Reklama

Szkolne spotkania z Biblią

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz 5. Gimnazjum nr 2 im. Jana Zamoyskiego w Zamościu zorganizowało międzyszkolne konkursy literackie pt. Spotkanie z Biblią i Spotkanie z mitologią. Konkursy są skierowane do młodzieży gimnazjalnej. Patronat nad konkursem biblijnym sprawuje parafia pw. Świętego Krzyża w Zamościu, natomiast nad konkursem związanym z mitologią Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska w Zamościu.
10 marca uroczyście podsumowano oba konkursy.
Dotychczasowe edycje świadczą o dużym zainteresowaniu młodzieży taką formą pogłębiania znajomości Biblii i kultury europejskiej - w konkursach uczestniczyło 800 uczniów. Jak podkreślają organizatorzy, potwierdza to trafność i potrzebę kontynuowania przedsięwzięcia, które ma służyć zarówno pogłębianiu wiedzy, jak i rozwijaniu wyobraźni oraz wyzwalaniu samodzielności twórczej młodych ludzi. Przede wszystkim jednak, jak mówi Marzena Niderla, nauczyciel języka polskiego i koordynator konkursu: „Staramy się, by ta najpiękniejsza księga - Biblia - stała się bliska dzieciom i młodzieży”.
Konkurs Spotkanie z Biblią ma formę testu sprawdzającego znajomość Biblii, umiejętność odczytywania symboliki biblijnej oraz wypowiadania się w różnych formach literackich. Tworząc własne teksty inspirowane Biblią, młodzi ludzie mogą nie tylko rozwijać swoją wyobraźnię, ale też odkrywać wartości uniwersalne obecne w Biblii i pogłębiać znajomość Biblii jako źródła naszej kultury. Tematyka ostatniej edycji konkursu nawiązywała do motywu mądrości Salomona. Zdaniem Marzeny Niderli, potrzebne są tutaj i wiedza, i polot, i pewna pomysłowość. „Czytając później prace konkursowe, wiem, że warto ten konkurs prowadzić, gdyż prace te są mądre, choć różne - tak jak różne są dzieci, które je piszą. Dzieci zaskakują nas swoimi spostrzeżeniami, szczerością i często właśnie mądrością - bo młodzi sporo już wiedzą o Biblii i postaciach biblijnych” - podkreśla Marzena Niderla.
Sami uczestnicy konkursu zapewniają, że pytania konkursowe nie sprawiały im zbytnich trudności. Chętnie wypowiadali się na temat mądrości, bo - jak twierdzą - był to temat, w którym można się było wykazać swoją wiedzą, także tą ogólną, wykraczającą poza Biblię. Dla Eweliny Chwiejdy z Gimnazjum nr 4 w Zamościu mądrość jest „całą siłą człowieka, filarem jego życiowej filozofii - postrzegania świata, ludzi i Boga”. Monika Podgóra z Gimnazjum w Szczebrzeszynie pisze, że mądrość jest dla niej jedną z nadrzędnych wartości życiowych, a zdaniem Małgorzaty Witkowskiej z Gimnazjum nr 2 w Zamościu, mądrość polega na rozróżnianiu dobra od zła.
W tegorocznej edycji konkursu biblijnego uczestniczyły 63 osoby z 9 gimnazjów Zamościa i powiatu zamojskiego, w konkursie mitologicznym - 99 uczniów z 14 gimnazjów. Wśród laureatów konkursu Spotkanie z Biblią znaleźli się: na I miejscu - Małgorzata Witkowska z Gimnazjum nr 2 w Zamościu, na miejscu II - Agata Matej z Gimnazjum w Szczebrzeszynie, na miejscu III - Marta Darda z Gimnazjum nr 4 w Zamościu, Ewelina Wolak i Karolina Ćwik z Gimnazjum nr 2 w Zamościu. Natomiast w Spotkaniu z mitologią triumfowali: Klaudia Wybranowska z Gimnazjum nr 4 i Paweł Bartnik z Gimnazjum nr 2, na miejscu II: Marta Darda z Gimnazjum nr 4, Anna Kowalska z Gimnazjum w Wysokiem, Milena Rzemieniak z Gimnazjum nr 4; na miejscu III - Agata Byra z Gimnazjum nr 4, Adriana Sagan i Anna Paczewska z I Społecznego Gimnazjum w Zamościu.
Podobny konkurs - skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - organizują od kilku lat II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu i Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zamościu. Finał VI Międzyszkolnego Konkursu Kulturoznawczego Źródła kultury europejskiej - Biblia i mitologia grecka odbył się na początku marca. W tegorocznej edycji uczestniczyło 105 osób z 16 szkół z terenu Zamojszczyzny. Wśród laureatów znalazło się 48 osób, pierwsze miejsce zdobyli: Marta Darda i Mateusz Wityk z Gimnazjum nr 4 w Zamościu oraz Beata Janczuk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grabowcu.
„Celem konkursu kulturoznawczego jest ukazanie, na ile polska literatura sięga do źródeł kultury europejskiej - Biblii i mitologii greckiej” - wyjaśnia Beata Chmura, wicedyrektor II LO w Zamościu i organizator konkursu. Zadaniem uczestników jest napisanie pracy literackiej dotyczącej utworów, które nie są omawiane w szkole, a w których uczniowie znajdują inspiracje biblijne lub mitologiczne. Można też przeprowadzić analizę lub interpretację dzieła malarskiego, które nawiązuje do Biblii lub mitologii. W kolejnym etapie uczestnicy konkursu piszą test sprawdzający umiejętność odczytywania symboli, tematów, archetypów biblijnych i mitologicznych. Test pozwala też sprawdzić, czy uczniowie umieją rozpoznawać gatunki biblijne, czy potrafią posługiwać się stylizacją biblijną, czy znają zwroty frazeologiczne z Biblii i antyku obecne w języku współczesnym. Każdego roku konkurs obejmuje inną epokę w dziejach literatury, w tym roku dotyczył przełomu wieków XIX i XX. Największym zainteresowaniem cieszyły się Hymny Jana Kasprowicza, zwłaszcza Dies Irae, który nawiązuje do Apokalipsy św. Jana.
Zamysłem organizatorów konkursu jest, aby uczniowie rozwijali zainteresowania humanistyczne - i na pewno tak się dzieje, o czym świadczy zarówno liczny udział w konkursie, jak i bardzo interesujące prace - podkreśla Beata Chmura. „Wprowadzając analizę dzieła malarskiego z przełomu wieków miałam obiekcje, czy uczniowie odnajdą obrazy, których inspiracją była Biblia lub mitologia. Okazało się jednak, że uczniowie nie mieli z tym problemów i napisali niezwykle ciekawe prace. Zaskoczyli mnie rozległością obrazów malarskich, które podjęli do analizy. Materiałów konkursowych jest tak dużo, że powstałoby kilka tomików będących pokłosiem konkursu” - mówi Beata Chmura.
Konkurs związany z Biblią organizuje również Wydział Nauki Chrześcijańskiej Kurii Diecezjalnej w Zamościu. 7 kwietnia odbyły się eliminacje diecezjalne do 12. edycji Konkursu Wiedzy o Biblii i Historii Kościoła. W tym konkursie uczestniczą uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Kościół żyje Eucharystią. Laureaci konkursu otrzymali m.in. zaproszenie do udziału w pielgrzymce Szlakiem Jana Pawła II.
Szkolne spotkania z Biblią i mitologią niewątpliwie pozwalają młodym ludziom na rozwijanie zainteresowań, pogłębianie wiedzy, przede wszystkim jednak stanowią znakomitą okazję, by sięgnąć po księgi, które zawsze warto czytać, zwłaszcza tę jedną, ciągle żywą księgę - Biblię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakonnica i matka czworga dzieci

[ TEMATY ]

matka

zakonnica

myśli

bł. Celina Borzęcka

Archiwum Sióstr Zmartwychwstanek

Celina i Jadwiga Borzęckie

Celina i Jadwiga Borzęckie

Pochodziła z ziemiańskiego rodu herbu Dołęga. Była żoną, matką, babcią i zakonnicą. Celina z Chludzińskich Borzęcka urodziła czworo dzieci, z których dwoje zmarło we wczesnym dzieciństwie. Wraz z córką Jadwigą założyła zgromadzenie sióstr zmartwychwstanek.

Małżeństwo Celiny z Józefem Borzęckim było szczęśliwe, choć bywały trudne chwile. Za pomoc udzielaną powstańcom styczniowym została w 1863 r. osadzona wraz z kilkumiesięczną córeczką Jadwigą w więzieniu w Grodnie. Po śmierci męża Celina wraz z córkami wyjechała do Włoch, gdzie spotkała o. Piotra Semenenko, współzałożyciela zmartwychwstańców, który stał się jej kierownikiem duchowym, a także młodszej córki, Jadwigi. Starsza córka, Celina, poślubiła Józefa Hallera, a matka z Jadwigą założyły habity zakonne. Jesienią 1891 r. Matka Celina otworzyła pierwszy dom w Kętach. Kolejne były w Częstochowie i Warszawie. Przeżyła boleśnie śmierć swojego kierownika duchowego, a później 43-letniej córki Jadwigi. Błogosławiona Celina Borzęcka CR była niezwykłą kobietą, która połączyła w swojej biografii życie rodzinne z zakonnym, stając się swoistym fenomenem w historii Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

"Noc Walki o Błogosławieństwo dla Polski”: Na kolanach i z różańcem w ręku

2024-10-26 12:12

[ TEMATY ]

noc walki o błogosławieństwo dla Polski

Marcin Jarzembowski/Wiesław Kajdasz

„W obliczu zła, które się toczy na świecie, nie wolno nam pozostać byle jakimi chrześcijanami” - mówił bp Krzysztof Włodarczyk w bydgoskiej Dolinie Śmierci. Ordynariusz diecezji czuwał z blisko tysiącem osób - Wojownikami Maryi, ich rodzinami i wiernymi z różnych stron kraju podczas „Nocy Walki o Błogosławieństwo dla Polski”. „- Kto ty jesteś? - Polak mały. - Jaki znak twój? - Orzeł biały” - rozpoczął homilię słowami Władysława Bełzy biskup bydgoski.

Marcin Jarzembowski/Wiesław Kajdasz
CZYTAJ DALEJ

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie w Kazachstanie”

2024-10-26 23:00

Justyna Kukło-Rychewicz

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie działający przy Episkopacie Polski dzieli się z nami swoim świadectwem z przygotowań do wyjazdu misyjnego oraz z samego wyjazdu. Członkowie Zespołu w tym roku brali udział m.in. w projekcie „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Wolontariusze mieszkali w Oziornoje w domu pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju.

Moimi towarzyszami w Kazachstanie w tym roku byli Maciej, Edyta oraz Grzegorz. Wszyscy należymy do Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie działającym przy Episkopacie Polski. Naszym opiekunem jest ks. Leszek Kryża. Jako wolontariusze misyjni tego zespołu, wraz z fundacją Studio Wschód pod redakcją rdaktor Grażyny Orłowskiej-Sondej ratowaliśmy polskie cmentarze w Oziornym, Jasnej Polanie, Głębokie oraz Stepnoje – wspomina Justyna Kukło-Rychlewicz.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję