To, że papież uznał "kolosalną" porażkę Kościoła, a zwłaszcza "zdradę młodych i wrażliwych ludzi" i postawił je w centrum swojej wizyty gazeta uznała za "niezwykle ważne". "Teraz Franciszek musi pokazać, że traktuje to poważnie, wezwie do nowych dochodzeń, wydania obciążających dokumentów i odszkodowań dla ofiar przemocy" - czytamy w "Irish Times" i dodaje: "Jak papież potraktuje ten temat, będzie dla głowy Kościoła katolickiego decydującym sprawdzianem jego pontyfikatu".
Także dziennik "The Irish Independent" uważa papieską wizytę za ważne wydarzenie. Zdaniem gazety chociaż liczba uczestników wydarzeń z udziałem papieża nie spełniła oczekiwań i "niektórzy komentatorzy spisali Kościół w Irlandii na straty to nie należy zapominać, że wielu Irlandczyków katolików wciąż chce mieć związek z Kościołem". "Dla nich wyznanie przez papieża win nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych Kościoła ma ogromne znaczenie" - czytamy w irlandzkim dzienniku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z kolei krytyczny wobec papieża "Irish Examiner" wzywa do polityki "zero tolerancji" wobec pedofilii. Uznaje przeprosiny Franciszka za "mile widziane, ale po prostu nie wystarczające".
Również brytyjskie media z uznaniem i obszernie piszą o wizycie papieża w Irlandii. Dzienniki "Daily Telegraph" i "Guardian" na pierwszych stronach informują o przeprosinach papieża wobec ofiar pedofilii. "Papież zwrócił się do wiernych Irlandii z potężną i emocjonalną prośbą o przebaczenie" - napisał "Guardian".
Również "The Times" szczegółowo opisuje "trudną wizytę" papieża. Według dziennika, Franciszek raz na zawsze obalił zarzuty swoich krytyków, że źle ocenił rozmiar problemu nadużyć seksualnych w Kościele. "Jego oskarżenie kapłańskich nadużyć płynęło prosto z serca" - czytamy w gazecie.