Reklama

Niedziela Częstochowska

Archiwa Rodzinne Niepodległej

Archiwum Państwowe w Częstochowie rozpoczyna nowy projekt – Archiwa Rodzinne Niepodległej.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Archiwum Państwowe

NDAP/K. Zgliński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z innymi Archiwami Państwowymi chcemy inspirować do aktywnych poszukiwań w domowych szufladach, na strychach, w piwnicach i zakamarkach, do międzypokoleniowych rozmów z najbliższymi i przywoływania wspomnień, do porządkowania i ochrony pamiątek oraz dokumentowania rodzinnej i lokalnej historii.

Posiadają Państwo ciekawe materiały i chcą je uporządkować i zabezpieczyć? Świetnie! Archiwum zaprasza do swojej siedziby przy ul. Rejtana 13, gdzie 30 września w godzinach 14.00 -18.00 pracownicy i zaproszeni goście opowiedzą o tworzeniu domowego archiwum. W ramach warsztatów zaplanowano:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- 14.00-16.00 – indywidualne konsultacje z posiadaczami rodzinnych kolekcji;

- 16.00-16.30 – prelekcję dotyczącą genealogii, przeprowadzoną wspólnie z Jackiem Tomczykiem – prezesem Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej;

- 16.30-17.00 – prezentację portalu www.szukajwarchiwach.gov.pl;

- 17.00-17.30 – pokaz materiałów i prostych technik zabezpieczania dokumentów;

-17.30-18.00 – zwiedzanie wystawy przygotowanej z wybranych materiałów przekazanych do Archiwum w formie darów.

2019-09-26 09:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziedzictwo dla przyszłych pokoleń

Niedziela kielecka 19/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

Archiwum Państwowe

Wojciech Habdas

W czasie warsztatów uczniowie poznawali arkana pracy archiwisty

W czasie warsztatów uczniowie poznawali arkana pracy archiwisty

Jubileusz 100-lecia istnienia Archiwum Państwowego w Kielcach to okazja do przyjrzenia się misji i pracy instytucji, która jest bardzo ważna dla środowiska naukowego w regionie, ale i w Polsce.

Archiwum Państwowe tworzy właściwe warunki do przechowywania i zabezpieczania powierzonych dokumentów, udostępnia je odwiedzającym, zabezpiecza zgromadzone dokumenty, przeprowadza restaurację i konserwację cennych egzemplarzy. – Nasza misja jest niezmienna, przede wszystkim chodzi o to, aby zachować dziedzictwo dokumentacyjne dla przyszłych pokoleń – mówi dyrektor Archiwum dr Wiesława Rutkowska.
CZYTAJ DALEJ

Polscy sportowcy otrzymają tokeny w nagrodę za medale olimpijskie. Co to znaczy?

2026-02-20 07:18

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Adobe Stock

PKOl w ramach współpracy z giełdą kryptowalut Zondacrypto część nagrody za medale olimpijskie będzie wypłacać w tokenach. Jak wynika z odpowiedzi MF na pytania PAP, sportowcy, którzy będą chcieli odsprzedać takie tokeny, muszą liczyć się z tym, że zapłacą podatek dochodowy.

W niedzielę kończą się Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026. Polscy sportowcy, którzy w tym roku uzyskają medal podczas odbywających się we Włoszech zawodów otrzymają nagrody, z których część będzie wypłacona w tokenach. Jak wynika z informacji ze strony Polskiego Komitet Olimpijskiego, w zależności od barwy medalu oraz tego, czy konkurencja jest indywidualna, czy też bierze w niej udział więcej osób, wartość wypłacanych w tokenach nagród wyniesie od 150 tys. zł w przypadku brązowego medalu w konkurencji indywidualnej do 1 mln zł w przypadku konkurencji drużynowych. Wartość nagród ma być powiększona w przypadku osób, które zdobyły więcej niż jeden medal, na nagrody mogą liczyć także główni trenerzy. Wypłata nagród w tokenach to efekt współpracy PKOl i firmy Zondacrypto, która została sponsorem generalnym komitetu olimpijskiego i olimpijskiej reprezentacji Polski.
CZYTAJ DALEJ

Abp Szewczuk w Brazylii: nie można mówić o powołaniach bez pracy z młodzieżą

2026-02-20 18:12

[ TEMATY ]

powołanie

Brazylia

abp Światosław Szewczuk

Episkopat News

Abp Światosław Szewczuk

Abp Światosław Szewczuk

Nie można mówić o powołaniu bez pracy z młodzieżą - zwrócił uwagę zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), który wraz z członkami Stałego Synodu, spotkał się z duchowieństwem eparchii (diecezji) Prudentópolis Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Brazylii. Podczas rozmowy omówiono aktualną sytuację w eparchii, wyzwania duszpasterskie oraz wizje jej rozwoju.

Spotkanie rozpoczęło się Boską Liturgią w katedrze. W kazaniu biskup Prudentópolis Myron Mazur, podkreślił, że centrum życia chrześcijańskiego stanowi Eucharystia, która przemienia człowieka i wzywa do naśladowania Chrystusa. Hierarcha podziękował również wiernym za wspólną modlitwę i poprosił o pamięć o posłudze i pracy arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka i biskupów Synodu Stałego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję