Tym razem pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego zabrzmi nieco później niż zwykle, bo 4 września. Szkolne korytarze i klasy na nowo wypełnią się gwarem dzieci i młodzieży. Po wakacyjnym odpoczynku rozpocznie się dla większości uczniów kolejny rok nauki. Nowa klasa to też dla nich jakieś nowe, ciekawe wyzwanie. Podobnie w przypadku nauczycieli i katechetów nowy rok oznacza nowe szanse i możliwości realizacji pasji wychowawczych. Wątpić w wolę pracy i zapał zarówno nauczycieli, jak i uczniów nie wypada, jednak prócz tego elementu dla pełnego efektu wychowawczego na lekcjach niezbędna jest także intensywna współpraca szeregu osób i instytucji wspierających szkołę.
Pracę formacyjną dla katechetów organizuje Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej. „Kościół ewangelizujący musi być także sam wewnętrznie ewangelizowany i analogicznie w przypadku katechezy - Kościół katechizujący musi być także wewnętrznie katechizowany, czyli formowany” - przytacza niejednokrotnie słowa Ojca Świętego Jana Pawła II ks. prał. dr hab. Ryszard Czekalski, wikariusz biskupi ds. katechetycznych i dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej. Dlatego też na każdy rok zaplanowanych jest wiele spotkań formacyjnych dla katechetów i właśnie one wyznaczają najobszerniejszy zakres zadań Wydziału Katechetycznego.
Inauguracją pracy formacyjnej katechetów były spotkania katechetyczne zorganizowane od 28 do 31 sierpnia kolejno w Płocku, Rypinie, Ciechanowie i Pułtusku. O ich przebiegu jeszcze będziemy pisali w kolejnych numerach „Niedzieli”, jednak to właśnie wtedy dyrektor Wydziału Katechetycznego przekazał najważniejsze informacje i wskazania dotyczące kolejnego roku. Szczegółowy ich zapis, co jest praktykowane już od roku 2000, katecheci otrzymali w postaci opracowanej pod redakcją ks. Ryszarda Czekalskiego publikacji w formie Informatora dla katechetów diecezji płockiej na rok szkolny 2006/2007.
Na pierwszym miejscu wśród spotkań formacyjnych zostały w informatorze umieszczone rekolekcje dla katechetów świeckich i zakonnych. W tym celu w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku oraz Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym Caritas Diecezji Płockiej w Popowie zostało zaplanowanych 12 serii rekolekcyjnych. Trzydniowe skupienie pod kierunkiem księży to zawsze czas wsłuchiwania się w najważniejszy głos, który stanowi o powołaniu katechetycznym.
Już na miesiące październik i listopad zaplanowane zostały innego rodzaju spotkania, które będą skupiały katechetów w każdym z 26 dekanatów naszej diecezji. Punktem wyjścia szkolenia będzie lekcja prowadzona przez jednego z katechetów. Dzięki temu, opierając się na praktyce konkretnej lekcji, można popracować nad szczegółami warsztatu katechetycznego. Zgodnie ze starą zasadą - Exempla trahunt - przykłady pociągają, wymiana doświadczeń w małym gronie przynosi wiele pożytecznych efektów.
Już bardziej specjalistyczną formę szkoleniową stanowią spotkania katechetów określonych typów szkół. Spotkania raz na pół roku mają katecheci szkół ponadgimnazjalnych, natomiast na dorocznych szkoleniach gromadzą się katechizujący w gimnazjach i szkołach specjalnych. Szczególną grupą formacyjną są katecheci ze stażem do trzech lat pracy. Podsumowując liczbę wszystkich zjazdów katechetów różnych typów szkół i tych ze stażem do trzech lat, okazuje się, że w ciągu roku szkolnego jest aż 11 spotkań szkoleniowych. Na każde z nich zapraszani są wybitni specjaliści z dziedziny katechetyki. W minionym roku gościliśmy znakomitych wykładowców z UKSW w Warszawie, wychowawców wielu już katechetów i katechetyków - ks. dr. hab. Stanisława Dziekońskiego, ks. prof. dr. hab. Romana Murawskiego oraz ks. prof. dr. hab. Kazimierza Misiaszka. Ogromną wartością takich szkoleń jest przekazywanie w pigułce zarówno solidnej teorii, jak i pomysłów na pracę z młodzieżą, co pozwala odchodzić od schematów i przyzwyczajeń pedagogicznych, w które można tak łatwo popaść.
Przed nami rok nowych zadań i wyzwań. Bogate plany i zamierzenia będą wymagały wiele trudu i pracy. Jednak skoro to może pomóc lepiej pracować i katechizować naszym katechetom, to warto go podejmować z nadzieją, że zasiewane ziarna przyniosą obfite owoce w postaci wspaniałych wyników naszych dzieci i młodzieży na przestrzeni najbliższych 10 miesięcy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu