Reklama

… „z wielu ziaren pszenicznych się rodzi”

Przełom sierpnia i września to czas dziękczynienia za zebrane plony. Zgodnie z polską tradycją, w parafiach, gminach, powiatach odbywają się dożynki. Dziękczynienie za zbiory odbywa się także w wymiarze diecezjalnym. Tegoroczne dożynki miały miejsce w niedzielę 28 sierpnia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej. Już o godz. 10.15 przy parafialnej świątyni zebrały się delegacje z wieńcami dożynkowymi, by kilka minut poźniej wziąć udział w konkursie wieńca dożynkowego. Tym razem za najpiękniejszy uznano wieniec rolników z okolic Sułoszowej. O godz. 11.00 rozpoczęła się Eucharystia dziękczynna, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił pasterz Kościoła sosnowieckiego, bp Adam Śmigielski SDB. Po zakończeniu Mszy św., według starego zwyczaju, uformował się barwny korowód, który przemaszerował na boisko sportowe. Tam odbyły się tradycyjne obrzędy dożynkowe, prezentacja wieńcy, część artystyczna, występy i przemówienia gości oraz zabawa taneczna.

Niedziela sosnowiecka 37/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świadectwo wiary i przywiązania do tradycji

Na uroczystość przybyli kapłani, przedstawiciele Parlamentu RP, administracji rządowej, samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, burmistrzowie, wójtowie, sołtysi, przedstawiciele władz gminnych, Rada Sejmiku Województwa Małopolskiego, przedstawiciele organizacji związków rolniczych, Policji i Straży Pożarnej, tutejsza orkiestra oraz siostry zakonne, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, delegacje ze wszystkich dekanatów naszej diecezji, mieszkańcy parafii Sułoszowa. Na początku Eucharystii starostowie dożynek wręczyli Biskupowi Ordynariuszowi bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów. Słowa serdecznej wdzięczności przekazał diecezjalny duszpasterz rolników, ks. kan. Władysław Jaśkiewicz proboszczowi tutejszej wspólnoty, ks. kan. Leszkowi Styczniowi, który z wielką radością otworzył bramy pięknej świątyni na okoliczność diecezjalnej uroczystości.
„W roku poświęconym Eucharystii nasze dziękczynienie za tegoroczne plony nabiera szczególnego charakteru. Dziękujemy bowiem za chleb, który nie jest tylko naszym codziennym pokarmem, ale staje się dla nas, dzięki Eucharystii, Ciałem Chrystusa, jako pokarm na życie wieczne” - podkreślał bp Śmigielski. Kaznodzieja zwrócił się do wszystkich zebranych z apelem o szacunek dla chleba. Wspomniał swoje dzieciństwo, kiedy to rodzice całowali kruszynę chleba, która spadła na ziemię, a przed spożyciem czynili na bochenku chleba znak krzyża. Biskup Ordynariusz prosił też o szacunek dla polskiej, pięknej ziemi, aby jej nie niszczyć, nie zaśmiecać, bo to nasza matka. Przypomniał też wiele słów Ojca Świętego Jana Pawła II, który, gdy wracał na umiłowaną ziemię polską, zawsze oddawał jej szacunek poprzez ucałowanie. Ksiądz Biskup podczas Mszy św. dziękczynnej wyraził wdzięczność wszystkim rolnikom za ich trud oraz wyraził wielkie uznanie dla ich ciężkiej pracy, nie zawsze docenianej i należycie wynagradzanej. „Wiemy dobrze, że chleb, który, jak śpiewamy: »z wielu ziaren pszenicznych się rodzi«, jest owocem pracy rąk ludzkich, pracy rąk rolnika, który niejednokrotnie w pocie czoła uprawia rolę, aby wydała dorodne owoce”. A w Liście pasterskim z okazji diecezjalnych dożynek upomniał się o wsparcie dla rolnictwa ze strony państwa, ale także ze strony władz terenowych i samorządowych. „Podejmowana powinna być również troska o to, aby polskie rolnictwo było jak najbardziej ekologiczne i produkowało zdrową żywność, bez nadmiernego stosowania środków chemicznych” - zaznaczał Biskup Adam. „Diecezjalne dożynki to okazja do dziękczynienia Bogu za zebrane plony, ale także wymowne świadectwo wiary i przywiązania do polskich tradycji, dlatego ogromnie się cieszę, że tak licznie zgromadziliście się dzisiaj w tej świątyni, w parafii, która przecież w większości utrzymuje się z rolnictwa” - podkreślał.
Biskup Ordynariusz podczas uroczystości dożynkowej poświęcił wszystkie wieńce oraz pobłogosławił zgromadzonych. W czasie ofiarowania na ręce Pasterza Kościoła sosnowieckiego delegacje parafii, stowarzyszeń i organizacji złożyły dary, które przeznaczone zostały na potrzeby najbiedniejszych diecezjan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skarby Serca Jezusowego objawione światu: nowenna do św. Małgorzaty-Marii Alacoque

[ TEMATY ]

nowenna

św. Małgorzata Maria Alacoque

Agata Kowalska

Święta Małgorzata Maria Alacoque

Święta Małgorzata Maria Alacoque

Nowenna rozpoczyna się od dnia 5 października.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: franciszkanie przekazali stutysięczny różaniec z relikwiami Męczenników z Pariacoto

Na Jasnej Górze 13 października franciszkanie przekazali stutysięczny różaniec z relikwiami bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, męczenników z Pariacoto. Uroczyste ofiarowanie odbyło się podczas Apelu Maryjnego w roku 10. rocznicy ich beatyfikacji i 9. rocznicy rozpoczęcia krucjaty różańcowej w obronie przed terroryzmem.

Podczas Apelu Maryjnego 13 października na Jasnej Górze franciszkanie przekazali stutysięczny różaniec z relikwiami bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. Wydarzenie miało miejsce w roku jubileuszowym – 10 lat po beatyfikacji męczenników z Pariacoto i dziewięć lat po rozpoczęciu krucjaty różańcowej w obronie przed terroryzmem.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Zaglądając do misyjnego serca diecezji

2025-10-14 15:08

[ TEMATY ]

misje

Violetta Leńska

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

W środku: Violetta Leńska podczas wydarzeń diecezjalnych z wolontariuszkami.

W środku: Violetta Leńska podczas wydarzeń diecezjalnych z wolontariuszkami.

Z okazji zbliżającej się Niedzieli Misyjnej warto zajrzeć do miejsca, w którym misyjny puls naszej diecezji bije szczególnie mocno, do Referatu Misyjnego przy Świdnickiej Kurii Biskupiej.

To tutaj, jak w dobrze prowadzonej orkiestrze, z serca diecezji rozbrzmiewa echo Ewangelii, która pragnie dotrzeć na najdalsze krańce świata. O misyjnych nutach minionego roku opowiada diecezjalna dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Violetta Leńska, prezentując sprawozdanie z działalności referatu za lata 2024/25.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję