Reklama

Kościół

Abp Polak: Podejmujemy systemową pomoc osobom zranionym w Kościele

Podejmujemy systemową pomoc osobom zranionym w Kościele – powiedział abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w czasie konferencji prasowej „Pomoc Zranionym w Kościele”.

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Episkopat News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prymas Polski przedstawił działania Kościoła na rzecz pokrzywdzonych, mówił o rozpoczynającej pracę Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, prowadzonych w całej Polsce szkoleniach i wspieraniu diecezji w wypracowaniu zasad prewencji.

Konferencja rozpoczęła się od świadectwa pana Tadeusza, który w dzieciństwie był ofiarą molestowania seksualnego przez kapłana. „To doświadczenie od 30 lat wywiera ogromny wpływ na moje życie psychiczne, duchowe, na relacje rodzinne i zawodowe” – powiedział.

Podziel się cytatem
Przyznał, że trudnym okresie życia, w którym nie brakowało alkoholu i narkotyków wrócił do Kościoła i jest we wspólnocie neokatechumenalnej. Przebaczył też księdzu, który go skrzywdził. „Dzięki temu, że zaryzykowałem i wróciłem do Kościoła, Bóg uzdolnił mnie do małżeństwa. Dziś jestem mężem i ojcem kilkorga dzieci” – podkreślił mężczyzna.

Reklama

Dodał, że do normalnego funkcjonowania potrzebne jest mu cały czas wsparcie terapeutyczne i farmakologiczne i duchowe. „Według mnie sama psychoterapia nie wystarczy. Potrzebna jest również pomoc duchowa, a najlepiej jedna i druga jednocześnie, pewnie ze wsparciem psychiatry. Jedno bez drugiego nie funkcjonuje, tego nie da się rozłączyć i w nowoczesny sposób naprawić. To jest bardzo złożone, trudne i w zasadzie bez Boga niemożliwe” – mówił pan Tadeusz.

Reklama

Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak podkreślił: „Świadectwo pana Tadeusza było wołaniem o to, byśmy nie byli obojętni. Szukamy najlepszego sposobu, by na to wołanie odpowiedzieć. Robimy wszystko, by przełamywać obojętność. Chcemy też nagłaśniać inicjatywy podejmowane w Kościele dla ochrony małoletnich”.

Abp Wojciech Polak podsumował obecny stan pomocy osobom skrzywdzonym oraz zaprezentował aktywności, które zostaną podjęte przez Kościół w najbliższych miesiącach. Prymas Polski zaznaczył, że jest wdzięczny wszystkim kontaktującym się z Biurem Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. „Sygnały od skrzywdzonych w Kościele otwierają nam oczy na ludzkie dramaty i potrzeby. Konferencja Episkopatu Polski powołała Fundację Świętego Józefa. Zajmie się ona systemową pomocą skrzywdzonym. Jej celem jest wspieranie istniejących już inicjatyw pomocowych i inicjowanie nowych”. Abp Polak poinformował, że na początku tego roku fundacja została zarejestrowana w KRS. „Chcemy, by Fundacja Świętego Józefa KEP w każdej diecezji miała koordynatora, który będzie docierał z pomocą i wsparciem do osób, które tego potrzebują na miejscu” – zaznaczył.

Prymas Polski mówił też o inicjatywie „Zranieni w Kościele”. Podkreślił, że to nie tylko telefon, ale całe środowiska wspierające pokrzywdzonych. Zaangażowani w inicjatywę służą nie tylko radą, ale niosą konkretną pomoc”. Abp Wojciech Polak poinformował również o działaniach prewencyjnych podejmowanych przez Kościół w Polsce. „Podejmujemy szeroko zakrojoną prewencję. Ogromną pracę wykonuje Centrum Ochrony Dziecka. O. Adam Żak i jego zespół prowadzą szkolenia w całej Polsce. „Szkoleni są księża, zakonnicy, zakonnice, katecheci, wychowawcy i animatorzy. W szkoleniach do tej pory wzięło udział już około 1000 osób. W każdej diecezji i prowincji zakonnej jest wyznaczony delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży – to osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną i za wskazanie pomocy psychologicznej, prawnej i duszpasterskiej” – zaznaczył.

Reklama

Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przypomniał, że w październiku ub. r. Episkopat Polski znowelizował „Wytyczne” dotyczące dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o wykorzystywanie nieletnich. „Nastąpiło to w związku z motu proprio „Vos estis lux mundi” papieża Franciszka, w którym polecił, by każda konferencja biskupów ustanowiła system pozwalający na składanie, w sposób przystępny, zawiadomień o domniemanych przestępstwach pedofilskich wobec małoletnich” – zaznaczył prymas Polski. Dodał, że cały czas trwają prace nad zintensyfikowaniem pomocy duchowej dla osób skrzywdzonych w Kościele. „Mamy już duszpasterzy pokrzywdzonych, którzy wypracowali wiele sposobów na bardzo kompetentne wsparcie i pomoc duchową dla potrzebujących. Mamy też grupy modlitewne wspierające osoby pokrzywdzone w Kościele. W pierwszy piątek Wielkiego Postu będziemy przeżywać Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich” – powiedział abp. Polak.

Barbara Smolińska, psychoterapeuta i superwizor PTP, szefowa Pracowni Dialogu współinicjatorka inicjatywy „Zranieni w Kościele” zaznaczyła, że świadectwa osób skrzywdzonych dowodzą, że do pełnego uzdrowienia potrzebne jest umiejętne łączenie wsparcia duchowego i profesjonalnej psychoterapii. „Pomoc duchowa i pomoc psychologiczna to dwie ścieżki wsparcia. Osoby skrzywdzone zgłaszają się po pomoc po kilkudziesięciu latach, bo wypierają przeszłość i mają problemy z mówieniem o tym, co przeżyły. Dziecko pozostaje samo z tajemnicą, uczy się milczenia i milczy potem przez wiele lat. Ludzie nie radzą sobie ze sobą i dopiero po roku lub dłuższym czasie zaczynają mówić o tym, że w dzieciństwie były wykorzystywane seksualnie. Osoby zranione żyją wśród nas, musimy je profesjonalnie i kompetentnie wspierać” – mówiła.

Reklama

Konferencji towarzyszyła premiera książki „Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia” Joëla Pralonga, wydanej przez dominikańskie Wydawnictwo „W drodze”. O. Tomasz Grabowski OP, prezes Wydawnictwa „W drodze” zaznaczył, że książka Joëla Pralonga, jest ważną publikacją i zajmuje się problemem zranień duchowych. Dodał, że dramat młodych ludzi skrzywdzonych przez duchownych towarzyszy im przez długie lata. „O tym nie można milczeć. Książka pomaga zrozumieć, że w swojej krzywdzie osoby te nie są osamotnione. Nie są winne tego, co stało się w ich dzieciństwie. Są tam też konkretne podpowiedzi na temat tego, gdzie szukać pomocy. Chcemy w sposób wiarygodny i spokojny zmierzyć się z problemem Kościoła jakim jest wykorzystywanie seksualne przez duchownych – mówił O. Tomasz Grabowski OP. Dodał też: „To nie jest książka przeciw Kościołowi, tu nie chodzi o szok, ale dawanie realnej pomocy i wskazywanie jak pomóc zranionym odnaleźć się w życiu. Książka pokazuje jak pomagać duchowo osobom zranionym w odnalezieniu relacji z Bogiem”.

W książce „Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia”, opatrzonej wstępem ks. abp. Wojciecha Polaka, Joël Pralong oddaje głos siedmiu osobom wykorzystanym w dzieciństwie przez księży, wychowawców i ojców. Jako ksiądz łamie w ten sposób tabu i przerywa zmowę milczenia. Abp Wojciech Polak we wstępie do książki podkreśla: „Mam nadzieje, że książką ojca Pralonga będzie autentycznym wsparciem dla wykorzystywanych seksualnie w dzieciństwie”. „Lektura tej książki daje mi głębokie przekonanie, że uwolnienie ze skrzywdzenia, przebaczenie są możliwe” – podkreślił abp Wojciech Polak.

2020-02-12 13:23

Ocena: 0 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: wiara manifestowana jedynie na sztandarach niekiedy budzi zgorszenie

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Mazur/Episkopat.pl

„Wiara musi działać przez miłość, inaczej jest martwa. Gdy bowiem pozostaje jedynie w deklaracjach i wzniosłych hasłach, gdy manifestowana jest jedynie na sztandarach, budzi zdziwienie, a niekiedy wręcz zgorszenie” – mówił Prymas Polski podczas uroczystości jubileuszowych w Świętej Lipce.

W homilii Mszy św. celebrowanej 11 sierpnia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, z okazji 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętolipskiej, abp Wojciech Polak, wzorem kard. Stefana Wyszyńskiego, który przed półwieczem koronacji dokonał, wskazał na Maryję jako nauczycielkę wiary, która dała przykład, jak nie zatrzymywać się tylko na słowach, ale z odwagą podjąć i wypełniać zadania, przed którymi stawia nas Bóg.

CZYTAJ DALEJ

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

2024-04-15 14:16

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 10, 11-16.

Środa, 8 maja. Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

CZYTAJ DALEJ

Rada Stała KEP przypomina stanowisko Kościoła nt. godności każdej istoty ludzkiej

2024-05-08 16:49

[ TEMATY ]

KEP

godność

Adobe.Stock

W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii - napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

Członkowie Rady Stałej KEP przypominają punkt 47. Deklaracji Dykasterii Nauki Wiary Dignitas infinita o godności człowieka. „Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji” - czytamy w Deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję