji, podkreślił, że Bóg jako Ojciec przekazuje nam życie, które ma w sobie. „Kiedy odkrywamy Boga, który jest naszym Ojcem, odkrywamy jednocześnie matkę, którą jest Kościół. Jeśli chcemy mieć życie z Ojcem musimy żyć w łonie matki aż się urodzimy” – stwierdził kaznodzieja dodając, że Bóg nie zachowuje się jak Ojciec, ale jest Ojcem.

Po liturgii odbyła się ceremonia wręczenia krzyży misyjnych 11 wolontariuszom z Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco działającego przy Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie. Następnie przeszła procesja „Dziedzictwa chrześcijańskiej tradycji ojców” m.in. z relikwiami św. Stanisława, Biblią w tłumaczeniu ks. Wujka, który dokonał pierwszego przekładu Pisma Świętego na język polski i Szczerbcem – mieczem koronacyjnym królów Polski.

Młodzież na Lednicy odwiedził także prezydent RP Bronisław Komorowski, który zaznaczył, że „jedną z miar odpowiedzialności za polską wolność jest rodzicielstwo, a szczególnie ojcostwo”. „Chciałbym z tego miejsca zaapelować do wszystkich polskich ojców, aby znaleźli tę odrobinę czasu, energii i wyrozumiałości, i chcieli rozmawiać ze swoimi dziećmi, bo rozmowa wzbogaca obie strony” – mówił Komorowski.

Reklama

Ok. godz. 22 odtworzono za pomocą telebimów przesłanie do młodzieży zgromadzonej na Lednicy przygotowane przez papieża Franciszka, który zapewnił o łączności z nią w tym modlitewnym czuwaniu. Papież przypomniał też młodym Polakom, że ojcostwo to Boży dar i wielka odpowiedzialność, by dać nowe życie. Odpowiedzialność za nowego człowieka, niepowtarzalny obraz Boga.

„Nie lękajcie się, by być kiedyś rodzicami. Wielu z was będzie zapewne ojcami. Bądźcie też otwarci na ojcostwo duchowe, wielki skarb naszej wiary. Niech Bóg obdarzy was bogactwem i promieniowaniem swojego ojcostwa i napełni was swoją radością” – mówił Franciszek.

„Rozważając temat ojcostwa będziecie dotykali wielkiej tajemnicy Bożej miłości. Pamiętajcie, że Bóg jest Ojcem każdego z nas. On sam nas stworzył, obdarzył każdego talentami, prowadzi przez życie, jest z nami pomimo naszych słabości, grzechów, zapomnień. Pragnie nas zbawić. Jest wzorem każdego ojcostwa, także tego ziemskiego” – przekonywał papież.

Ojciec Święty podkreślił też, że każdy „wiele zawdzięcza temu, który przekazał nam życie, który troszczył się i może nadal się troszczy o codzienny nasz byt i wzrost”. „Nie zapomnijcie więc podziękować Bogu za waszego tatę. Pamiętajcie o nim w modlitwie, nawet gdyby wasze relacje nie były najlepsze” – prosił.

Na koniec papież pobłogosławił również wszystkich, którzy „pielgrzymują na Pola Lednickie, do źródeł chrzcielnych Polski”.

XVII Spotkanie Młodych na Lednicy zakończyło się po godz. 24 wyborem Chrystusa na Pana swojego życia i przejściem młodzieży przez Bramę III Tysiąclecia. Jak zapowiedział o. Jan Góra, przyszłoroczne, XVIII Spotkanie Młodych na Lednicy, na które już teraz wszystkich serdecznie zaprosił, odbędzie się 7 czerwca 2014 r., a jego tematem będzie synostwo Boże i ludzkie.

Reklama

Tegoroczna Lednica była transmitowana na żywo na stronie internetowej www.lednica2000.pl oraz www.deon.pl dzięki katolickiej niemieckiej telewizji internetowej Visendus.TV. Jak podkreślił w rozmowie z KAI jej dyrektor Thomas Korzekwa, transmisję oglądało ponad 13 tys. ludzi, głównie w Polsce, ale również np. w Hiszpanii i Niemczech. Z myślą o mieszkańcach tego ostatniego kraju, na żywo tłumaczono również Mszę św.

„Ja sam odkryłem Lednicę w zeszłym roku, kiedy przywiózł mnie tutaj znajomy ksiądz. Niemiecka młodzież może wam tylko zazdrościć takich wydarzeń. Chcemy więc chociaż poprzez transmisję pokazać jej, jak można z radością przeżywać swoją wiarę” – wyjaśnił Korzekwa dodając, że zainteresował spotkaniem młodych największą katolicką telewizję w Niemczech – EWTN, która w przyszłym roku planuje transmitować spotkanie.

Relację z Pól Lednickich można było zobaczyć także w TV Trwam. Z Lednicą łączyła się również TVN 24, TVP1 i TVP Info. Natomiast transmisję radiową nadawało Katolickie Radio Emaus z Poznania, a za jego pośrednictwem inne katolickie rozgłośnie w kraju: Radio Fiat z Częstochowy, Radio Via z Rzeszowa, Radio Zamość, Radio Ani Karim z Bydgoszczy, Radio Głos Pelplin, Palloti FM z Częstochowy, Radio Rodzina Wrocław i Nowohuckie Radio Internetowe.

Z kolei dzięki internetowej transmisji Radia Emaus Lednicy słuchali też m.in. mieszkańcy Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Francji, Niemiec, Ukrainy, Czech, Brazylii i Kanady. Wiadomości w Pól Lednickich przekazywało również Polskie Radio.

Trzeba również podkreślić, że organizacja Spotkania Młodych na Lednicy nie byłaby możliwa bez zaangażowania ponad 3 tys. wolontariuszy. Część z nich przygotowywała Pola Lednickie na przyjęcie dziesiątek tysięcy osób, inni natomiast czuwali nad przebiegiem tego wydarzenia, zaangażowani m.in. w służby medyczne i porządkowe. Sporą grupę wśród wolontariuszy, ponad 600 osób, stanowili harcerze i harcerki z ZHR i ZHP.

Na obrzeżach Pól Lednickich podczas spotkania działali również ewangelizatorzy, którzy zachęcali młodych ludzi do rozmowy o wierze. Z kolei młodzi, którzy myślą o drodze powołania kapłańskiego lub zakonnego, mogli skorzystać z porad w tzw. namiocie powołaniowym, w którym dyżurowali przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych. Przez całe spotkanie trwała też adoracja Najświętszego Sakramentu w namiocie-kaplicy rozstawionym na tyłach pola.

2013-06-02 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie duszpasterzy wspólnoty Lednica 2000

Niedziela Ogólnopolska 16/2016, str. 49

[ TEMATY ]

Lednica

Bartosz Dobrzyński

O. Wojciech Prus OP i o. Maciej Soszyński OP zapraszają na tegoroczną LEDNICĘ

O. Wojciech Prus OP i o. Maciej Soszyński OP
zapraszają na tegoroczną LEDNICĘ

Drodzy Przyjaciele Lednicy!

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

[ TEMATY ]

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Ks. Gautier Mornas zebrał informacje na ten temat we wszystkich francuskich diecezjach. „Skonsultowaliśmy się ze wszystkimi zespołami we Francji, które towarzyszyły dorosłym w ich przygotowaniach do chrztu przez ostatnie pięć lat. Prawie 35 proc. ochrzczonych przyznało, że dziedzictwo religijne było głównym i obiektywnym powodem ich nawrócenia”. W rzeczywistości nie jest to nic nowego. Czyż i Paul Claudel nie wszedł na drogę wiary po wizycie w katedrze Notre-Dame? - pyta kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję