Reklama

Wrocław - walka o EXPO 2012 trwa

- Szacujemy, że organizacja EXPO 2012 we Wrocławiu przyniesie budżetowi 300 mln euro, pozwoli stworzyć około 40 tys. miejsc pracy, a targi odwiedzi ponad 9,5 mln osób - mówił wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek 11 grudnia 2006 r. podczas konferencji prasowej na temat działań rządu na rzecz organizacji Wystawy EXPO 2012 we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co to jest EXPO, czyli o co tyle hałasu?

Reklama

Znawcy tematu mówią krótko: EXPO to sukces, sława, prestiż i pomyślność dla kraju, regionu i miasta, w którym się odbywa. To ogromne wydarzenie gospodarcze, medialne i kulturalne. To promocja osiągnięć i potencjału kraju. Goście z całego świata odwiedzą nie tylko wystawę, ale także najpiękniejsze zakątki Polski. Tysiące osób zostaną zatrudnione przy organizacji imprezy, podatki wzbogacą budżet państwa, rozwinięta zostanie infrastruktura służąca kolejnym pokoleniom. Sama wystawa potrwa ok. trzech miesięcy i jest projektem stricte gospodarczym. Dzięki wystawie powstanie nie tylko infrastruktura wystawowa, lecz również drogowa. EXPO spowoduje zwiększenie popytu na usługi turystyczne, hotelowe i restauracyjne, co przełoży się na zmniejszenie liczby bezrobotnych w regionie. Istnieje również szansa przebudowy terminala lotniczego.
Jeśli wojnę o EXPO wygra Wrocław, powołana zostanie spółka wykonawcza, która podejmie bezpośrednie działania organizacyjne. Roboczo nazywana jest Korporacją EXPO. Jej większościowym udziałowcem będzie rząd polski, 21 proc. udziałów przypadnie miastu, a pozostałe 12,9 proc. obejmą partnerzy biznesowi. Jednak zanim poznamy werdykt, w mieście ruszyły pierwsze prace. Gmina ogłosiła konkurs architektoniczno-urbanistyczny na pomysł, jak powinno wyglądać zachodnie centrum miasta na Żernikach. Jego najważniejszą częścią będą tereny wystawiennicze EXPO.
Pod hasłem EXPO kryją się dwa rodzaje ekspozycji. Pierwsza z nich to wystawy uniwersalne.
Organizowane są co pięć lat i trwają ok. sześciu miesięcy. Najbliższa będzie mieć miejsce w Szanghaju, w Chinach. Drugi rodzaj to EXPO tematyczne - odbywa się co cztery lata i trwa do trzech miesięcy. W przyszłym roku tematyczne, małe EXPO, pokaże światu Saragossa. O prawo do zorganizowania ekspozycji tematycznej w 2012 r. ubiega się właśnie Wrocław. Temat - „Kultura czasu wolnego w gospodarkach świata”.

Co się za tym kryje?

„Kultura czasu wolnego w gospodarkach świata” to temat odpowiedni dla Wrocławia, którego tysiącletnia przeszłość wiąże się z czterema państwami, a teraźniejszość kształtuje mieszanina różnych kultur. Organizatorzy zaprezentują to, co kształtuje codzienność i pochłania młodych ludzi: płyty, filmy, Internet, najnowsze gadgety elektroniczne, podróże i formy wypoczynku. Zaproszą ich propagatorów, producentów, wydawców, pisarzy, biznesmenów i artystów, aby przedstawili swoje wizje przyszłego świata.
- Chcemy pokazać, jak zmieniła się kultura pracy, postrzeganie czasu wolnego i formy jego spędzania. Chcielibyśmy w końcu wyprzedzić trendy i za sprawą znanych osobistości świata kultury, mediów oraz biznesu spróbować odsłonić przyszłość i kierunek, w jakim rozwija się otaczający nas świat - twierdzą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlaczego Wrocław?

Reklama

Bo to wciąż „miasto spotkań”... „Wrocław jest miastem położonym na styku trzech krajów, które historia ściśle ze sobą połączyła. Jest poniekąd miastem spotkania, jest miastem, które jednoczy. Tutaj w jakiś sposób spotyka się tradycja duchowa Wschodu i Zachodu” - te słowa Papieża Jana Pawła II najlepiej określają miejsce i rolę miasta w Europie. Wrocław to miasto chętnie odwiedzane, z bogatymi tradycjami organizowania ważnych wydarzeń. EXPO 2012 będzie kontynuacją tych tradycji. Wrocław jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, liczy 640 tys. mieszkańców. Należy do największych w kraju ośrodków uniwersyteckich, a miejscowe uczelnie wyższe, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski czy Akademia Medyczna, zajmują czołowe miejsca w rankingach ogólnopolskich.
W 2005 r. Wrocław odwiedziło ponad milion turystów, co oznacza, że miasto jest na trzecim miejscu wśród najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. Dzięki szeroko zakrojonej promocji oraz licznym odwiedzinom zagranicznych dziennikarzy w ramach tzw. wizyt studyjnych, Wrocław staje się miastem rozpoznawalnym w Europie Zachodniej. Fachowcy podkreślają, że Wrocław posiada teren znakomicie nadający się na wystawę EXPO 2012. Nieruchomość o powierzchni 25 ha oddalona od centrum miasta o 7 km ma bardzo dobre połączenie z miejskim systemem komunikacyjnym. Dynamiczny rozwój Wrocławia - na miejsce inwestycji wybierają go wielkie firmy światowe - jest dodatkowym atutem na długiej liście zalet, które winien posiadać kandydat do zorganizowania EXPO.

Kto zdecyduje, gdzie będzie EXPO?

Reklama

BIE - patron EXPO. O tym, które miasto zostanie organizatorem EXPO, decyduje bowiem nie jeden człowiek, czy też jakaś mała komisja, ale delegaci aż 98 państw podczas Walnego Zgromadzenia Międzynarodowego Biura Wystaw (Bureau International des Expositions, BIE). Polska jest członkiem Biura od samego początku jego istnienia, czyli od 1928 r.
Droga do decydującego głosowania jest bardzo długa. Pierwsza prezentacja miast walczących o organizację międzynarodowej wystawy tematycznej odbyła się 19 grudnia 2006 r. w Paryżu. Owacjami na stojąco zakończyło się wystąpienie Wrocławia. W sumie trwało ok. 40 minut i miało bardzo teatralną formę. - Na sali zrobiło się ciemno, w pierwszym rzędzie rozdzwoniły się telefony komórkowe pięciu młodych osób. Młodzi, wchodząc na scenę, rozmawiali o wspólnym spędzaniu wolnego czasu i zastanawiali się, gdzie na świecie można zrobić wystawę na ten temat. Odpowiedzią był, oczywiście, Wrocław. Na zakończenie młodzi ludzie „przeszli” przez szklany ekran i znaleźli się w wirtualnym świecie. W czasie prezentacji głos zabrali m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. Zgromadzeni obejrzeli też nagrane wcześniej wystąpienie premiera Jarosława Kaczyńskiego, wyliczającego zalety Wrocławia.
Obok Wrocławia walczą o EXPO jeszcze dwa miasta: Yeosu z Korei i Tanger z Maroka. Tajne głosowanie odbędzie się w grudniu 2007 r. Zwycięży ten, kto przekona do siebie najwięcej spośród 98 krajów zrzeszonych w BIE.

Jak przekonywać?

Kluczową rolę odgrywają zabiegi dyplomatyczne i działania polskiego rządu. Ich pełne zaangażowanie czyni Polskę bardzo poważnym kandydatem do organizacji EXPO 2012. Trwa kampania dyplomatyczna, skierowana do 98 państw członkowskich BIE. Specjalni wysłannicy polskiego rządu przekazują głowom państw członkowskich BIE list Prezydenta RP z prośbą o poparcie naszej inicjatywy. Lobbing jest prowadzony podczas każdego spotkania na szczeblu ministerialnym. Do tej pory miało miejsce 27 takich spotkań. Ostatnie odbyło się 12 lutego w ambasadzie polskiej w Pekinie. Minister Kazimierz Michał Ujazdowski przekazał wicepremier Chin Chen Zhili, w imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, list, zachęcający do wsparcia przez Chiny kandydatury Wrocławia.
Ostatnie spotkanie dyplomatyczne, służące zdobywaniu poparcia dla Wrocławia, planowane jest na marzec 2007 r.

Prezydent RP wesprze Wrocław

Osobiste wsparcie dla Wrocławia zapowiedział na początku stycznia 2007 r. prezydent Lech Kaczyński. Na spotkaniu z przewodniczącym Międzyresortowego Komitetu Organizacyjnego EXPO 2012 - ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierzem Michałem Ujazdowskim, oraz prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Prezydent zadeklarował, że - zarówno w trakcie odbywanych wizyt zagranicznych, jak i podczas spotkań z przywódcami państw goszczącymi w Polsce - będzie wyrażał swoje poparcie dla kandydatury Wrocławia. Zdaniem Kaczyńskiego, organizacja międzynarodowej wystawy EXPO we Wrocławiu będzie „doskonałą okazją do promocji za granicą nie tylko stolicy Dolnego Śląska, ale całego kraju”. Prezydent ocenił, że „zdynamizowanie działań dyplomatycznych i ich właściwa koordynacja przez rządowy Komitet Organizacyjny przyniosą sukces kandydaturze Wrocławia”.

KALENDARIUM DZIAŁAŃ NA RZECZ UZYSKANIA PRAWA DO ORGANIZACJI EXPO 2012:

grudzień 2005 - zgłoszenie przez Wrocław chęci zorganizowania EXPO 2012
kwiecień 2006 - powołanie przez Rząd RP Komitetu Organizacyjnego Wystawy
lipiec 2006 - formalne zgłoszenie kandydatury Polski do organizacji EXPO 2012
grudzień 2006 - pierwsza prezentacja przedsięwzięcia EXPO na forum Walnego Zgromadzenia BIE
styczeń 2007 - złożenie w BIE formularza „Wstępne zapytanie dotyczące rejestracji lub uznania Wystaw Międzynarodowych przez BIE”
kwiecień/maj 2007 - misja weryfikacyjna BIE w Polsce
czerwiec 2007 - druga prezentacja przedsięwzięcia EXPO na forum Walnego Zgromadzenia BIE
grudzień 2007 - trzecia prezentacja przedsięwzięcia EXPO na forum Walnego Zgromadzenia BIE
grudzień 2007 - głosowanie delegatów BIE nad przyznaniem prawa do organizacji EXPO 2012

NAJWAŻNIEJSZE MIĘDZYNARODOWE IMPREZY WE WROCŁAWIU:

- W 1904 r. odbyła się Wystawa Przemysłowa, na której swoje produkty wystawiło 900 producentów
- Z okazji Wystawy Stulecia w 1913 r. Max Berg zaprojektował Halę Stulecia z ogromną żelbetonową kopułą
- W 1929 r. wystawa „Dom i Miejsce Pracy” zainteresowała świat ekspozycjami nowatorskich konstrukcji i projektów wnętrz
- W 1984 r. zorganizowano „Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju”. Wśród 400 gości z 46 krajów byli: Pablo Picasso, Bertolt Brecht, Irene Joliot-Curie, Anna Seghers i Jorge Amado.
- W latach 1989 i 1995 miasto było gospodarzem europejskich spotkań wspólnoty Taizé
- 1997 - Kongres Eucharystyczny
- 2006 - Futurallia

HISTORIA WYSTAW EXPO - DZIEJOWE MOMENTY:

