Reklama

W trosce o centrum kulturalne papieża Jana Pawła II

Apel kard. Adama Maidy

„Oddajmy hołd naszemu pierwszemu Polakowi na Stolicy Piotrowej przez wsparcie Apelu 25-lecia Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II” - wzywał kard. Adam Maida księży polonijnych zebranych w bazylice św. Jacka. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą, którą poprowadził ks. Michał Osuch - kustosz bazyliki św. Jacka. Kard. Adam Maida przypomniał zebranym o wspaniałym pomniku, jakim jest Centrum Kulturalne Jana Pawła II w Waszyngtonie (Plakat reklamujący Centrum zamieszczamy na str. III).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Ojciec Święty - jak powiedział kard. Maida - sam wybrał to miejsce, aby upamiętnić przejście Kościoła w trzecie tysiąclecie. Zlokalizowane w stolicy USA, blisko bazyliki Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia i Katolickiego Uniwersytetu, stało się miejscem uczczenia katolickiej wiary i dziedzictwa narodowego oraz nadania im znaczenia pośród innych kultur światowych - powiedział Ksiądz Kardynał. Centrum Kulturalne jest tętniącą życiem rzeczywistością i miejscem pielgrzymek wielu tysięcy ludzi rocznie. To, czym jest dzisiaj, to w dużej mierze zasługa solidarności i wspaniałomyślności tej części Polonii, której przykład przewodnictwa zainspirował cały naród - podkreślił Ksiądz Kardynał. Zadaniem tego Centrum jest m.in. wymiana doświadczeń między muzeami z Watykanu, Salą Papieską i Dziedzictwa Narodu Polskiego oraz Międzykulturalnym Forum dla Badań Naukowych i wielu innymi. Centrum zgłębia jeden z najbardziej nurtujących problemów, wielokrotnie poruszanych przez Jana Pawła II - świętą łączność między wiarą a kulturą. Bada również kwestie poruszane przez Ojca Świętego w dziedzinach nauk społecznych, związanych z ludzkim życiem i godnością oraz rodziną i społeczeństwem.
Apel 25-lecia - to hołd złożony Ojcu Świętemu w październiku, a także nasza wdzięczność za niestrudzone przewodnictwo Następcy św. Piotra. To zarazem duchowe i finansowe wsparcie miejsca, które sam Papież nazwał „tak bliskim jego sercu”. W naszym zmieniającym się szybko świecie, kiedy odrębne kultury wtapiają się w inne, tylko słowo Chrystusa, nasza miłość i podziw dla Jana Pawła II na zawsze pozostaną stałe. Świat zawsze będzie ulegał zmianom. Jednak ponadczasowe nauki Ojca Świętego i jego zdolność do inspirowania nie przeminą. Projekt tego Centrum to troska wielu wspaniałych Polaków. Już kard. Jan Król miał taką ideę, którą razem z bp. Alfredem Abramowiczem popierali - przypomniał kard. Maida. Bp Tadeusz Jakubowski i bp Tomasz Paprocki również rozwijają tę ideę.
- Centrum to nasze dziecko, które powstało w ciągu 3 lat - mówił Ksiądz Kardynał. Idea tego Centrum zrodziła się już w 1989 r., a budowę rozpoczęto jesienią w 1997 r. To nie tylko świątynia, ale to rodzaj różnych form współczesnej ewangelizacji. Kościół jest dumny z tego dzieła, a Papież chce, aby było miejscem nowej ewangelizacji całej Ameryki. Wiemy, jak rozszerza się sekularyzacja i ile wydaje się na nią środków. Chcemy ewangelizować kulturę, odchodzącą od Boga, dając jej propozycje, które głosi Papież. Od 26 lat jest on źródłem naszych inspiracji, duchowym przywódcą i pasterzem. Jego osobisty przykład i nauczanie na wiele sposobów przyczyniły się do złączenia różnych kultur światowych we wspólnym dialogu o pokój międzynarodowy, sprawiedliwość dla wszystkich ludzi i szacunek dla godności każdego ludzkiego istnienia.
Kard. Maida zaprosił księży polonijnych do aktywnego włączenia się w to wspólne dzieło, jakim jest Centrum Kulturalne. Zachęcał do wyrażenia więzi z Ojcem Świętym poprzez specjalne nabożeństwa i modlitwy w intencji Ojca Świętego oraz przeznaczenie jednej kolekty w którąś niedzielę października. Każda parafia otrzymała specjalny przewodnik, w którym można znaleźć odpowiedni materiał informacyjny dotyczący Centrum Kulturalnego, jak również przesłanie Apelu 25-lecia i kalendarium działań na rzecz wspomnianego dzieła.
W dyskusji księża podkreślali potrzebę szerszej informacji o Centrum Kulturalnym w polonijnych mediach oraz w parafiach. Chodzi o to, aby jak najwięcej ludzi mogło korzystać z tego Centrum i aktywnie włączyć się w rozwój tego papieskiego dzieła. Apel kard. Maidy skierowany jest poprzez księży i parafie polonijne do całej Polonii w Ameryce i na świecie. - Zachęcamy wszystkich - powiedział Ksiądz Kardynał, aby poprzez wsparcie duchowe i materialne Polonii wzrastała w nas wszystkich świadomość odpowiedzialności za Centrum Kulturalne Jana Pawła II, które jest naszą odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do zrobienia odważnego kroku ewangelizacji w trzecim tysiącleciu chrześcijaństwa.
Kard. Francis George wezwał natomiast wszystkie parafie polonijne w archidiecezji chicagowskiej do uczestnictwa w Apelu 25-lecia pod przewodnictwem bp. Tomasza Paprockiego, który skierował z tej okazji specjalny list do Polonii. Oto jego treść:

Drodzy bracia w Chrystusie!
Z wielką radością witam tych, którzy włączają się w Apel 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Wasze zaangażowanie i entuzjazm do wspólnego włączenia się i świętowania dziedzictwa, jakie daje nam Ojciec Święty.
W świecie, w którym zmieniają się pokolenia, łączą kultury i odradzają kraje, Słowo Boże, nasza miłość i podziw dla Papieża Jana Pawła II zawsze pozostaną niezmienne. Apel 25-lecia pozwoli nam wyrazić naszą głęboką wdzięczność za niestrudzone przewodnictwo Ojca Świętego. Dostarczy również niezbędnych środków finansowych dla Centrum Kulturalnego Papieża Jana Pawła II. Fundusze przeznaczone zostaną na utrzymanie nowych wystaw i ekspozycji, poświęconych życiu i pracy duszpasterskiej Jana Pawła II. W ten właśnie sposób nasza wspólnota może najpełniej uczcić tego świętego człowieka i Polaka.
Z głęboką nadzieją i radością zapraszam was wszystkich do uczczenia 26. rocznicy Pontyfikatu Ojca Świętego. Uczestnictwo w tej misji, której przewodniczy Centrum Kulturalne, pozwoli nam objąć opieką miejsce, dające ludziom z całego świata możliwość duchowego odnowienia, umocnienia swojej wiary i odkrycia prawdziwej roli w życiu Kościoła.
Znajdźcie, proszę, chwilę czasu na zaznajomienie się z przewodnikiem, który oferuje bogatą informację o Apelu 25-lecia prowadzonym przez Centrum Kulturalne Papieża Jana Pawła II oraz sprawdzony plan, dzięki któremu nasze parafie odniosą sukces. Modlę się, by Duch Święty prowadził was w podejmowaniu decyzji o uczestnictwie w tym programie.

Kolejne spotkanie z kard. Adamem Maidą i Komitetem Organizacyjnym oraz sponsorami odbędzie się 25 października br.
Zachęcamy wszystkich gorliwych Polaków do wspierania tego dzieła i prosimy o kontakt w tej sprawie z proboszczami swoich parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zatrzymywanie kogoś w Kościele na siłę nie jest wyjściem

2024-11-18 11:42

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

laicyzacja

wiceprzewodniczący KEP

zatrzymywanie w Kościele

Adobe Stock

Wierni w Kościele

Wierni w Kościele

Wiceprzewodniczący Komisji Episkopatu Polski podejmuje temat laicyzacji, która drąży polskie społeczeństwo i apeluje o postawę miłosiernego ojca z przypowieści o Synu Marnotrawnym. - To jedyna drogą dla Kościoła. Oczywiście boli nas i zawsze będzie bolał obraz odchodzących od wspólnoty wiernych. Ale czy mamy prawo ich zatrzymywać na siłę? Nie. Zostawmy jednak uchylone drzwi - mówi abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski odnosi się do ostatnich statystyk o spadającej frekwencji na Mszach w kościołach, coraz częstszych aktów apostazji, czy wypisywaniu dzieci i młodzieży z lekcji religii w szkole.
CZYTAJ DALEJ

Biskupi podsumują Synod i spotkają się ze skrzywdzonymi w Kościele

2024-11-18 10:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

synod

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

skrzywdzeni w Kościele

Episkopat.pl

Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów będzie głównym tematem 399. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada. Biskupi spotkają się również ze przedstawicielami osób skrzywdzonych w Kościele. We wtorek wieczorem rozpoczną się doroczne rekolekcje biskupów, które poprowadzi znany teolog, dominikanin o. Jarosław Kupczak.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak poinformował, że podsumowanie drugiej rzymskiej sesji Synodu o synodalności oraz w całości XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który odbywał się w latach 2021-2024, będzie wiodącym zagadnieniem 399. zebrania plenarnego KEP
CZYTAJ DALEJ

Rocznica Orędzia Pojednania

2024-11-18 17:18

Magdalena Lewandowska

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

59. rocznica ważnych słów biskupów polskich do biskupów niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

18 listopada przypada 59. rocznica „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Dokument, którego inicjatorem był kard. Bolesław Kominek, miał szczególny charakter pojednania i zawierał braterskie przesłanie do Kościoła i narodu niemieckiego o wzajemne wybaczenie krzywd i win. Z okazji rocznicy wrocławianie upamiętnili to wydarzenie pod pomnikiem kard. Kominka. – Kard. Kominek spojrzał na relacje polsko-niemieckie wbrew obowiązującej wówczas w Polsce narracji, że Polacy i Niemcy skazani są na odwieczna wrogość. Po pierwsze w dokumencie opisał te relacje jako nie zawsze wrogie. Po drugie podjął tematy tabu, m.in. opozycję antynazistowską w Niemczech czy cierpienia wypędzonych. Postanowił złamać dychotomię ofiara-oprawca proponując w to miejsce etyczny dyskurs o pojednaniu. Opisał 1000-letnią relację obu narodów mówiąc o pozytywnych i negatywnych stronach – nie zapominał o złu, ale widział także dobro. Kard. Bolesław Kominek myślał o pojednaniu i sformułował ideę pojednania w tym najbardziej znanym zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – o znaczeniu orędzia opowiadał prof. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia". Podkreślał, że orędzie jest nie tylko elementem dziedzictwa Europejskiego, ale także światowego: – Dlatego w zeszłym roku w listopadzie trzech arcybiskupów – arcybiskup wrocławski, koloński i warszawski – wystąpili do Międzynarodowego Komitetu UNESCO o wpisanie trzech dokumentów na listę „Pamięć świata”. Rękopis orędzia znajduje się w archiwum archidiecezji wrocławskiej, finalny dokument podpisany przez 36 polskich biskupów w języku niemieckim znajduje się w archiwum archidiecezji kolońskiej, a odpowiedź Episkopatu Niemiec w języku polskim w archiwum archidiecezji warszawskiej. Te trzy dokumenty, tworzące korespondencję pojednania, są bardzo ważnym elementem, które Wrocław, Polska, Niemcy dają Europie i światu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję