Reklama

Katolickie Wszechnice Ludowe

Niedziela lubelska 48/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Transformacja ustrojowa, a przede wszystkim gospodarcza, która ma miejsce w polskiej rzeczywistości, niesie ze sobą wielkie zagrożenie dla życia wiejskiego. Było ono do tej pory osadzone w realiach przeszłości, która kultywowała tradycje właściwe tylko polskiej wsi. Dzisiaj jest inaczej. Sięgamy po nowe wzorce, płynące często z odległych krain, tak bardzo obcych polskiej, wiejskiej rzeczywistości. W ten sposób pragniemy usprawiedliwić problemy, z którymi boryka się polska wieś i kultura agrarna, niedostosowana do nowej rzeczywistości. To nowe nie jest samo w sobie złe, ale sztucznie przyjmowane może wyrządzić wiele zła polskiej gospodarce. Dlatego dla pewnej równowagi sięgamy do wypracowanych wzorców wiejskiej kultury, od wieków realizowanych w środowiskach rolniczych. Sięgamy także do znanych autorytetów, by usprawiedliwić skrajne postawy, dzielące polską wieś.

Rozpoczęliśmy już nowy rok działalności Katolickich Wszechnic Ludowych. Jest to cenna inicjatywa, która została stworzona w latach 80. ubiegłego stulecia przez komisję Duszpasterstwa Rolników Episkopatu Polski. Człowiekiem, który całą duszą był oddany tej inicjatywie, był bp Roman Andrzejewski, stojący od 13 lat na czele tej komisji. On, w porozumieniu z biskupami diecezjalnymi, powoływał Katolickie Uniwersytety Ludowe, opracował także program spotkań, które mają pomóc rolnikom w zrozumieniu zmieniającej się rzeczywistości. Od tego roku funkcję przewodniczącego tej komisji oraz krajowego duszpasterza rolników przejął bp Jan Styrna, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Mając na uwadze dotychczasowe doświadczenia, od początku listopada na nowo spotykamy się, zwłaszcza z młodymi rolnikami ziemi lubelskiej i chełmskiej w ramach Katolickich Wszechnic Ludowych. W porozumieniu z abp. Józefem Życińskim spotkania od tego roku odbywać się będą w Urzędowie, Bełżycach i Turobinie. Miejscem spotkań będą zespoły szkół znajdujące się w tych miejscowościach. Poprzez te spotkania, które potrwają do Niedzieli Palmowej, pragniemy przybliżyć aktualne zagadnienia dotyczące ekonomiki rolnictwa. Będziemy gościć przedstawicieli Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Instytutu Medycyny Wsi. Pamiętając, że są to katolickie wszechnice, pragniemy rozważać tematy Katolickiej Nauki Społecznej. W tym roku będziemy to czynili w oparciu o nauczanie Stefana kard. Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia często mówił o trudnych problemach polskiej wsi, czytając jego wypowiedzi można uznać go za nauczyciela na miarę dzisiejszych czasów. Można tu przytoczyć jego wypowiedź z 1981 roku: "Ziemi ojczystej trzeba zawsze bronić. A bronić jej można wtedy, gdy tkwimy w niej korzeniami jak drzewa. O wiele trudniej jest bronić Ojczyzny z miast, o ile łatwiej ją wówczas zniszczyć. Trudniej wrogom dotrzeć do każdej wsi, do każdego zagonu, do każdej chaty, gdzie mieszkają ludzie związani głębokim uczuciem miłowania ziemi, która daje wsi i miastu chleb powszedni, o który modlimy się do Ojca darów niebieskich".

Jesteśmy przekonani, że trudne i niekiedy bolesne tematy, które od dekady weszły w krajobraz polskiej wsi, rozpatrywane w spokojnym, ale i twórczym duchu Katolickiej Nauki Społecznej przyciągną do sal wykładowych tych wszystkich, którzy z pewną dozą optymizmu patrzą w przyszłość. W atmosferze przepychanek, związanych z integracją z Unią Europejską, nie możemy zapominać, że polska jest i prawdopodobnie pozostanie krajem rolniczym. Katolickie Wszechnice Ludowe mają zatem pomóc w uświadomieniu, że stoimy na bogatej, żyznej ziemi, na której budowana jest także infrastruktura przemysłowa i usługowa, a ludzie tam pracujący potrzebują chleba powszedniego, który będąc wynikiem pracy i trudu rolniczego powinien być właściwie oceniony i doceniony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W diecezji sosnowieckiej w lutym ukaże się raport komisji ds. nadużyć; bp Ważny: chcemy być słowni

2026-01-31 07:33

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Przez lata nie wyobrażaliśmy sobie w ogóle jako społeczeństwo, też jako Kościół, że to jest taka trauma. Myśleliśmy, że to jest doświadczenie związane z szóstym przykazaniem, a dziś wiemy, że to dotyka piątego przykazania: nie zabijaj, czyli wręcz czasem uderza w życie człowieka - powiedział w rozmowie z Polskifr.fr ordynariusz sosnowiecki bp Artur Ważny. W lutym w tej diecezji ukaże się raport komisji ds. nadużyć.

Bp Ważny objął diecezję sosnowiecką w 2024 r. w trudnym dla niej czasie. Od tego momentu udało mu się lepiej poznać lokalny Kościół. „Przebywanie z ludźmi, przebywanie z kapłanami, pokazuje mi, jak bogaty to jest Kościół, różnorodny. On się składa z części trzech różnych diecezji i każda ma swoje bogactwo - opowiedział rozmówca Polskifr.fr. - To jest lud ciężkiej pracy i widzę, że to są też ludzie twardo stąpający po ziemi, ale też ci, co zostali w Kościele są bardzo oddani, bardzo z Kościołem związani”. Ordynariusz podziwia wielu lokalnych kapłanów, którzy „w niełatwej sytuacji potrafią prowadzić parafię i wciąż są chętni, żeby być proboszczami”.
CZYTAJ DALEJ

Głos z Fiumicello: prywatne objawienia ks. Popiełuszki we Włoszech

2026-01-31 18:09

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Adobe Stock

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

W malowniczej, cichej włoskiej miejscowości Fiumicello, gdzie powietrze pachnie morzem i oliwkami, dzieje się coś, co wykracza poza granice zwykłego ludzkiego doświadczenia. Od szesnastu lat Francesca Sgobbi – prosta, schorowana kobieta, żona i matka, przeżywa tam „spotkania” z błogosławionym księdzem Jerzym Popiełuszką.

Te prywatne objawienia, ujawnione światu dopiero w 2025 r. dzięki książce Niezwykłe objawienia ks. Jerzego Popiełuszki we Włoszech, stają się poruszającym duchowym fenomenem w epoce, gdy duchowość często sprowadza się do aplikacji na smartfonie czy chwilowych wrażeń na TikToku.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak papieskim przedstawicielem na Sri Lance

2026-01-31 13:02

[ TEMATY ]

Sri Lanka

Vatican Media

Abp Andrzej Józwowicz

Abp Andrzej Józwowicz

Ojciec Święty mianował nuncjuszem apostolskim na Sri Lance Jego Ekscelencję abp. Andrzeja Józwowicza, arcybiskupa tytularnego Lauriaco, dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Iranie - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Andrzej Józwowicz urodził się w Boćkach, na terenie diecezji drohiczyńskiej, 14 stycznia 1965 roku. Studiował w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, uzyskał magisterium z teologii. Święceń prezbiteratu udzielił mu 24 maja 1990 w archikatedrze warszawskiej kardynał Józef Glemp, prymas Polski. Inkardynowany został do archidiecezji warszawskiej. Od 1992 kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie w 1997 uzyskał doktorat z obojga praw, a od 1995 przygotowywał się do służby dyplomatycznej w Papieskiej Akademii Kościelnej. Posługiwał w parafii Opieki Matki Bożej w Nowym Mieście nad Pilicą. W 1992 został przypisany do nowo utworzonej diecezji łowickiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję