Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 27/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

OHP na Jasnej Górze

4 i 5 czerwca br. odbyła się IX Pielgrzymka Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy na Jasną Górę - Częstochowa 2004. Wzięła w niej udział młodzież ucząca się w jednostkach OHP z całego kraju. W skład reprezentacji każdego województwa weszli zastępcy komendantów wojewódzkich OHP, pedagodzy oraz duszpasterze OHP. Ogólna liczba uczestników pielgrzymki przekroczyła 300 osób. Nasze województwo reprezentowane było przez Krzysztofa Pawlusa - zastępcę Komendanta Wojewódzkiego OHP w Toruniu, Beatę Polkowską - pedagoga wojewódzkiego oraz ks. Wojciecha Siemiątkowskiego - duszpasterza Kujawsko-Pomorskiej Komendy OHP.
W pierwszym dniu pielgrzymki młodzież wraz z kadrą OHP modliła się w archikatedrze częstochowskiej, a następnie Alejami Najświętszej Maryi Panny przemaszerowała na Jasną Górę. W sali św. Klemensa odbył się coroczny Przegląd Piosenki Religijnej. Następnie w Kaplicy Matki Bożej odprawiona została Msza św. w intencji OHP, celebrowana przez bp. Antoniego Długosza - duszpasterza krajowego OHP wraz z innymi duszpasterzami. Ponieważ był to dzień 25. rocznicy I pielgrzymki Ojca Świętego do naszej Ojczyzny, Ksiądz Biskup w homilii ukazał główny nurt nauczania Jana Pawła II. Na zakończenie nabożeństwa odnowiony został akt zawierzenia Ochotniczych Hufców Pracy Matce Bożej. Pierwszy dzień pielgrzymowania zakończył się Apelem Jasnogórskim przed cudownym obrazem Matki Bożej.
W drugim dniu młodzież uczestniczyła w wielu spotkaniach sportowo-rekreacyjnych towarzyszących tegorocznemu pielgrzymowaniu, kadra wzięła natomiast udział w konferencji pt. Formy i metody pracy duszpasterskiej realizowanej dla młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy. Owocem konferencji będzie praca zbiorowa, na którą złożą się teksty referatów przedstawicieli komend wojewódzkich oraz duszpasterzy. Uczestnicy pielgrzymki wrócili do swych odpowiedzialnych obowiązków związanych z wychowaniem młodego pokolenia umocnieni duchowo oraz z nowymi pomysłami i planami pracy.

Reklama

Beata Polkowska - Wojewódzki Pedagog OHP

Dekanat Chełmża

Sakrament bierzmowania w parafii św. Andrzeja Boboli w Grzegorzu

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2003/2004 grono uczniów: Rafał Gil, Joanna Jaworska, Aleksandra Pietras, Karol Rolbiecki, Tomasz Sobczyński, Michał Śmiałek, Ilona Waszak i Przemysław Wiśniewski podjęło ostatni etap przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Odbywało się ono w ramach katechezy szkolnej i parafialnej. Praktycznie doświadczyliśmy, czym jest służba bliźnim, zwłaszcza potrzebującym, oraz odpowiedzialność za przygotowanie i pełnienie funkcji liturgicznych. Po raz kolejny podjęliśmy Nowennę pierwszych piątków miesiąca i częściej, również w dni powszednie, przystępowaliśmy do Komunii św. Trwaliśmy we wspólnocie parafialnej na adoracji Najświętszego Sakramentu w pierwsze piątki miesiąca i na modlitwie w ramach Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Obecnie jesteśmy wdzięczni za otrzymany 14 czerwca br. z rąk bp. Józefa Szamockiego sakrament bierzmowania. Dziękujemy za ubogacenie nas darami Ducha Świętego, będącymi zadatkiem osiągnięcia dojrzałości chrześcijańskiej. Takiej pięknej uroczystości nigdy nie zapomnimy, utkwi ona głęboko w naszych sercach. Zrozumieliśmy, jak iść dalej przez nasze chrześcijańskie życie. Wiemy, że w naszej codzienności nie może zabraknąć troski o to, abyśmy każdym słowem i czynem przybliżali Chrystusa drugiemu człowiekowi, a także byli autentycznymi świadkami wartości, które ukazał nam swym życiem Jezus Chrystus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Joanna Jaworska i Tomasz Sobczyński

Dekanaty grudziądzkie

Spotkanie u sióstr św. Elżbiety

20 maja br., w ramach XX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej przebiegającego pod hasłem: Naśladować Chrystusa, w auli placówki opiekuńczo-wychowawczej sióstr św. Elżbiety przy ul. Mikołaja z Ryńska 9/15 w Grudziądzu odbyło się spotkanie pt. Umiłowanie człowieka specjalnej troski. Dyrektor s. Iwona Bojanowska przedstawiła gościom historię działalności ośrodka, dawnego sierocińca dla dziewcząt, od jego powstania w 1932 r. Następnie pod kierunkiem s. Cherubiny Domian dziewczęta przedstawiły inscenizację słowno-muzyczną z okazji Dnia Matki, podkreślając miłość matki do dziecka i jednocześnie miłość Matki Bożej do każdego człowieka.
Korzystając z gościnności sióstr i dyrektor Domu Dziecka, Maria Janowska zapoznała zebranych z działalnością tej grudziądzkiej placówki wychowawczej, a jej podopieczne wykonały współczesny taniec. Goście mieli okazję obejrzeć wnętrza placówki z ogrodem i placem zabaw oraz nawiązać bezpośredni kontakt z wychowawcami i podopiecznymi. Siostry stworzyły tam wspaniałą rodzinną atmosferę, jakiej niekiedy wielu dzieciom brakuje we własnych domach. Staropolskie „Bóg zapłać” należy się zatem siostrom i opiekunom za katolickie wychowanie młodzieży. Na zakończenie spotkania odbyło się nabożeństwo majowe w kaplicy Sióstr Elżbietanek.

Reklama

Henryk Turski

Wigilia Zesłania Ducha Świętego

W wigilię Zesłania Ducha Świętego, w sobotę 29 maja br., w kościele rektoralnym Księży Marianów pw. św. Franciszka Ksawerego w Grudziądzu, w którym trwa Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu, zgromadzili się na całonocnym czuwaniu członkowie dwóch wspólnot: Bractwa Eucharystycznego i Odnowy w Duchu Świętym. Wzorem Apostołów w Wieczerniku oczekujących na zesłanie Ducha Świętego, w duchowej łączności z innymi wspólnotami w całym Kościele modliliśmy się pod hasłem nawiązującym do słów Jana Pawła II: Bądźcie światłem dla tego świata. Wpatrzeni w Maryję, Matkę ludzkiej nadziei, oczekując Jej wstawiennictwa w wypraszaniu darów Ducha Świętego, rozpoczęliśmy czuwanie od Apelu Jasnogórskiego.
Pierwszej części wigilii, składającej się z katechezy i świadectw, przewodniczyła wspólnota Odnowy w Duchu Świętym. Katechezę na temat: Duch Święty czyni nas świadkami żywego Jezusa wygłosiła Gabriela Szczepańska, a następnie inni członkowie dzielili się przeżyciami związanymi z działaniem Ducha Świętego w ich codziennym życiu. W modlitwach i pieśniach prosiliśmy Ducha Świętego, aby raczył oświecić rozum, rozpalić wszystkie serca, utwierdzić nas w wierze i uświęcić życie. Przygotowaniem do Eucharystii był Różaniec, w czasie którego rozważaliśmy tajemnice światła. Centralnym wydarzeniem była Eucharystia o godz. 24.00, celebrowana przez ks. Stanistawa Boguckiego.
W drugiej części wigilijnego czuwania dziękowaliśmy za doznane łaski i wielbiliśmy Boga w różnych formach modlitewnych, takich jak: rozważanie tajemnic chwalebnych Różańca, słowa Koronki do Miłosierdzia Bożego, modlitwy wstawiennicze w intencji Ojca Świętego, biskupów, kapłanów, wszystkich wspólnot naszego miasta i w intencjach osobistych, z którymi przybyliśmy przed oblicze Jezusa Chrystusa. Członkowie Bractwa Eucharystycznego świadczyli, jak w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu dostępują spotkania z Panem i nowego życia, które On przynosi. Uwielbieniem Maryi - głównej patronki naszej wspólnoty - w Jej przywileju Niepokalanego Poczęcia, za niepowtarzalny wzór otwarcia się na dary Ducha Świętego były Godzinki. Modlitewne czuwanie zakończyło się błogosławieństwem eucharystycznym. Radośni i umocnieni w wierze rozeszliśmy się do domów w przekonaniu, że jeden Bóg łączy ludzi mocniej niż wszystko inne.

Reklama

Krystyna Lampkowska

Dekanaty toruńskie

Diamentowe gody małżeństwa w bielawskiej rodzinie różańcowej
Chrześcijanin, który zawierzył Bogu, idzie zwykłą drogą życia - nie musi dokonywać wielkich dzieł i zadziwiających czynów. Takiego wyboru w dążeniu do doskonałości w rodzinie dokonali przed 60 laty Kazimiera i Henryk Koskowie, którzy podczas Mszy św. wśród najbliższej rodziny i Wspólnoty Żywego Różańca dziękowali Bogu za błogosławieństwo i opiekę Maryi podczas diamentowego jubileuszu sakramentu małżeństwa. Uroczystość rozpoczęła się powitaniem przez proboszcza ks. kan. Tadeusza Partykę i wprowadzeniem dostojnych Jubilatów do kościoła z chorągwiami Róży św. Anny i Róży męskiej św. Judy Tadeusza, do których należą małżonkowie.
Życzymy Wam, Dostojni Jubilaci, by rozpoczęty kolejny rok wspólnej pielgrzymki przez życie do domu Boga Ojca był czasem błogosławieństwa i łaski oraz by zrealizowały się wszystkie Wasze wspólne plany i pragnienia w jedności z planami, jakie wobec Was ma Bóg, bo rodzina to żywy obraz Bożej miłości. Szczęść Wam Boże, Kazimiero i Henryku z Rodziną, życzą: ks. kan. Tadeusz Partyka, ks. Krzysztof Rynkowski, Wspólnota Żywego Różańca Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy Toruń-Bielawy.

Helena Porzezińska

„Ratuj życie” - ratownictwo dla wszystkich

27 maja br. Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej przy współudziale praktykantów ratowników Medycznego Studium Zawodowego zorganizował na terenie toruńskiego Centrum Caritas konkurs udzielania pierwszej pomocy. Akcja skierowana była do osób o różnym stopniu niepełnosprawności z następujących placówek: Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas - Toruń, Środowiskowy Dom Samopomocy - Aleksandrów Kujawski, Warsztaty Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych - Toruń, Warsztaty Terapii Zajęciowej Arkadia - Toruń. Z każdej placówki wyłoniono czteroosobową drużynę. Dwie osoby miały za zadanie opatrzenie i zabandażowanie urazu głowy i rąk, kolejne dwie przeprowadziły reanimację.
Nagrody w postaci dyplomów, gier edukacyjnych, książek, kaset i płyt CD otrzymały zespoły ze wszystkich placówek, ponieważ podopieczni perfekcyjnie poradzili sobie z przygotowanymi zadaniami.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Fulton J. Sheen: Bóg zsyła na narody karę wojny, aby złagodzić ich nieprawość

2024-07-11 19:42

[ TEMATY ]

wojna

Abp Fulton J. Sheen

pl.wikipedia.org

Abp Fulton Sheen

Abp Fulton Sheen

Niegodziwość wroga nie może być dla nas kryterium samooceny. Powinniśmy oceniać siebie w odniesieniu do Bożej sprawiedliwości. We współczesnym świecie powszechną praktyką stało się ocenianie własnej dobroci w porównaniu do postępowania nieprzyjaciela.

Arcybiskup Fulton J. Sheen w książce pisanej podczas drugiej wojny światowej analizuje kryzys cywilizacji zachodniej. Głębokie przemiany społeczne i kulturowe oparte na negacji wiary i rozumu zawsze prowadzą do wojen. Rewolucja nigdy nie będzie odpowiedzią na bolączki współczesnego świata, bo przynosi tylko ateizm i przemoc. Z kolei postęp cywilizacyjny jako gwarancja pokoju okazał się gorzką iluzją i rozczarowaniem.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Modlitwa rolników w intencji rozwoju sieci Lodówek Społecznych i Jadłodzielni

2024-07-12 18:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook

Na Jasną Górę dotarła 41. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Ich hasło głoszące: „Maryja prowadzi do wspólnoty Kościoła” nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego. Tradycyjnie przybyli z modlitwą za polską wieś, o poszanowanie pracy i godności rolników. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. bp Paweł Socha, biskup pomocniczy senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Modlono się m.in. o rozwój sieci Lodówek Społecznych i Jadłodzielni.

- Maryja jest „Szkołą naszej wiary” - powiedział bp Socha. Przypomniał też, że Chrystus zbawia nas z tego, co nas potępia i niszczy, czyli z zakłamania i nienawiści. Biskup senior podkreślił, że tam, gdzie te zjawiska się przejawiają, tam pojawia się piekło na ziemi: wojna, gułagi, obozy koncentracyjne i ludobójstwo, a człowiek jest niczym.

CZYTAJ DALEJ

Duchowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

2024-07-12 15:19

Michalina Stopka

Trwają zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę. Kto z różnych powodów nie może wyruszyć na trasę, może dołączyć do duchowego pielgrzymowania, zapisując się do gr. 16.

Tradycyjnie już mocną siłą Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę jest grupa 16 - duchowa. Jest to grupa, która swoją liczbą przewyższa ilość pielgrzymów idących do Tronu Pani Jasnogórskiej. Do jej grona należą osoby, które z różnych względów nie mogą fizycznie iść na Jasną Górę. Wynika to często z choroby, wieku, braku urlopu, opieką nad małymi dziećmi lub osobami starszymi itp. Pielgrzymi uczestniczący w pielgrzymce duchowo poprzez swoją modlitwę w intencjach pielgrzymki, pielgrzymów i swoi łączą się z tymi, którzy także w ich intencjach i intencji podążają na Jasną Górę. - Pielgrzymka nie istniałaby bez duchowego wsparcia. Każdego, kto z różnych przyczyn nie może pójść pieszo zapraszamy do duchowego uczestnictwa. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do swojego księdza proboszcza, który zapisuje do tej grupy. Każda z parafii naszej archidiecezji otrzymał odpowiednie ku temu materiały. Następnie te listy trafiają do nas i pod koniec lipca materiały pielgrzymów duchowych trafią do konkretnej parafii - zaznacza Mariusz Kłak, odpowiadający na pielgrzymce za logistykę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję