Ks. Płusa, który był gościem Radia Plus Radom, zwrócił uwagę, że na pierwszy rzut oka Halloween nie ma konotacji pozytywnych, czy negatywnych. Zachęca jednak do zwrócenia uwagi na genezę tego zwyczaju.
- W kulturze pogańskiej złe duchy, czy też bóstwa należało przekupić, żeby były przychylne, stąd ten dar w postaci czegoś słodkiego albo jakichś prezentów dla bóstw. Taką rolę też spełniały dynie nawiązujące do czaszek. One miały odstraszać złe duchy. To jest podejście bardzo zabobonne. W zabobonach chodzi o to, aby zjednać sobie przychylność kogoś, kto jest moim duchowym przeciwnikiem i w związku z tym muszę dokonać jakiejś czynności magicznej - mówi ks. Płusa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Egzorcysta dodał, że oprócz pogaństwa, zabobonu, Halloween niesie również za sobą lęk. Stwierdził, że wywoływanie lęków jest antychrześcijańskie. - W miłości nie ma lęku. To jest chrześcijański punkt odniesienia. W momencie, kiedy zaczynam straszyć, nawet dla niewinnej zabawy to już ta granica. Nie straszymy się, bo lęk może wywołać skutki nie do przewidzenia - przekonuje ks. Sławomir Płusa.
Wiele szkół i parafii z okazji Wszystkich Świętych organizuje spotkania poświęcone świętym. Jedno z nich odbędzie się w kościele św. Wacława w Radomiu. Będzie to Noc Wszystkich Świętych. Dzisiaj o godz. 20 sprawowana będzie Msza Św. w obecności relikwii kilkunastu świętych.
Reklama
- Nawiązujemy do pewnej legendy, która jest związana z kościołem św. Wacława sprzed kasaty kościoła w 1802 roku. Wtedy podobno radomianie gromadzili się na cmentarzu i ruszali procesją do kościoła św. Wacława, by tam się modlić. W ten sposób wyrażali wiarę, że dzięki ich modlitwie dusze czyśćcowe też tą procesją podążają do nieba. Chcemy odświeżyć tę legendę - tłumaczy ks. Krzysztof Bochniak.
Udało się zgromadzić relikwie niemal 20 świętych, m.in. św. Marka, św. Jana Pawła II, św. Stanisława Kostki, bł. Bolesława Strzeleckiego, czy św. Kazimierza. W takim uwidocznieniu tajemnicy świętych obcowania popłynie modlitwa za zmarłych. - Będziemy modlić się za naszych zmarłych parafian, a trochę ich jest, bo historia naszego kościoła jest długa - zapowiada ks. Michał Podsiadły.
Kilka dni temu Publiczna Szkoła Podstawowa nr 20 na radomskim Idalinie zorganizowała Bal Wszystkich Świętych. - Nie chcemy walczyć z Halloween, ale pokazujemy uczniom polskie, piękne, radosne tradycje związane ze świętymi - mówią Katarzyna Derleta i Agnieszka Krawczyk - organizatorki imprezy.
W Balu udział wzięły między innymi siostry Kasia i Paulina. Starsza z nich przebrana była za św. Ritę, młodsza - za Maryję. Siostry zgodnie przyznają, że warto zaangażować się w przygotowanie stroju, ale również naukę o świętych. Impreza miała również wymiar charytatywny. Dochód z balu - w ramach adopcji na odległość - przeznaczony zostanie na edukację małej Kasi z Kamerunu. Podobne wydarzenie odbyło się m.in. w Starachowicach.