Reklama

Parafia pw. św. Chrystusa Króla w Kozielicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Golczewo
Siedziba: Kozielice 20
Liczba wiernych: 1 660
Proboszcz: ks. Czesław Ziemiński
Kościoły filialne: Niemica - pw. św. Michała Archanioła, Wysoka Kamieńska - pw. Miłosierdzia Bożego
Kaplica: Kretlewo - pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego
Wspólnoty: Rada Parafialna, Rada Duszpasterska, Żywy Różaniec (6 róż), Schola dziewcząt, ministranci (24) i lektorzy (3)
Czasopisma: „Moja Rodzina”, „Niedziela” - 10 egzemplarzy

Wieś Kozielice położona jest w odległości 5 km na płn.-wsch. od Wysokiej Kamieńskiej, nad rzeczką Wołczenicą, a 14 km na południe od Kamienia Pomorskiego. Jest wsią o starej metryce. Po raz pierwszy wzmiankuje ją dokument księcia Bogusława IV, darowującego pół tej wsi biskupowi kamieńskiemu Hermanowi von Gleichen (w dokumencie użyta jest niemiecka nazwa Köselitz). XIV w. statuty wymieniają Kozielice jako wieś parafialną, znajdującą się w okręgu kapituły katedralnej w Kamieniu Pomorskim. Kapituła w 1429 r. pewną jej część oddała w lenno Peterowi von Rhein. Później majątek ten często zmieniał właścicieli. Ostatnim właścicielem (1939 r.) był Fritz Schulz. Jego majątek po wojnie został rozparcelowany, sam folwark w wyniku działań wojennych uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. W wyniku powojennych przesiedleń na teren ten przybyła ludność ze Wschodu, miedzy innymi z Brzozdowiec (województwo lwowskie). Część z nich osiedliła się w Kamieniu Pomorskim (przywożąc słynący łaskami obraz Ukrzyżowanego), część natomiast na terenie parafii Trzebieszewo.
Siedzibą parafii od najdawniejszych czasów były Kozielice (od reformacji do 1945 r. była to parafia ewangelicka). Kościół poświęcił 14 lipca 1946 r. ks. Stanisław Rut TChr. Ponownie katolicką parafią stały się Kozielice 25 kwietnia 1973 r. Dzisiaj parafia obejmuje 13 miejscowości.
Do Kozielic przybyłem w Wielką Sobotę i skierowałem się do położonego w północnej części wsi kościoła, ogrodzonego wysokim kamiennym murem. Kościół został wzniesiony w XIV w. (korpus nawy i część masywnej podwaliny wieży), a jego wschodni szczyt powstał już w XV w. Do budowy użyto rozłupanych kamieni narzutowych, spojonych wapienną zaprawą. Grubość muru wynosi 1,2 m, w dzwonnicy - 1,5 m. Nawa kościoła jest prostokątna, ma długość 19 m i szerokość 12,5 m. Od południa z początkiem XIX w. dostawiono przybudówkę o wymiarach 4 x 12 m, lokując w niej zakrystię i pomieszczenie z klatką schodową na emporę. Wieża ma wymiary 8 x 6,7 m. Wysokość murów 5 m. Szczyt wschodni jest ceglany, z sześcioma blendami. Kościół przykrywa dach dwuspadowy, a przybudówkę trzyspadowy. Wieża ma wymiary 8 x 6,7 m. Jej wyższe kondygnacje zwężają się, przechodząc w ostrosłupową dzwonnicę zwieńczoną 8-boczną latarenką z wysmukłym hełmem. Na jej szpicu widnieje krzyż.
We wnętrzu kościoła zastałem osoby adorujące Grób Pański. Przed nim, skrzyżowawszy halabardy, pełnili straż umundurowani strażacy w hełmach. Jest corocznym zwyczajem wielkanocnym, iż przy Grobie Pańskim czuwa Ochotnicza Straż Pożarna z Kozielic i Wysokiej Kamieńskiej. Wnętrze kościoła zachwyca swoim pięknem. Wynika to z braku przekształceń, zachowania w całości oryginalnego wyposażenia. Kościół szczęśliwie nie uległ, po przejęciu przez katolików, prowadzonej wówczas swoistej polonizacji (regotyzacji). Nowo przybyli na Pomorze mieszkańcy, katolicy, zastany protestancki, barokowy wystrój kościoła odczuwali jako obcy. Nagminnie rozbierano wówczas „niepasujące” empory boczne i chórowe, biegnące często aż do prezbiterium (przykładem tego jest kozielicki kościół). Galeria obiega tu wszystkie ściany z wyjątkiem wschodniej. Wsparta jest na sześciu bogato dekorowanych słupach z 3-członowymi „głowicami”. Balustrada płycinowa z malowanymi motywami komponuje się bardzo dobrze ze ścianą „organową”. Wnętrze przykrywa strop drewniany, belkowany, polichromowany. Każda belka stropu pomalowana jest wapienną farbą w różnorodne motywy i wzory. Nadaje to wnętrzu niepowtarzalny klimat.
Centrum ściany wschodniej zajmuje duże ostrołukowe okno z witrażem, pochodzącym z 4. ćwierci XIX w. Przedstawia on postać Chrystusa z rozłożonymi rękoma, w białej sukni i czerwonym płaszczu. Po prawej stronie ołtarza, na tle nietynkowanej ściany stoi dębowa ambona. Jej płycizny z rozetami pochodzą z XV w. są częścią ambony przywiezionej w 1694 r. do Kozielic z katedry w Kamieniu Pomorskim. Wstawiono je w 1878 r. do nowej kazalnicy. Ambona jest jedyną zachowaną na Pomorzu z okresu przed reformacją, stąd zasługuje na szczególną uwagę. Nad amboną we wnęce umieszczono figurkę Niepokalanej.
Po lewej stronie postawiono drewnianą manierystyczną chrzcielnicę z końca XVII w. Druga chrzcielnica - wykonana w XIII w. z granitu, odkopana przez kościelnego ogrodnika w 1856 r. - stoi obecnie w kruchcie kościoła.
Na północ od kościoła, już za murem kościelnym, stoi piętrowy budynek plebanii. Kiedy budynek ten, przeznaczony wcześniej na biura Spółdzielni Produkcyjnej, opustoszał, wobec trudności czynionych przez władze w jego przyznaniu parafianie umieścili tu proboszcza „na siłę”. Około 30 osób z narzędziami pilnowało posesji przez dwa tygodnie. W tej sytuacji władze pozwoliły na wykupienie budynku z przeznaczeniem na plebanię.
Pierwszym administratorem parafii był ks. Zygmunt Wawszczak (1973-80), po nim 15 lipca 1980 r. parafię objął obecny proboszcz ks. Czesław Ziemiński. Ksiądz Proboszcz pochodzi z diecezji przemyskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 24 czerwca 1956 r. w Gorzowie Wielkopolskim z rąk biskupa łódzkiego Michała Klepacza. Kilka miesięcy miał trudności z podjęciem pracy jako wikariusz. Nie mógł otrzymać wymaganego wówczas zatwierdzenia przez władze państwowe (przebywając u swego brata księdza w Trzebiszewie k. Skwierzyny na żądanie władz musiał tę parafię opuścić). Zmiany popaździernikowe 1956 r. spowodowały, że mógł w grudniu tego roku rozpocząć pracę w Lemierzycach k. Kostrzynia, dalej w Szczecinie (Skolwin), w Choszcznie i ponownie w Szczecinie Dąbiu. Od 1966 r. przez 14 lat był proboszczem w Ładzinie, skąd przeniesiony został do Kozielic.
Po przybyciu do parafii Ksiądz Proboszcz podjął się trudu budowy potrzebnego kościoła w Wysokiej Kamieńskiej. Obiekt ten budowano w latach 1982-95, poświecił go bp Jan Gałecki 1 grudnia 1995 r. Drugi kościół filialny należący do parafii znajduje się we wsi Niemica. Jest to budowla zabytkowa, ryglowa z 1795 r. Obecnie jest w trakcie remontu wzmacniającego konstrukcję. Uszkodzona została wybuchem podczas wysadzania pobliskiego mostu. Nową inicjatywą jest kaplica, która powstała jesienią 2002 r. w Kretlewie. Wykorzystano dawną zlewnię mleka, adaptując ją do celów kultu. Kaplicę poświęcił 28 września 2003 r. bp Błażej Kruszyłowicz. Do najbliższych planów budowlanych należy przykrycie dachu karpiówką w Wysokiej Kamieńskiej i wieży w Kozielicach blachą miedzianą.
W niedzielę Mszę św. odprawia Ksiądz Proboszcz wg następującego porządku: w Kozielicach o godz. 9.00, w Wysokiej Kamieńskiej o 10.30, w Niemicy o 12.00 i w Kretlewie o 13.15. Rocznie rozdaje się 26 tys. Komunii św. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosi ok. 25%.
Organistą w parafii jest Wojciech Rybacki, mający do dyspozycji tradycyjne organy w Kozielicach i elektroniczne w Wysokiej Kamieńskiej.
Na terenie parafii znajduje się szkoła podstawowa w Wysokiej Kamieńskiej, licząca 118 uczniów. Ksiądz Proboszcz w minionym roku szkolnym uczył w niej dzieci 12 godz. tygodniowo. W nadchodzącym roku ograniczy się tylko do 4 godzin. Zastąpi go Anna Talar, kończąca przygotowanie katechetyczne (uczy także w Golczewie).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnie pożegnanie ks. Jana Kurconia

2024-04-18 17:04

Ks. Paweł Jędrzejski

Grób księdza Jana Kurconia

Grób księdza Jana Kurconia

Przeczów: W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się ceremonia pogrzebowa ks. Jana Kurconia. W ostatniej ziemskiej drodze zmarłemu kapłanowi towarzyszyło 35 kapłanów, delegacje OSP, a także reprezentanci kół łowieckich oraz wierni parafii.

Eucharystii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego. We wstępie zaznaczył, że każdy człowiek posiada swoją historię życia i taką też miał zmarły ks. Jan Kurcoń, a ponieważ posługiwał i mieszkał przez wiele lat pośród wiernych w Przeczowie, to każdy miał jakąś część swojego życia związaną z historią życia ks. Kurconia. Homilię wygłosił ks. Piotr Oleksy, obecny proboszcz przeczowskiej parafii. Zaznaczył, że uroczystość pogrzebowa jest przejściem do życia wiecznego. Podkreślił też, że dom ks. Jana był zawsze otwarty dla ludzi, chętnie ich gościł, słuchał, interesował się ich życiem i dbał o życie sakramentalne parafian. - Dziś ks. Jan niesie nam przesłanie: “Obyś nigdy nie zgubił Jezusa - mówił ks. Oleksy, podkreślając, że zmarły kapłan był miłośnikiem przyrody, kochał las i dostrzegał obecność Boga w przyrodzie.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję