Reklama

Motywacja do modlitwy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Piśmie Świętym znajdujemy częste zachęty do modlitwy. Wychodzą one z ust samego Jezusa Chrystusa. modlitwa, zdaniem Zbawiciela, ogarniać powinna cały czas człowieka, którym on dysponuje: "Powiedział im też przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać" ( Łk 18, 1). Innym zaś razem Jezus połączył modlitwę z wysiłkiem czuwania: " Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie" (Łk 21, 36).

Skoro modlitwa jest tak ważna, pojawić się może pytanie: Dlaczego mam się modlić? Jakie korzyści osiągnę z czasu poświęconego na rozmowie z Bogiem?

Jeśli pragniemy doświadczyć Pana Boga przez wiarę powinniśmy nasze serce usposabiać do modlitwy. Nasza wiara bez niej nie będzie się rozwijała. Może dojść do takiej sytuacji, że wiara zaniknie - obumrze. W modlitwie zaś dochodzi do głębszego poznawania Boga i rozwoju wiary. Poznajemy Go bowiem nie tylko przez czytanie książek i artykułów o tematyce religijnej, studiowanie teologii, słuchanie kazań i konferencji. Oczywiście to wszystko jest bardzo ważne, ale bez modlitwy okazać się może jako niewystarczające.

Dlaczego tak jest? Otóż pierwszym krokiem w modlitwie będzie słuchanie Pana Boga. To On mówi. On wychodzi pierwszy z inicjatywą i objawia się - ukazuje siebie. Pragnieniem naszego serca jest poznawanie Boga - Miłości. Na modlitwie - jeśli będziemy Go poszukiwać i wsłuchiwać się w Jego głos - nie zostaniemy zawiedzeni. Jezus mówi do nas: " I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka znajduje; a kołaczącemu otworzą" (Łk 11, 9-10). Modlitwa jako słuchanie Boga, jest zarazem przebywaniem w Jego obecności i w konsekwencji tego - dialogiem, czyli rozmową.

W naszych ludzkich relacjach poznawanie bliźniego dokonuje się też w takiej kolejności: wsłuchanie się w to - co on ma o sobie do powiedzenia, bycie z nim, rozmowa. Jeśli nam tak zależy na pozyskiwaniu przyjaźni i miłości ludzkiej, to tym bardziej powinno nam zależeć na poznawaniu Boga i przyjmowaniu Jego miłości. Stąd też spotkania modlitewne są konieczne w naszym życiu.

Modlitwa jest nam potrzebna, bo codziennie doświadczamy ludzkiej ograniczoności. W wieku komputerów, szybkiego przepływu informacji, rozwoju nauki doświadczamy codziennie naszej niewiedzy, niezaradności, zagubienia. Stany te skrywamy bardzo często pod maską zarozumialstwa i niejednokrotnie agresji. Modlitwa ukazuje Tego, który wszystko wie, dzieli się swoją mądrością i uczy nas pokory - zrozumienia naszych ludzkich szans i ograniczeń.

Mamy się modlić, bo doświadczamy kruchości naszego życia: choroby bólu, niepowodzenia, lęku... Wejście w tę perspektywę ludzkiego losu bez odniesienia do Pana Boga, pogrążyć nas może w poczuciu bezsensu i rozpaczy. W modlitwie Bóg ukazuje nam inną logikę - logikę zbawienia, której nie da się do końca zrozumieć bez doświadczenia krzyża.

Mamy się modlić, bo pragniemy, by nasze serce stawało się bardziej wrażliwe i kochające. Bóg pierwszy ofiarował nam przyjaźń i bezgraniczną miłość. Wejście w modlitwę, to zanurzenie się w miłości Pana Boga.

Podałem zaledwie kilka argumentów przemawiających za tym, że zawsze powinniśmy się modlić i nigdy nie ustawać. Każdy z nas, zależnie od sytuacji życiowej w jakiej się znajduje, powinien odpowiedzieć dlaczego się modli i czy wystarczająco się modli.

Ten zaś, kto zatracił sens i smak modlitwy niech wsłuchuje się dokładnie w głos i tęsknotę serca, a odkryje, że Pan nieustannie zaprasza do modlitwy: "Niech nie twardnieją wasze serca .... radośnie śpiewajmy Panu, stańmy przed obliczem Jego z uwielbieniem" (por. Ps 95).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna za dusze czyśćcowe

[ TEMATY ]

nowenna

dusze czyśćcowe

Adobe Stock

Nowennę za dusze czyśćcowe można odprawiać w dowolnym czasie w celu uproszenia nieba dla nich oraz jakiejś łaski przez ich wstawiennictwo. Można ją odprawić po śmierci bliskiej nam osoby albo w rocznicę jej śmierci. Szczególnie zaleca się odprawienie nowenny przed liturgicznym wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada), wówczas rozpoczynamy ją 24 października.

AUTOR: Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych: wspomozycielki.pl; apdc.wspomozycielki.pl
CZYTAJ DALEJ

Znak nadziei dla świata bez nadziei [Felieton]

2025-10-22 23:42

ks. Łukasz Romańczuk

Sanktuarium św. Rity w Smolnej

Sanktuarium św. Rity w Smolnej

Dziś miałem możliwość uczestniczenia we Mszy świętej i nabożeństwie do św. Rity w jej sanktuarium w Smolnej. W świątyni o bardzo pięknym kolorze wnętrza, który nadaje temu miejscu odpowiedni klimat do modlitwy. Patrząc, w jaki sposób kult św. Rity szerzy się w archidiecezji wrocławskiej oraz fakt, że za każdym razem, 22 dnia miesiąca w Smolnej jest pełne sanktuarium, ta święta przyciąga do siebie ludzi wierzących.

Podczas homilii ks. Mariusz mówił o postawie cierpliwości i pokory względem zanoszonych próśb, a sama św. Rita, która jest patronką od spraw beznadziejnych i trudnych, uczy ufać wtedy, gdy wszystko wydaje się stracone.
CZYTAJ DALEJ

Po co nam ciało w niebie?

2025-10-24 08:03

[ TEMATY ]

Credo

Adobe Stock

Punkty Credo są niczym drogowskazy na drodze wiary, które dzięki książce „Credo. Krok po kroku” możemy dostrzec i jeszcze pełniej zrozumieć.

Ksiądz prof. Janusz Lekan, dogmatyk i duszpasterz, profesor na Wydziale Teologii KUL, autor licznych publikacji naukowych i popularyzatorskich, tym razem dotyka spraw fundamentalnych dla ludzi wierzących – w sposób jasny i przystępny analizuje Wierzę w Boga, czego owocem jest książka „Credo. Krok po kroku”. Publikacja ta staje się w Roku Świętym 2025 zaproszeniem do przejrzenia się w „zwierciadłach wiary”. Autor dotyka elementarnej dla wierzących kwestii, czyniąc to z niezwykłą wrażliwością duchową i pedagogicznym zacięciem. Autor wyjaśnia krok po kroku przebogatą treść Credo. Książka ks. prof. Lekana stanowi istotną pomoc w ukazaniu ludziom wiary sensu tego, w co wierzą, i poszczególnych prawd wiary.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję