Mszę św. wraz z Księdzem Biskupem celebrowali: ks. Paweł Anusiewicz i ks. Tadeusz Osiński - diecezjalny asystent Akcji Katolickiej.
„Matce Bożej zawierzmy wszystkie nasze sprawy, Jej bowiem zawdzięczamy ożywienie katolików świeckich, a zwłaszcza Akcji Katolickiej. Prośmy o Boże błogosławieństwo dla Prezesa Zarządu, dla Księdza Asystenta, dla wszystkich jej członków oraz tych, którzy łączą się z nami duchowo” - mówił w słowie wstępnym, witając przybyłych na spotkanie bp A. Dydycz.
W homilii Kaznodzieja nawiązał do odczytanych z Ewangelii słów Chrystusa: „To wy dajcie im jeść” (Mt 14, 16). Po ludzku było to wtedy niemożliwe, gdyż samych mężczyzn zgromadziło się 5 tys., a Apostołowie mieli zaledwie kilka chlebów i parę ryb. „Dlatego Chrystus polecił im, aby oni usiedli, a Apostołom - aby zaczęli rozdawać pożywienie. Nikt się nie martwił, dla ilu mogło starczyć pokarmu, ważnym był akt samego rozdawania.
Chrystus, przychodząc na ziemię, stał się najwspanialszym i największym darem. Nikt z nas nie zasłużył na to, aby Syn Boży stał się naszym bratem, by przyszedł na ziemię i był razem z nami. Boże Narodzenie to najwspanialszy dar, rzeczywistość. Z niego biorą swój początek zwyczaje i piękne tradycje wzajemnego obdarowywania. (...) Tajemnica daru rozmnożenia chleba. To nie było tylko cudowne rozmnożenie chleba, ale to była moc. Tam została pokazana moc ludzkiego daru, płynącego z miłości i poświęcenia” - przekonywał bp Dydycz.
Ksiądz Biskup przypomniał, że Akcja Katolicka nie może stać się jednym ze stowarzyszeń charytatywnych, ośrodków kształcących i wychowujących ani też partią polityczną. Ma ona być sobą i odkrywać wobec współczesności, swoich bliskich, moc i siłę daru. Tajemnicę wielkości daru Biskup Ordynariusz ukazał, wspominając św. Maksymiliana Marię Kolbego, który obdarował społeczeństwo Rycerzem Niepokalanej oraz matkę Teresę z Kalkuty, która przygarniała porzucone na ulicach dzieci.
Starajmy się i my czerpać z Bożego źródła, a wówczas na pewno obdarujemy wiele osób, a przez to sami otrzymamy znacznie więcej, aniżeli mieliśmy na początku, podejmując gest obdarowania - apelował w homilii Ksiądz Biskup.
Ks. asystent Tadeusz Osiński podziękował Arcypasterzowi za troskę o stały rozwój Akcji Katolickiej i nakreślenie zadań, jakie ma ona w swoim posłannictwie realizować.
Na dalszą część spotkania członkowie udali się do sali św. Antoniego, w budynku dawnego Liceum Ogólnokształcącego, gdzie Lucyna Woźnica w swoim sprawozdaniu przybliżyła główne inicjatywy parafialnych oddziałów. Podkreśliła, że przeciętnie raz w miesiącu każdy parafialny oddział spotyka się na wspólnym czytaniu Pisma Świętego, adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwie różańcowej, polecanej w różnych intencjach, w tym także za chorych i poszkodowanych w różnych kataklizmach. Modlitwy te i adoracje nabierają szczególnego charakteru w okresie Wielkiego Postu, kiedy to członkowie AK także w dni poszednie uczestniczą we Mszy św.
Z działań społeczno-charytatywnych Prezes wymieniła m.in.: bale charytatywne, w których były zbierane fundusze na nowo budujące się kościoły, bądź też na potrzeby ubogacenia wnętrza świątyń. Prezes stwierdziła, że działalność wydawniczą realizuje tylko oddział w Węgrowie, który miał okazję zaprezentować efekt swojej pracy w formie wydanego pięknego kalendarza. Ponadto w ramach działalności statutowej Prezes wymieniła organizowane spotkania z poezją, koncerty pieśni religijnych, organizację Dnia Papieskiego, okazjonalne spotkania i odczyty. W tego typu działaniach zdecydowanie wyróżniają się parafie: Siemiatycze, Węgrów i Sokołów Podlaski. Na szczególną uwagę zasługuje uczestnictwo młodzieży w licznych spotkaniach parafialnych. Młodzi czynnie włączali się w działania parafialne, w tym w zorganizowanie choinki dla maluchów.
Każdy oddział, poza pracą w parafii, reprezentował także diecezję w pielgrzymce do Częstochowy. Na podkreślenie zasługują także pielgrzymki do sanktuariów maryjnych. W roku sprawozdawczym oddziały nawiązały także współpracę z sąsiednimi oddziałami lokalnymi. Zorganizowały pomoc dla ubogich w formie paczek żywnościowych, a także dwa bardzo udane turnusy wakacyjnego odpoczynku (oddział drohiczyński), dzięki pomocy i zaangażowaniu ks. Stanisława Ulaczyka.
Ważnym wydarzeniem społecznym były Diecezjalne Dni Papieskie w Sokołowie Podlaskim oraz patronalne święto Chrystusa Króla obchodzone w Bielsku Podlaskim w parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel z udziałem Arcypasterza i 180 członków AK.
„Nowy rok działalności rozpoczynamy dzisiejszym spotkaniem opłatkowym. Przed nami zaplanowane są rekolekcje w Siemiatyczach. W maju czeka nas wyjazd na Tydzień Społeczny do Warszawy. Ponadto stałym punktem jest pielgrzymka krajowa na Jasną Górę i sierpniowe spotkanie modlitewne w Serpelicach. We wrześniu zaś jesteśmy zaproszeni do Hajnówki, planujemy także wyjazd do sanktuarium w Prostyni” - mówiła prezes L. Woźnica.
Swoimi refleksjami podzielił się także ks. Tadeusz Osiński, który zauważając wiele czynionych wysiłków i owocnych działań, mobilizował członków do jeszcze większej aktywności i realizacji posłannictwa dla dobra drugiego człowieka. Ksiądz Asystent apelował o stałe uczestnictwo pocztu sztandarowego Akcji Katolickiej podczas oficjalnych nabożeństw i spotkań. Podał też kilka bieżących informacji dotyczących działalności parafialnych oddziałów.
Spotkanie noworoczne z Księdzem Biskupem ukazało ważną rolę i miejsce Akcji Katolickiej w ramach istniejących ruchów i stowarzyszeń katolickich diecezji. Niech w roku zbliżającego się jubileuszu reaktywowania Akcji Katolickiej w diecezji jej działalność wspomaga Najświętsza Maryja Panna, aby podejmowane przez Akcję inicjatywy inspirowane były miłością do Jej Syna Jezusa Chrystusa i służyły dobru powszechnego Kościoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu