Reklama

Polska

Europa potrzebuje Chrystusa

O Ruchu "Europa Christi" na tle deklaracji rzymskiej z 25 marca 2017 r. mówił jego jego inicjator - ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny "Niedzieli". Spotkanie odbyło się w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie i wpisało się w kończące się dzisiaj Targi Wydawców Katolickich.

[ TEMATY ]

Europa Christi

Łukasz Krzysztofka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Jesteśmy świadkami Chrystusa wygnanego, wykluczonego – także w Poslce, ale dziś ludzie zaczynają dostrzegać, że trzeba zrobić miejsce Chrystusowi, aby ocalić Europę – podkreślał honorowy redaktor nacelny "Niedzieli". Zdaniem ks. Skubisia, wysiłki mające na celu ocalenie Europy przejawiają się również w trosce o rodzimą kulturę i dobrze prowadzoną politykę. Europa bowiem traci swoją tożsamość bez Chrystusa obecnego w życiu społecznym i politycznym. Duchowny, odnosząc się do historii Ruchu "Europa Christi", wspominał postać Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńśkiego, który w liście do ówczesnego biskupa częstochowskiego Stefana Bareły polecił, aby to ks. Skubiś został moderatorem ruchu zrzeszjącego inteligencję katolicką w Polsce. - Dziś Ruch "Europa Christi" kontynuuje w ogromnej mierze ideę dawnego Stowarzyszenia "Odrodzenie", z którym związany był ks. Stefan Wyszyński. To dzieło Opatrzności. Ona prowadzi nas po tej drodze – mówił ks. Skubiś.

Łukasz Krzysztofka

Reklama

W deklaracji rzymskiej nie ma ani jednej wzmianki o chrześcijańśkich korzeniach Europy, o wartościach takich jak dobro, prawda, miłość, solidarność czy o ojcach założycielach chrześcijańskiej Europy, których procesy beatyfikacyjne Kościół prowadzi od wielu lat. O tym współczesna Unia Europejska nie chce pamiętać. Ks. Skubiś przypomniał, iż polska "Solidarność", która w latach '80 zrzeszała ok. 10 milionów Polaków, przyczyniła się do zmiany oblicza Europy. - Wtedy Europa się zaczęsła. Nikt nie przypuszczał, że bez wojny rozpadnie się mur berliński. Największą klęską, także Kościoła, jest jednak dzisiaj brak solidarności – przyznał ks. Skubiś. Podkreślił, że trzeba brać za wzór ruch "Solidarność", aby chrześcijanie Europy się zjednoczyli, ponieważ tylko zjednoczeni są w stanie stawić czoła napływajacej na Stary Kontynent cywilizacji muzułmańskiej. Unia Europejska już przygotowuje się do wprowadzenia – sprzecznego z cywiliazacją łacińską – prawa szariatu. Niezwykle ważne jest więc znaczenie i sens istnienia państw narodowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bardzo istotne w umacnianiu własnej tożsamości kulturowej jest kształtowanie nowych elit. Wielką rolę ma tu do odegrania szkolnictwo oraz uniwersytety. – W Polsce musimy przede wszystkim zadbać o elity polskie. Mamy św. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego i wielu innych, wybitnych myślicieli. Powróćmy do ich nauczania – apelował ks. Skubiś.

Łukasz Krzysztofka

Przykładem najpiękniejszej postawy chrześcijanina i Europjeczyka – jak zaznaczył ks. Skubiś - był św. Jan Paweł II, który powinien zostać patronem Europy. – Św. Jan Paweł II nawet w pewnym sensie góruje nad dotychczasowymi patronami Europy – stwierdził honorowy redaktor "Niedzieli", wskazując, skąd Papież-Polak brał siłę do takiej postawy. - On był mężem modlitwy. Na rozmowę z Bogiem poświęcał większość swojego czasu. Również ojcowie założyciele chrześcijańskiej Europy – R. Schuman i A. de Gasperi – wszystkie swoje działania zaczynali od modlitwy – podkreślił ks. Skubiś, dodając, że Europa wypracowała swój byt w oparciu o kulturę chrześcijańską. Europa Christi to nie Europa Mahometa, czy Marksa i Engelsa, ale Europa Chrystusa.

2017-04-02 17:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Słowobije” narzędziem komunistycznej rewolucji

O ile na poprzednim etapie komunistycznej rewolucji nienawiść nie tylko nie była znienawidzona, ale była nawet zalecana w postaci tzw. nienawiści klasowej, to teraz została znienawidzona powszechnie, chociaż wiadomo, że od każdej zasady są wyjątki

Określenia „słowobije” używał zmarły niedawno prof. Bogusław Wolniewicz, mówiący o sobie, że jest „rzymskim katolikiem niewierzącym”. W tej skrótowej formule wyrażał – jak mi wyjaśniał – że chociaż nie jest osobą wierzącą w Boga, to docenia wartość religii katolickiej jako istotnego elementu cywilizacji łacińskiej, której trzeba bronić przed zagrożeniami godzącymi w każdy z trzech filarów, na których się ona opiera: grecki stosunek do prawdy, zasady prawa rzymskiego i etykę chrześcijańską, jako podstawę systemu prawnego państwa.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod kard. Grzegorza Rysia. Kuria ostrzega

Na Facebooku pojawił się profil o nazwie "Grzegorz Wojciech Ryś", który podszywa się pod ks. kardynała Grzegorza Rysia - poinformowała w sobotę Archidiecezja Łódzka. To już kolejna próba wykorzystania wizerunku metropolity łódzkiego w internecie - bez jego wiedzy i zgody.

"Na Facebooku pojawił się profil o nazwie +Grzegorz Wojciech Ryś+, który podszywa się pod ks. kardynała Grzegorza Rysia. Informujemy, że kard. Grzegorz Ryś nie prowadzi prywatnego profilu na Facebooku, a wspomniana strona nie jest przez niego autoryzowana ani administrowana. Prosimy o zgłaszanie tego profilu do Facebooka, aby zapobiec dezinformacji i ewentualnym nadużyciom" - ogłosiła w sobotę wieczorem Archidiecezja Łódzka w swoich mediach społecznościowych.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy/ Policja zatrzymała sześć osób, które chciały wspiąć się na katedrę w Kolonii

2025-04-13 19:40

[ TEMATY ]

Niemcy

katedra w Kolonii

wspinaczka

Adobe Stock

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii

Policja w Kolonii, na zachodzie Niemiec, zatrzymała w niedzielę pięciu Francuzów i Belgijkę, którzy chcieli wspiąć się na słynną katedrę w tym mieście - podał portal sieci redakcji RND.

Siły bezpieczeństwa zostały poinformowane przez ochronę kościoła, która w nocy dzięki kamerom monitoringu zauważyła młodych wspinaczy z latarkami czołowymi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję