Reklama

Dzień św. Franciszka w parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy

Błogosławieństwo zwierząt

Na ten dzień zwierzęta czekały cały rok... Duże, średnie i te najmniejsze - razem ze swoimi właścicielami przyszły do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy.
3 października po raz pierwszy poświęcono tam zwierzęta. A wszystko z okazji dnia św. Franciszka - przyjaciela czworonogów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Roman święcił wszystkie zwierzęta, psy, koty, chomiki, świnki morskie, myszy, a nawet żółwie, papugi i złotą rybkę. Ta ostatnia, jak mówi jej właścicielka 6-letnia Basia, podobno spełnia marzenia. Było głośno i tłoczno, ale zwierzęta cierpliwie czekały w kolejce, aby proboszcz o. Roman Pałaszewski osobiście je poświęcił.
Martyna przyszła poświęcić trzyletnią Korę - suczkę wziętą ze schroniska. „Gdy poszłam tam, by wybrać sobie psa, zobaczyłam mnóstwo klatek, a w nich wiele smutnych psów. Było mi ich szkoda, chciałabym je wszystkie stamtąd zabrać, ale mogłam wybrać tylko jednego. Bardzo lubię swoją Korę i za nic nie oddałabym jej nikomu. Ona jest moim przyjacielem”.
Koleżanka Martyny przyszła z dwuletnim pudlem o wdzięcznym imieniu Misiu. „Jest on naprawdę wdzięczny. Został znaleziony na ulicy. Był zaniedbany, wychudzony i bardzo skomlał - opowiada koleżanka Martyny, więc postanowiliśmy z rodzicami, że go weźmiemy i od tamtej chwili jest z nami”.
„Przyszłam ze Sponsorem, tj. moim psem, który tak ma na imię. Dlaczego? Sama nie wiem, wiem natomiast, że jest on moim przyjacielem - opowiada parafianka z kościoła św. Jana. Codziennie jak wracam z pracy, to tak się cieszy jak nikt z domowników. Przyprowadziłam go, by proboszcz poświęcił mojego pieska, w ten sposób chcemy uczcić święto przyjaciela zwierząt - św. Franciszka”.
Mała Ania przyniosła świnkę morską, którą nazwała Prosiaczek. Dostała ją na piąte urodziny. Jak mówi jej tata, mając zwierzę w domu, dziecko uczy się nie tylko odpowiedzialności za nie, ale ma nadzieję, że w przyszłości jak dorośnie będzie opiekować się nie tylko zwierzętami, ale i innymi ludźmi.
6-letnia Basia wraz z mamą przyniosły do poświęcenia złotą rybkę. Dziewczynka bardzo się swoją rybką opiekuje. Codziennie ją karmi, a raz w miesiącu zmienia wodę w akwarium. Rybkę dostała w prezencie od mamy, bo była grzeczna u lekarza.
Wojtek przyniósł do poświęcenia malutką białą myszkę. Wprawdzie kupił ją kilka dni wcześniej, ale już uważa ją za swojego najlepszego przyjaciela. Zbudował nawet dla niej domek ze sklejki i kupuje jej same smakołyki, żeby miała u niego jak najlepiej.
Przemek w pudełku po butach przyniósł chomika Puszka. Kupił go od koleżanki. Od kiedy go ma, doszło mu kilka obowiązków, musi codziennie go karmić i raz w tygodniu sprzątać klatkę. Przyznaje, że nieraz nie chce mu się tego robić, ale jest odpowiedzialny i wie, że musi.
Nabożeństwo błogosławienia zwierząt zorganizowali Ojcowie Franciszkanie w parafii św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Jak mówi nowy proboszcz Ojciec Roman na poprzedniej swojej placówce w dniu św. Franciszka również błogosławił zwierzęta. Jeden chłopiec przez pół miasta dźwigał akwarium z rybkami, żeby je poświęcić. Pewna pani przyprowadziła nawet kozę, która beczała przez całe nabożeństwo.
Podczas nabożeństwa rozmawiano, oczywiście, o czworonogach: jak należy je traktować, szanować i opiekować się nimi. Jak mówi Ojciec Roman: „chcemy uczulić wielu ludzi, by nie wyrzucali zwierząt na ulicę, z samochodów i nie przywiązywali ich w lasach do drzew. Takie przypadki zdarzają się zarówno zimą, jak i latem, np. przed wyjazdem na urlop. To są piękne spotkania, mam nadzieję, że podobne przyjmą się także w Legnicy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Leon XIV zamieszka w pomieszczeniach swoich poprzedników

2026-01-31 11:35

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Tama66/pixabay.com

Spekulacje na temat przyszłych prywatnych apartamentów papieża dobiegły końca: czy Leon XIV będzie mieszkał bezpośrednio pod dachem Pałacu Apostolskiego, czy w tradycyjnym apartamencie papieskim poniżej? „Papież zamierza wykorzystać pokoje należące do jego poprzedników jako kwatery mieszkalne dla siebie i swoich najbliższych współpracowników” - powiedział rzecznik Watykanu Matteo Bruni w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress.

Apartamenty obejmują pomieszczenia, gdzie mieszkali najbliżsi współpracownicy papieża, a także trzecie piętro. Piętro niżej znajduje się prywatna biblioteka papieska, gdzie Następca św. Piotra przyjmuje na audiencjach zwierzchników państw i rządów oraz inne osobistości.
CZYTAJ DALEJ

Zmarła Catherine O'Hara, znana z filmu "Kevin sam w domu".

2026-02-01 11:45

[ TEMATY ]

aktorka

Catherine O'Hara

Kevin sam w domu

PAP

Catharine O'Hara

Catharine O'Hara

W wieku 71 lat w szpitalu w Los Angeles zmarła Catharine O'Hara wybitna kanadyjska aktorka, komiczka i scenarzystka, która określiła siebie jako “dobrą katolicką dziewczynę”. Znana jest m. in. z roli matki Kevina McAllistera, w popularnym filmie z 1990 roku "Kevin sam w domu", jednym z ulubionych filmów wyświetlanych w święta Bożego Narodzenia. Często powtarzała, że miała szczęście urodzić się w rodzinie katolickiej, w której humor był cenny.

W wywiadzie dla magazynu “Parade” a także dla dziennika “New York Times” zaznaczyła, że
CZYTAJ DALEJ

Papież: Jezus rozjaśnia sens historii

2026-02-01 12:16

[ TEMATY ]

Jezus

Papież Leon XIV

rozjaśnia sens

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

O tym, że „Bóg daje nadzieję przede wszystkim tym, których świat odrzuca jako beznadziejnych” mówił Leon XIV podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański. Rozważając niedzielą Ewangelię, Ojciec Święty wskazał, iż Syn Boży „patrzy na świat realizmem miłości”.

Nawiązując do Ewangelii Błogosławieństw (Mt 5, 1-12), Leon XIV powiedział, że
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję