Góra Karmel w Ziemi Świętej, gdzie w pierwszych wiekach chrześcijaństwa gromadzili się pustelnicy na modlitwę pod opieką Maryi, dała początek Zakonowi Karmelitów. Powstała również gałąź żeńska - Sióstr Karmelitanek - które po reformie św. Jana od Krzyża i św. Teresy z Avilla rozprzestrzeniły się w świecie. W Polsce jest 26 klasztorów. Siostry z Kraju nad Wisłą modlą się również w klasztorach w Kijowie, Charkowie, Karagandzie, Usoli, w Hanowerze, Islandii, Holandii i w Betlejem - gdzie aktualnie przeoryszą jest Polka. Do Rzeszowa, na zaproszenie bp. Kazimierza Górnego siostry przybyły z Oświęcimia w 1993 r. Po zbudowaniu nowego klasztoru na Wilkowyi - siostry przeniosły się z gościnnej parafii Chrystusa Króla (16. lipca 1999 r.) a po poświęceniu w 2005 r. pięknej kaplicy nastąpiło kanoniczne zamknięcie klauzury. Wszystkie nowe fundacje powstają przez zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej z pozwoleniem miejscowego Ordynariusza i za aprobatą Ojca Prowincjała Karmelitów, którzy pełnią opiekę nad siostrami. Powołaniem sióstr jest całkowita ofiara życia Bogu po złożeniu ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, a celem zasadniczym modlitwa za kapłanów, teologów, misjonarzy i wszystkich proszących o wstawiennictwo u Boga...
Mówi się, że Pan Bóg wysłuchuje skutecznie błagań sióstr, gdyż stają się Jego oblubienicami zamkniętymi w klauzurze z ofiarnej Miłości. Do Karmelu prowadzi dziewczęta odważna miłość. Swoje zdrowie, życie, zdolności i pogodną młodość oddają Jezusowi. Tylko jednostki dojrzałe, wielkoduszne i zdrowe mogą tam rosnąć w świętości.
Dzień sióstr zaczyna się o godz. 5.30. Odmawiają wspólnie cały brewiarz. Odprawiają dwugodzinną medytację, czytanie Pisma Świętego, modlitwy własne, Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wykonują wszystkie prace domowe; gotowanie, pranie, sprzątanie, opiekę nad starszymi siostrami oraz utrzymanie kaplicy i ogrodu. Siostry szyją szaty liturgiczne i szkaplerze. Wykonują figurki gipsowe, jako pamiątki dla dobrych ludzi, z których ofiar utrzymują się.
W klasztorze rzeszowskim jest 10 sióstr karmelitanek - mniszek, w tym jedna nowicjuszka i profeska czasowa przygotowująca się do złożenia ślubów wieczystych, tak zwanej konsekracji zakonnej. Codzienną Mszę św. o godz. 7.30, podczas której (za kratą) modlą się Siostry Karmelitanki, odprawiają Ojcowie Pijarzy. Mogą też w niej, a także w niedzielnej Mszy św. o godz. 9.00 uczestniczyć wszyscy wierni. Sprawy wymagające wyjścia do miasta i urzędów powierzone są jednej siostrze, tak zwanej zewnętrznej, która jest również zakrystianką. W wyjątkowych wypadkach, np. leczenie szpitalne czy obowiązki obywatelskie, siostry mogą wyjść z klasztoru. W odpowiednich godzinach można zadzwonić do furty klasztornej a siostra pełniąca dyżur porozmawia i załatwi sprawę serdecznie, krótko i rzeczowo. Klasztor tchnie pobożną ciszą. Stanowi oazę modlitwy i spokoju w dzisiejszym hałaśliwym świecie. Jeżeli kiedyś zapragniesz zanurzyć się choć trochę w modlitewny klimat Karmelu, zapukaj do klasztoru Sióstr, a zrozumiesz, jak bardzo dzisiejszemu światu potrzebne są wzniesione modlitewnie ręce ku Bogu i serce bijące miłością. Tym właśnie jest klasztor Sióstr Karmelitanek w Rzeszowie.
Niech dobry Bóg błogosławi Siostrom przez przyczynę Maryi i św. Józefa, szczególnego Patrona Karmelu, aby osiągając świętość i nas wspomagały darem modlitwy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu