Reklama

List Pasterski na Wielki Post 2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Bracia Kapłani, Drodzy Diecezjanie - Bracia i Siostry!

1. Rozpoczynamy Wielki Post 2007

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy wymownym znakiem, jakim jest posypanie głów popiołem, okres czterdziestodniowego przygotowania do Świąt Wielkanocy. Choć świat współczesny na różne sposoby zagłusza ten święty czas pokuty i modlitwy, nie dajmy sobie zniszczyć tego bardzo ważnego okresu dla naszego życia duchowego. Znajdźmy czas na modlitwę osobistą i wspólnotową, szczególnie na Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale. Uczyńmy stosowne postanowienia w ograniczeniu czasu korzystania z filmów, telewizji, Internetu. Usuńmy z naszego życia alkohol czy papierosy. Pamiętajmy, że Wielki Post oraz wszystkie piątki w roku to czas zakazany dla zabaw tanecznych, jako ludzie wierzący nie powinniśmy w nich uczestniczyć. Rodzice powinni zadbać, aby w wychowaniu swoich dorastających dzieci zwracać uwagę na zachowanie tego przykazania kościelnego. Nie zapominajmy o czynach miłosierdzia, bowiem modlitwa, post i jałmużna to trzy praktyki duchowe, zalecane przez Ewangelię. Caritas zachęca w tym roku wszystkie rodziny, do zbierania drobnych datków do skarbonek wielkopostnych, rozesłanych do każdego domu. Wspólnie z dziećmi napełnijmy je aż po brzegi, aby przez to przywrócić uśmiech na twarzy osób chorych w parafii.

2. 15-lecie diecezji

Reklama

W okresie Wielkiego Postu będziemy przeżywać 15. rocznicę powołania do istnienia przez Ojca Świetego Jana Pawła II naszej rzeszowskiej diecezji. Diecezja to Kościół lokalny, który razem stanowimy i o który mamy się wspólnie troszczyć. Jezus Chrystus ustanowił Kościół i żyje w nim. Każdy z nas przez chrzest stał się członkiem tej wspólnoty i otrzymuje zadania do wypełnienia. Uroczyste dziękczynienie za nasz Kościół diecezjalny wyśpiewamy Panu Bogu 24 marca br. w katedrze rzeszowskiej oraz 2 czerwca br., w rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Rzeszowa, kiedy to kapłani z całej diecezji będą przeżywać w katedrze Dzień Świętości Kapłańskiej. Charakter dziękczynny będą miały także: pielgrzymka kapłanów do Ziemi Świętej, dwie pielgrzymki, rowerowa i autobusowa do Rzymu, oraz tegoroczna Piesza Pielgrzymka do Częstochowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziękczynienie za ludzi

Reklama

Dziękując Panu Bogu za wszystkie dary i łaski, które od Niego otrzymaliśmy przez 15 lat istnienia diecezji, pragniemy serdecznie podziękować Wam, Bracia Kapłani, za wierność powołaniu, którym Was Bóg obdarzył i gorliwość w posłudze kapłańskiej. Dziękuję Wam za głoszenie słowa Bożego w świątyniach i szkołach, za słowa nadziei przepowiadane w szpitalach, Domach Pomocy Społecznej, więzieniu. Dziękuję za służbę Prawdzie na wyższych uczelniach, w radiu, telewizji, prasie, podczas spotkań duszpasterskich. Wdzięczni jesteśmy Wam za szafarstwo świętych sakramentów oraz za wszelką pomoc duchową i materialną okazywaną ubogim.
Słowa wdzięczności należą się także siostrom i braciom zakonnym. Swoją modlitwą i obecnością wspomagają wszelkie przedsięwzięcia diecezjalne, angażując się przez to w budowanie naszego Kościoła lokalnego. Na naszą wdzięczność zasługują zakony kontemplacyjne: Sióstr Wizytek w Jaśle i Sióstr Karmelitanek Bosych, które przybyły do Rzeszowa. Szczególną naszą radością są nasi kapłani przebywający na misjach. Pomagają oni w różnych częściach świata, niosąc światło Ewangelii tam, gdzie brakuje powołań. Od początku istnienia diecezji ok. 100 kapłanów ofiarowało swoją służbę w krajach misyjnych.
Wielkie podziękowanie kierujemy również do Was, drodzy diecezjanie, za Waszą wiarę, chrześcijańską nadzieję i Bożą miłość, która przenika Wasze życie. Wdzięczni jesteśmy, że tworzycie żywy Kościół poprzez przynależność do grup modlitewnych i duszpasterskich, do ruchów i stowarzyszeń kościelnych.

Dziękczynienie za instytucje

Reklama

W tym roku również swoje 15-lecie świętuje Caritas Diecezji Rzeszowskiej powołana 8 maja 1992 r. Ileż zaangażowania kapłanów i wiernych świeckich, dzieci i młodzieży w szkolnych i akademickich Kołach Caritas! W ciągu tych lat działalności powstały domy dla bezdomnych, trzy stacje Opieki: w Kątach, Tyczynie i Ropczycach, Ośrodek w Myczkowcach, Dom Samotnej Matki w Rzeszowie. Pomocą Caritas objęte zostały Domy Pomocy Społecznej, rodziny wielodzietne, dzieci z rodzin ubogich i poszkodowani w wyniku klęsk żywiołowych i wiele innych dzieł miłosierdzia.
15 lat diecezji zostało naznaczone powstaniem wielu dzieł, które służą ewangelizacji i duszpasterstwu. Na szczególną uwagę zasługuje erygowanie Wyższego Seminarium Duchownego, aby odpowiedzieć na łaskę powołań, którymi Pan Bóg obdarza hojnie naszą diecezję. Do dziś przygotowało ono do kapłaństwa 250 kapłanów, którzy pracują na terenie diecezji. W tym czasie zostało utworzonych 35 nowych parafii i zbudowano około 50 nowych, zbudowanych często wielkim trudem kapłanów i wiernych, kościołów. Powołane do życia zostało Katolickie Radio Via, które wraz z katolickim programem w Telewizji Lokalnej w Rzeszowie służy ewangelizacji na gruncie medialnym. Diecezja odzyskała budynek na potrzeby Kurii Diecezjalnej, Dom Biskupi, Instytut Jana Pawła II i Poligrafia WSD. Został zbudowany Dom Księży Seniorów w Rzeszowie-Słocinie, stworzono ośrodki rekolekcyjne w Rzeszowie-Przybyszówce, Kotani, w Desznicy i przy kilku innych parafiach, które służą formacji dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Ostatnio trwają prace przy budowie parku Jana Pawła II na miejscu, gdzie 2 VI 1991 r. Ojciec Święty sprawował Eucharystię i beatyfikował biskupa Józefa Sebastiana Pelczara.

Dziękczynienie za wydarzenia duszpasterskie

Z wydarzeń duszpasterskich wpisanych w 15-lecie diecezji należy przypomnieć peregrynację figury Fatimskiej, obrazu MB Częstochowskiej. Dokonały się także koronacje figury MB Fatimskiej w katedrze, figury MB Saletyńskiej w Dębowcu, obraz MB Łaskawej w Chmielniku, figura MB Saletyńskiej w Rzeszowie, figura MB Królowej Rodzin w Ropczycach oraz obraz MB Królowej Różańca Świętego w Czudcu.
Wdzięczni jesteśmy Panu Bogu za kanonizację patrona diecezji św. J. S. Pelczara w Rzymie oraz za beatyfikację kapłana męczennika okresu komunistycznego bł. ks. Wł. Findysza, proboszcza z Nowego Żmigrodu. Cieszymy się, że toczy się proces kanoniczny o uznanie cudu, dokonanego za wstawiennictwem bł. Karoliny. Od początku istnienia została ona obok św. J. S. Pelczara ogłoszona patronką naszej diecezji. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży szerzy jej kult i stawia ją jako przykład dla młodych na dzisiejsze trudne dni. (...)

3. Zadania przypomniane przez I Synod Diecezjalny

Reklama

Trwając w dziękczynieniu, nie możemy zwolnić się z dalszej intensywnej pracy nad jakością naszego chrześcijaństwa. „Nie bądź chrześcijaninem byle jakim” - mówił do nas Jan Paweł II przebywając w Rzeszowie. Chcąc uniknąć tej „bylejakości” sięgnijmy na nowo do naszego I Synodu Diecezjalnego, który obradował w latach 2001-2004, i który zwrócił szczególną uwagę na główne problemy duszpasterskie oraz na udział wiernych świeckich w życiu parafii. Wytycza on zadania nie tylko na dziś, ale i na następne lata istnienia naszej diecezji. Na progu okresu Wielkiego Postu należałoby zwrócić uwagę na kilka poruszonych tam zagadnień, nad którymi w tym świętym czasie spróbujmy się zatrzymać, aby synodalne zapisy nie stanowiły tylko martwej litery, ale zostały wprowadzone w życie.

Troska o rodzinę i wychowanie dzieci i młodzieży wobec zagrożeń

(...) W Wielkim Poście staranniej podejmijmy refleksję i modlitwę w intencji przygotowujących się do małżeństwa; pomyślmy przed Bogiem o małżeństwach zagrożonych rozbiciem, przeżywających różne trudności i utrapienia, uwikłane w różne nałogi. Obejmijmy modlitwą katolików żyjących bez związku sakramentalnego, a nie mających przeszkód kanonicznych, aby swoje życie budowali na mocnym fundamencie wiary i sakramentu małżeństwa. Wspomagajmy swoją zachętą i modlitwą rodziny, aby z miłością przyjmowały każde poczęte życie, aby troszczyły się o religijne i patriotyczne wychowanie młodego pokolenia, aby współpracowały ze szkołą i parafią w wychowaniu swoich dzieci. Niech będą także miejscem gdzie rozwija się i wzrasta powołanie do służby Bożej.
Nabożeństwa wielkopostne niech będą okazją do modlitwy za władze ustawodawcze w naszej Ojczyźnie, aby zapis konstytucyjny gwarantował prawo do życia każdemu człowiekowi od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Pamiętajmy również o rodakach, którzy wyjeżdżają za granicę, aby szukać pracy i lepszych warunków życia. Oby ich rozłąka nie przyczyniała się do zagubienia duchowego i moralnego.

Eucharystia niedzielna buduje wspólnotę parafialną

Wiele uwagi poświęcają dokumenty synodalne kwestii święcenia dnia Pańskiego - niedzieli. Pierwszym naszym zadaniem jest zaakcentowanie tego dnia przez udział w Eucharystii. (...) Nasze parafie powinny nadal odkrywać piękno niedzieli, dnia Pańskiego, w którym uczniowie Chrystusa odnawiają jedność z Tym, który nadaje sens radościom i trudom każdego dnia. „Bez niedzieli nie możemy żyć” - tak wołali pierwsi chrześcijanie, również kosztem życia, kiedy to cesarz Dioklecjan zabronił chrześcijanom, pod karą śmierci, posiadania Pisma Świętego, gromadzenia się w niedziele, by sprawować Eucharystię, i budowania miejsc kultu. Dziś, gdy liturgię dnia Pańskiego próbuje się zastąpić „liturgią supermarketu,” jeszcze bardziej potrzeba mocnego głosu wiernych: „bez niedzieli nie możemy żyć”! Takie przeżywanie dnia Pańskiego nie tylko wzmocni naszą relację z Bogiem, ale otworzy nas bardziej na drugiego człowieka. Nakaz świętowania niedzieli, jak mówi Papież Benedykt, nie będzie już obowiązkiem narzuconym z zewnątrz, brzemieniem nałożonym na nasze ramiona. Przeciwnie, uczestniczenie w niedzielnej liturgii, karmienie się Chlebem Eucharystycznym, przeżywanie jedności braci i sióstr w Chrystusie — stanie się źródłem tego wszystkiego, czego chrześcijanin potrzebuje, z tego czerpie radość i niezbędną energię, aby pokonać drogę, jaką jest dla niego każdy tydzień.

Biblijne Dzieło im. Jana Pawła II w Polsce i naszej diecezji

W tym roku chcemy sobie na nowo uświadomić, jak ważną księgą jest Biblia. Natchnieni przez Ducha Świętego pisarze, napisali dla ludzkości list od Pana Boga. Pozostaje on aktualny dla wszystkich pokoleń przechodzących przez ziemię. Prosimy Was, aby każda rodzina naszej diecezji posiadała egzemplarz Pisma Świętego w swoim domu. Starajmy się w niedziele i święta, a może każdego dnia wieczorem przeczytać choćby kilka wersetów z Biblii. (...)
Biblia jest również księgą świętych modlitw. Psalmy stanowią wielkie bogactwo natchnionych modlitw, które odmawiane są przez kapłanów, siostry zakonne, a także wielu świeckich w ramach modlitwy nazywanej Liturgią Godzin. Zachęcamy duszpasterzy, aby pielęgnowali nie tylko osobistą modlitwę psalmami, ale w świątyniach organizowali odmawianie Jutrzni, a w niedziele niech ożyją Nieszpory śpiewane przez wiernych w niedziele w naszych świątyniach. Zachęcam również do pogłębiania rozumienia Pisma Świętego w ramach Kręgów Biblijnych czy w innych grupach duszpasterskich. Pamiętajmy również, że dla czytających Pismo Święte przez pół godziny dziennie Kościół święty udziela odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, tzn. Komunia św. i modlitwa w intencjach Kościoła św. i w intencjach poleconych przez Ojca Świętego. Rekolekcje wielkopostne i nabożeństwa biblijne w tym okresie niech zachęcą nas do czerpania sił z tego źródła pobożności.
W minionym roku duszpasterskim dokonaliśmy zawierzenia parafii i rodzin Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Ufni w przemożną opiekę Bożego Serca, starajmy się każdego dnia o realizację naszego powołania do świętości przez wypełnianie codziennych obowiązków, zgodnie z powołaniem, jakim każdy z nas został obdarzony przez Pana Boga. Matce Najświętszej, którą czcimy w tylu sanktuariach naszej diecezji i w naszej Ojczyźnie, wszystkich Was polecamy i z serca błogosławimy.

Bp Kazimierz Górny
Bp Edward Białogłowski

Rzeszów, 11 lutego 2007 r.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

2024-12-31 22:05

[ TEMATY ]

nekrolog

Zielona Góra

Bobrowice

Materiały kurialne

śp. ks. Dariusz Tuszyński

śp. ks. Dariusz Tuszyński

Wieczorem 31 grudnia 2024 roku, w wieku 38 lat, odszedł do wieczności ks. Dariusz Tuszyński, wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach.

Urodził się 2 października 1986 roku w Głogowie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu. Pochodził z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie. Święcenia diakonatu otrzymał 14 maja 2011 w konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 2012 w katedrze Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. Od sierpnia 2024 posługiwał w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach.
CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Orszak Trzech Króli w Toruniu

2025-01-06 16:39

Renata Czerwińska

- Na głębokie pytania, zawarte w sercu człowieka, odpowiada jedynie wiara – mówił biskup senior Andrzej Suski w toruńskiej katedrze podczas uroczystości Objawienia Pańskiego.

W homilii hierarcha zwrócił uwagę na to, że Jezus Chrystus jest jedynym zbawicielem świata, a każdy z nas ma szczególne powołanie misyjne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję