Reklama

Maryjne Jaworzno

W dzień odpustu parafialnego ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, 27 czerwca Jaworzno przeżywało historyczne wydarzenie. Podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem Pasterza Kościoła sosnowieckiego, bp. Adama Śmigielskiego SDB Matka Boża została uznana Patronką tego miasta. Świadkami niecodziennej chwili byli mieszkańcy Jaworzna, gospodarze miejsca - wierni z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przedstawiciele władz i zakładów pracy z Jaworzna i województwa śląskiego, przedstawiciele służb mundurowych - Policji i Straży Pożarnej, przedstawiciele Związków Zawodowych „Solidarność”, władze samorządowe, prezydent miasta Jaworzna Paweł Silbert, senatorowie i posłowie RP, poczty sztandarowe, siostry zakonne, kapłani, klerycy, księża rodacy.

Niedziela sosnowiecka 28/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patronka przed Bogiem

„Jakże się tu nie radować skoro Matka Boża Nieustającej Pomocy od tego momentu patronuje wszystkim mieszkańcom Jaworzna, jakże więc nie cieszyć się z patronatu Matki Chrystusa” - mówił na początku Świętej Liturgii proboszcz parafii w Jaworznie-Osiedlu Stałym, ks. kan. Józef Lenda. Biskup ordynariusz Adam Śmigielski SDB, który uroczyście odczytał Dekret Stolicy Apostolskiej i ogłosił błogosławioną Maryję Dziewicę Nieustającej Pomocy Patronką przed Bogiem dla miasta Jaworzna, stwierdził, iż jest to dziejowy moment w historii tej wspólnoty i tego miasta, który złotymi zgłoskami zapisze się na kartach historii i będzie znakiem dla potomnych. Wola ludu została uznana. Stolica Apostolska wydała dekret, w którym czytamy m.in.: „Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy władzy udzielonej jej przez papieża Benedykta XVI, po dokładnym rozważeniu przychyla się do próśb i zatwierdza Matkę Bożą Nieustającej Pomocy patronką przed Bogiem dla miasta Jaworzna, z wszystkimi prawami i przywilejami liturgicznymi”.

Najpiękniejszy dar

„Od tego momentu czcijmy Ją nie tylko słowami i pieśniami, ale jednocześnie wsłuchujmy się w to, co Ona do nas mówi. A Jej słowa są bardzo jasne: «Uczyńcie wszystko co Syn mój wam każe». Niech zatem Maryja Dziewica stanie się królową naszych serc” - podkreślał w słowach homilii Biskup Ordynariusz.
Warto zaznaczyć, że Matka Boża jest z wiernymi tej parafii od początku. Było trudno, rzucano kłody, według wielu Osiedle Stałe miało być osiedlem ateistycznym, bez Boga, nie chciano nawet myśleć, żeby kiedyś stanęła tutaj świątynia. Początki tworzenia się tej wspólnoty i budowy kościoła, to prawdziwa droga przez mękę. Droga, która zakończyła się zwycięstwem. Na Osiedlu Stałym w Jaworznie wyrósł piękny, monumentalny kościół ku czci Matki Bożej. „Przed wieloma laty Pan dał wam znak, pokonaliście tak wiele trudności, a Ta, która jest tutaj Gospodynią, została ukoronowana koronami przez swego sługę Ojca Świętego Jana Pawła II. Tutaj też powstało sanktuarium ku Jej czci. Z perspektywy widać, kto kierował tymi wszystkimi sprawami. Dlatego jak najbardziej słuszna była decyzja władz miasta, które ogłosiły Rok Ojca Świętego Jana Pawła II w Jaworznie. W ciągu jego trwania wiele się w Jaworznie działo, na różny sposób przywoływana byłą postać naszego Rodaka, a najpiękniejszym darem dla mieszkańców tego miasta jest ten niezwykły maryjny patronat” - mówił Kaznodzieja.

Z wiarą i ufnością

Nadanie patronatu poprzedziły roczne starania, które rozpoczęły się wraz z Rokiem Papieskim w tym mieście. „Ojciec Święty Jan Paweł II był wielkim czcicielem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dlatego też wystosowaliśmy wniosek o nadanie maryjnego patronatu naszemu miastu” - wyjaśnia ks. Józef Lenda. Rada Miejska uwzględniła tę propozycje. 3 listopada 2005 r. ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB wystosował specjalny list do Stolicy Apostolskiej z prośbą o nadanie maryjnego patronatu. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali wieści z Watykanu, a konkretnie z Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Kilka tygodni temu przyszła pozytywna odpowiedź. Stolica Apostolska przychylając się do prośby Biskupa Ordynariusza, duchowieństwa, wiernych czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz władzy cywilnej, postanowiła wydać Dekret o nadaniu maryjnego patronatu.
Taki patronat zobowiązuje do głębszego życia duchowego, do przyglądania się i naśladowania życia Matki Bożej. „Na pewno będziemy z jeszcze silniejszą wiarą i ufnością prosić naszą Patronkę o opiekę nad miastem, nad wszystkimi jego mieszkańcami i o wstawiennictwo przed Bogiem” - zaznacza ks. Józef Lenda.
Podczas uroczystości Pasterz diecezji dokonał aktu poświęcenia sztandaru OSP w Jaworznie-Osiedlu Stałym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakie są dobre i złe owoce, które przynosi moje życie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 11, 11-25. <- KLIKNIJ

Piątek, 29 maja. Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji

2026-05-26 14:31

[ TEMATY ]

diecezja

zmiany personalne

Karolina Krasowska

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 26 maja br. odebrali z rąk pasterza diecezji dekrety nominacyjne, a księża przechodzący na emeryturę podziękowania za wieloletnią posługę.

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach, a księża przechodzący na emeryturę podziękowania za wieloletnią posługę. Tegoroczne zmiany personalne objęły blisko ponad 50 księży.
CZYTAJ DALEJ

Były ceremoniarz papieski: Jan Paweł II łączył humor z duchowością

2026-05-29 13:19

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@Vatican Media

św. Jan Paweł II

św. Jan Paweł II

W życiu codziennym żartował i był zupełnie normalny. „Ale w kaplicy był jakby w innym świecie” - tak były ceremoniarz papieski, 74-letni ks. Bolesław Jan Krawczyk, wspomina św. Jana Pawła II (1920-2005), który w wyjątkowy sposób łączył humor z głęboką duchowością.

Ks. Krawczyk, który obecnie mieszka w Wiedniu obchodzi w tym roku 50. rocznicę święceń kapłańskich. Mszę św. z tej okazji z udziałem nuncjusza apostolskiego abp Pedro Lopeza Quintany, która odbędzie się 27 czerwca o godzinie 15:00 w kościele klasztornym Braci Miłosierdzia w Wiedniu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję