Reklama

Śpiewający teatr

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z dwoma koncertami wystąpił na terenie diecezji sosnowieckiej wrocławski Teatr Rapsodyczny Dnia Trzeciego. Pierwszy koncert zatytułowany Pieśni o Miłosierdziu Bożym według dzienniczka św. s. Faustyny Kowalskiej odbył się 12 marca w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu. Natomiast dzień później artyści w składzie: Krystyna Kozanecka, Marzena Kucmer-Drzewiecka, Roman Kołakowski, Marcin Rogoziński wystąpili w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej, prezentując program pt. Ogród różany Najświętszej Maryi Panny, czyli wyszeptany codziennie paciorek nieustanny. Galę koncertową zorganizowano w związku ze 150. rocznicą ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Misterium oparte zostało na liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae Jana Pawła II. Teksty poetyckie i muzykę zarówno do pierwszego, jak i do drugiego koncertu przygoto wał Roman Kołakowski - kompozytor, poeta, piosenkarz i tłumacz.
Kołakowski ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest laureatem Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 1984 r., a od 1996 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego Przeglądu. Przetłumaczył wiele tekstów Kurta Tucholskiego, Toma Waitsa, Nicka Cave’a, Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Jest autorem tekstów piosenek wykonywanych przez Elżbietę Wojnowską, Ewę Dałkowską i Justynę Steczkowską.
Komponowanie pieśni o tematyce religijnej Kołakowski rozpoczął w 1997 r., kiedy to jego autorski spektakl Stwarzanie świata znalazł się w wykazie imprez kulturalnych towarzyszących 46. Międzynarodowemu Kongresowi Eucharystycznemu we Wrocławiu. 2 lata temu mogli go usłyszeć wierni z Jaworzna. Teatr bowiem właśnie ten spektakl zaprezentował w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19 października [SPECJALNIE DLA "NIEDZIELI"]

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Archiwum Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, o nowych ustaleniach w sprawie okoliczności uprowadzenia i śmierci ks. Popiełuszki, rozmawia Milena Kindziuk (część I).

Zacznijmy od zdania z Pana najnowszej książki pt. „Bolesne tajemnice ks. Popiełuszki. Śladami prawdy”: „Mam już pewność, że ks. Jerzy Popiełuszko zginął w południe 25 października 1984 roku, po sześciu dniach tortur fizycznych i psychicznych”. Skąd ta pewność, Panie Prokuratorze?
CZYTAJ DALEJ

Potrzeba roztropności – apeluje swoją postawą Jezus

2026-01-21 08:10

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Ks. Krzysztof Młotek

Bazylika Św. Pawła za Murami

Bazylika Św. Pawła za Murami

Potrzeba roztropności – apeluje swoją postawą Jezus. Uderzają słowa Ewangelisty, który mówi, że Jezus, kiedy usłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Dla czego? Obawiał się Heroda? Ale czy Bóg może się kogoś bać? Przed kimś uciekać?

Gdy Jezus posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Opuścił jednak Nazaret, przyszedł i osiadł w Kafarnaum nad jeziorem, na pograniczu ziem Zabulona i Neftalego. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza: «Ziemia Zabulona i ziemia Neftalego, na drodze ku morzu, Zajordanie, Galilea pogan! Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci wzeszło światło». Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: «Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie». Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, Jezus ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi». Oni natychmiast, zostawiwszy sieci, poszli za Nim. A idąc stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci: Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał. A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim. I obchodził Jezus całą Galileę, nauczając w tamtejszych synagogach, głosząc Ewangelię o królestwie i lecząc wszelkie choroby i wszelkie słabości wśród ludu.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do władz Drogi Neokatechumenalnej: wasza misja jest specyficzna, ale nie wyłączna

2026-01-22 19:55

[ TEMATY ]

Droga Neokatechumenalna

Papież Leon XIV

Vatican Media

Wasza misja jest specyficzna, ale nie wyłączna - powiedział 19 stycznia papież Leon XIV przyjmując na audiencji władze Drogi Neokatechumenalnej. Dodał, że jej szczególny charyzmat „przynosi owoce jedynie w komunii z innymi darami” Ducha Świętego, obecnymi w życiu Kościoła.

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję