Reklama

Jasełkowy teatr

Już po raz 8. odbył się Przegląd Widowisk Jasełkowych zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Bobrownikach i dziekana dekanatu sączowskiego - ks. kan. Włodzimierza Torbusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cztery pierwsze przeglądy odbywały się w Szkole Podstawowej w Rogoźniku. Jednak wobec rozszerzającej się formuły postanowiono przenieść go na scenę Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach. Zmieniło się miejsce i nazwa, bo przegląd z międzyszkolnego przerodził się w międzygminny. W tym roku zgłosiły swój udział kolejne placówki oświatowe z Wojkowic i Sławkowa. W sumie na scenie bobrownickiego Ośrodka Kultury wystąpiło 16 zespołów: z Psar, Ożarowic, Bobrownik i wspomnianych Wojkowic i Sławkowa.
„Przegląd nie ma konkursowego charakteru, mimo to poziom przygotowywanych widowisk jest coraz lepszy. Widać wielkie zaangażowanie dzieci i nauczycieli. I choć większość jasełek przyjmuje tradycyjną konwencję, to coraz częściej pojawiają się w nich elementy współczesne. Wiele zespołów ma także doskonałą oprawę muzyczną. Śmiało można stwierdzić, że misteria bożonarodzeniowe przypominają uczestnikom wspaniałą prawdę o narodzeniu Chrystusa, spełniając przy tym doskonale aspekt wychowawczo-edukacyjny” - powiedziała Niedzieli Teresa Niedbała, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach.
Zespoły występujące w przeglądzie otrzymały od Starostwa Powiatowego w Będzinie maskotki „Benduszki”, symbol Będzina oraz nagrody książkowe. Gminny Ośrodek Kultury ufundował, dzięki dotacji Urzędu Gminy w Bobrownikach, 3-tomową Encyklopedię Polski, zaś ks. dziekan Włodzimierz Torbus obdarował wszystkich aktorów i ich opiekunów tabliczkami czekolady.
Szkołę Podstawową w Rogoźniku reprezentowali w tym roku uczniowie klasy III pod kierunkiem Małgorzaty Sławskiej, Anny Dydak i Wioletty Radgowskiej. Do jasełek przygotowywali się od połowy listopada. „Próby były bardzo trudne. Często zdarzało się, że zapominaliśmy tekstu lub nie wiedzieliśmy, jak mamy się poruszać na scenie. Ale z czasem wszystkie elementy przedstawienia udało nam się połączyć w jedną całość” - powiedział Kuba Krawczyk. Trzecioklasiści wystawili jasełka zatytułowane Piekło. Skąd taki tytuł? „To proste, narodzenie Chrystusa było pokazane nie ze strony ziemi, nie nieba, lecz piekła - wyrecytowali zgodnie uczniowie. - Pokazaliśmy, jakie poruszenie, zgiełk i niepokój w piekle wywołało narodzenie Pana Jezusa” - wyjaśniła Agatka Kopacka.
O tym, że tradycja świąt Bożego Narodzenia coraz bardziej grzęźnie w nurcie komercji, przekonywało misterium przygotowane przez uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej nr 3 w Wojkowicach. Coraz bardziej świeckie święta, coraz mniej się Bóg w nich rodzi, coraz słabiej brzmi kolęda i tak jakoś nie wychodzi - to kwestia wypowiadana przez jednego z młodych aktorów. Przedstawienie nie dawało gotowej odpowiedzi, jak się mamy zachować. Raczej zachęcało do refleksji nad naszą postawą - czy idziemy z prądem promocji i reklam, czy też skłaniamy się bardziej ku istocie Bożego Narodzenia i odnowy życia duchowego. Jasełka wystawiła młodzież pod kierunkiem Anny Bieli, ks. Marka Cudy, Marii Goczoł i Moniki Polan-Zbączyniak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria: Ksiądz zmarł podczas Mszy św.

2026-02-05 11:26

[ TEMATY ]

śmierć

Austria

pixabay.com

Raimund Beisteiner, 59-letni ksiądz i wieloletni przywódca Legionu Maryi, stracił przytomność i zmarł po udzieleniu Komunii Świętej.

Ksiądz w Dolnej Austrii zmarł nagle podczas niedzielnej Mszy św. Jak poinformowała archidiecezja wiedeńska, 59-letni Raimund Beisteiner, zasłabł wkrótce po udzieleniu Komunii Świętej w swojej parafii w Wiesmath (dzielnica Wiener Neustadt) i zmarł w kościele pomimo natychmiastowej pomocy medycznej.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: są środki na unicestwianie życia zamiast na wsparcie matek i rodzin

2026-02-05 15:00

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

środki

unicestwienie życia

wsparcie matek i rodzin

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Dzieci mają prawo do miłości ojca i matki. Zarówno ojciec, jak i matka są niezbędni dla integralnego i harmonijnego rozwoju dziecka – przypomniał Papież na audiencji dla Komitetu Organizacyjnego Inicjatywy „Od kryzysu do opieki: katolicka akcja na rzecz dzieci”. Jest ona pokłosiem Międzynarodowego Szczytu Praw Dziecka, który odbył się przed rokiem w Watykanie.

Są środki na aborcje, nie ma dla matek i rodzin
CZYTAJ DALEJ

USA: koniec finansowania aborcji i ideologii gender za granicą

2026-02-06 10:31

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

Adobe Stock

Stany Zjednoczone wprowadzają daleko idące ograniczenia w pomocy zagranicznej, wykluczając finansowanie aborcji, ideologii gender oraz programów promujących polityki różnorodności i równości. Decyzję ogłosił Departament Stanu, publikując trzy nowe regulacje, które obejmą niemal całość niemilitarnej pomocy zagranicznej USA.

Podczas Marszu dla Życia w Waszyngtonie wiceprezydent JD Vance zapowiedział „historyczne rozszerzenie” Mexico City Policy – zasad wprowadzonych po raz pierwszy za prezydentury Ronalda Reagana, zakazujących finansowania organizacji promujących aborcję za granicą. Cztery dni później Departament Stanu przedstawił szczegóły: ograniczenia obejmą wszystkie niemilitarne programy pomocy zagranicznej, o łącznej wartości ok. 30 mld dolarów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję