Reklama

Benedykt XVI

Nowy sekretarz Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej

[ TEMATY ]

Watykan

katecheza

MONIKA KSIĄŻEK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedykt XVI mianował nowego sekretarza Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Został nim dotychczasowy podsekretarz, 62-letni prałat Angelo Vincenzo Zani, którego papież wyniósł jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Volturno. Nowy włoski hierarcha będzie wspomagał w pracy prefekta Kongregacji, którym jest Polak, kard. Zenon Grocholewski.

Angelo Vincenzo Zani urodził się w Pralboino koło Brescii 24 marca 1950 r. W 1975 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po studiach na trzech uniwersytetach papieskich w Rzymie otrzymał doktorat z teologii i licencjat z nauk społecznych. Po powrocie do Brescii wykładał socjologię i socjologię religii na kilku lokalnych uczelniach, przyczynił się też do powstania Wyższego Instytutu Nauk Religijnych na tamtejszym Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od 1981 do 1995 r. pracował w kurii biskupiej jako dyrektor biura ds. duszpasterstwa, sekretarz rady kapłańskiej i duszpasterskiej oraz kierując biurem ds. szkolnictwa. Był też delegatem Lombardzkiej Konferencji Biskupiej ds. duszpasterstwa w szkołach. Następnie stał na czele Krajowego Biura ds. Wychowania, Szkół i Uniwersytetów Włoskiej Konferencji Biskupiej.

W 2002 r. został podsekretarzem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

2012-11-09 13:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydium KEP: wniosek o zbadanie konstytucyjności rozporządzenia Minister Edukacji ws. nauki religii

[ TEMATY ]

katecheza

religia

religia w szkołach

Karol Porwich/Niedziela

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przekazało Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego petycję z prośbą o wystąpienie z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności trybu wydania rozporządzenia Minister Edukacji z dnia 17 stycznia 2025 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w związku z art. 7, art. 25 ust. 4 i 5 i art. 92 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.

Prezydium KEP wnioskuje ponadto o zbadanie zgodności przepisów rozporządzenia z art. 2, art. 24, art. 32 oraz art. 53 ust. 3 w powiązaniu z art. 48 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., art. 12 ust. 1 i 2 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. oraz art. 1 pkt 1, 3 i 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Zniewolenia współczesnego Kościoła

2025-04-09 21:13

[ TEMATY ]

Kościół

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

W czasach, gdy słowo „wolność” jest odmieniane przez wszystkie przypadki, a jednocześnie coraz trudniej uchwycić jego prawdziwy sens, ks. Wojciech Węgrzyniak zaprasza czytelników do zatrzymania się i refleksji.

Jego najnowsza książka Wolność po Bożemu to nie tylko zbiór duchowych przemyśleń, ale przede wszystkim praktyczny przewodnik po jednej z najważniejszych wartości w życiu człowieka. Jak pisze autor – być może właśnie ta publikacja będzie impulsem do poszukiwania wolności w Twoim życiu.
CZYTAJ DALEJ

Duda: z wielkiej straty narodziła się wspólnota

2025-04-10 20:35

[ TEMATY ]

Warszawa

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Leszek Szymański

Katastrofa pod Smoleńskiem odebrała Polsce 96 wybitnych rodaków, a jednak z tej wielkiej straty narodziła się wspólnota - powiedział w orędziu prezydent Andrzej Duda. Dodał, że 15 lat temu "wiele osób podjęło decyzję o zaangażowaniu się w sprawy publiczne".

"Katastrofa (...) odebrała Polsce 96 wybitnych rodaków, a jednak z tej wielkiej straty narodziła się wspólnota. W tamtych pamiętnych dniach wiele osób podjęło decyzję o zaangażowaniu się w sprawy publiczne. Powstały oddolne inicjatywy społeczne i płaszczyzny współpracy na rzecz dobra wspólnego" - oświadczył Duda.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję