Sam kościół został bardzo zniszczony podczas ostatniej wojny. Z historycznego pejzażu miasta zniknęły charakterystyczne szczyty wież, które przez wieki zdobiły miasto. Dziś hełmy zostały zamontowane. W ten sposób kończy się symbolicznie dzieło odbudowy dawnego kościoła jezuickiego. Przez lata niedokończone szczyty wież czekały na ten dzień.
"W pierwszej połowie XVII w. do obecnego Głogowa sprowadzono zakon jezuitów, którzy mieli m. in. pomóc parafii św. Mikołaja w szybkim przywróceniu katolickiego życia religijnego na tym terenie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przylegający do kościoła plac został 15.09.1695 r. przekazany Zakonowi Jezuitów na założenie Kolegium. Bogate darowizny pozwoliły Zakonowi przystąpić do budowy.
W latach 1696 -1702, zakonnicy ukończyli budowę jezuickiego barokowego kościoła, w miejscu gotyckiej kaplicy pw. Bożego Ciała. Świątynię zaprojektował włoski architekt Giulio Simonettii. Równocześnie oddano do użytku kolegium, w którym uczyła się okoliczna młodzież.
Podczas wojny siedmioletniej z austriakami kościół ten służył jako szpital dla żołnierzy. Po pożarze w 1711 r. kościół odbudował wrocławski budowniczy J. B. Peintner (odbud. 1796 r.). Ostateczny wyraz architektoniczny otrzymał dopiero ok. 1730 r.
Reklama
Dalsza rozbudowa jezuickiego obiektu została przerwana przez kasatę dóbr zakonnych w 1776 r. Świątynia jezuicka jest obiektem trzynawowym ze sklepieniem kolebkowym z lunetami. Kondygnacje na dwóch czworobocznych wieżach przedzielają gzymsy, a same wieże zwieńczono hełmami.
Na koniec oblężenia Głogowa, w dniu kapitulacji wojsk würtemberskich 2.12.1806 r., uległy poważnym uszkodzeniom kościół i Kolegium.
Dnia 20.12.1808 r. władze miejskie przekazały obiekt wojskom francuskim na magazyn siana i stajnię, a później na magazyn artylerii. Po odejściu Francuzów w 1814 r. kościół nadal służył celom wojskowym. Dopiero wojskowe władze pruskie w 1820 r. obiekt ten zwolniły, ale już w 1821 r. ministerstwo wojny ponownie przeznaczyło kościół na magazyn armat. Tej decyzji przeciwstawił się minister wyznań Altenstein, zarządzając, aby kościół ten przeznaczyć do kultu religijnego.
Od 1833 do 1945 r. pełnił rolę kościoła garnizonowego.
Mocno zniszczony w 1945 r., odbudowany został etapami po wojnie. Niewiele, niestety, zachowało się z oryginalnego wystroju wnętrza. Ołtarz i organy pochodzą z protestanckiego kościoła w Kożuchowie".
(Informacje że strony parafii).