1851 - Wielka Wystawa Przemysłu Wszystkich Narodów zorganizowana przez Brytyjskie Towarzystwo Promocji Handlu. W Hyde Parku w Londynie zaprezentowano około miliona urządzeń i eksponatów, głównie przemysłowych i budowlanych. Największym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się maszyny parowe. W trakcie Wielkiej Wystawy, po raz pierwszy na Świecie, uruchomiono publiczne toalety.
1855 - Wystawa „Rolnictwo. Przemysł. Sztuka” w Paryżu. Początkowo wystawy odbywały się na przemian w Paryżu i Londynie.
1873 - Wystawa w Wiedniu, po raz pierwszy w kraju innym niż Anglia i Francja.
1889 - W Paryżu wzniesiono wieżę Eiffla. To najsłynniejszy symbol wystaw międzynarodowych.
1928 - Podpisanie Konwencji o Wystawach Międzynarodowych i powstanie Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE), decydującego, który z kandydatów dostąpi zaszczytu zorganizowania Wystawy.
1939 - Wystawa w Nowym Jorku. Po raz pierwszy zaprezentowano publiczny przekaz telewizyjny z wystawy.
1967 - Na wystawie w Montrealu, zatytułowanej „Człowiek i jego świat”, pojawił się po raz pierwszy termin EXPO (od ang. „expose” - wystawiać, „exposition” - wystawa) jako obowiązująca nazwa Wystawy Międzynarodowej.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA/ Pierwszego dnia prezydentury Trump zniósł szereg decyzji swojego poprzednika

2025-01-21 06:29

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/MAASNI SRIVASTAVA

Prezydent USA Donald Trump po objęciu urzędu unieważnił szereg decyzji swojego poprzednika Joe Bidena. Nowy przywódca podpisał m.in. rozporządzenie znoszące działania Bidena ws. imigracji. Trump ułaskawił też ok. 1,5 tys. skazanych za udział w szturmie na Kapitol i ogłosił stan wyjątkowy na południowej granicy.

Trump, który został zaprzysiężony na 47. prezydenta USA, przemawiał w poniedziałek dwukrotnie: wygłosił mowę inauguracyjną, podczas której zapowiedział m.in. wysłanie wojsk na południową granicę czy przejęcie kontroli nad Kanałem Panamskim, oraz zwrócił się do tłumu zwolenników, zgromadzonego w waszyngtońskiej hali sportowej Capital One Arena, dokąd z powodu zimna przeniesiono prezydencką paradę.
CZYTAJ DALEJ

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela rzeszowska 3/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

św. Sebastian

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz św. Sebastiana z sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ropczycach

Obraz św. Sebastiana z sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin
w Ropczycach

Postać św. Sebastiana, rzymskiego dowódcy z trzeciego stulecia, cieszyła się od wieków wielkim kultem: świadczy o tym fakt, iż był on trzecim po świętych Piotrze i Pawle patronem Rzymu. Jego śmierć poprzedziły okrutne męczarnie, kiedy stał się celem dla strzał i dziryt rzymskich żołnierzy

Sebastian stał się z czasem orędownikiem w czasach epidemii, które tak licznie nawiedzały osady i miasta również na Podkarpaciu. W czasach Renesansu wizerunek świętego Sebastiana w ikonografii uległ zaskakującej zmianie: zamiast dojrzałego rzymskiego żołnierza w zbroi przedstawiano nagiego młodzieńca...
CZYTAJ DALEJ

Ogromny pożar hotelu w Turcji. Tragiczny bilans ofiar

2025-01-21 14:28

[ TEMATY ]

pożar

tragedia

Turcja

PAP/EPA

Pożar hotelu w Turcji

Pożar hotelu w Turcji

Co najmniej 66 osób zginęło, a 51 zostało rannych w pożarze hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w prowincji Bolu na północnym zachodzie Turcji; do tragedii doszło we wtorek nad ranem - poinformowały tureckie władze. Według źródeł PAP w hotelu nie było obcokrajowców.

Pożar w 11-kondygnacyjnym budynku wybuchł w restauracji, po czym szybko rozprzestrzenił się na inne części hotelu - przekazał gubernator prowincji Bolu Abdulaziz Aydin. W hotelu przebywało wówczas 234 gości - podał serwis Daily Sabah. Przyczyna pojawienia się ognia nie jest jeszcze znana.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję