Reklama

Z wizytą w parafii

Wiara trwa dzięki zdrowym moralnie rodzinom

4 marca, w uroczystość odpustową wieńczącą parafialne rekolekcje, odbyła się wizytacja pasterska parafii Siemiątkowo. Tę stosunkowo młodą, bo liczącą 20 lat wspólnotę odwiedził biskup płocki Stanisław Wielgus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Kazimierza w Siemiątkowie

Patron parafii: św. Kazimierz
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej
Dekanat: raciążski
Miejscowości: Siemiątkowo, Rogale, Nowa Wieś, Sokołowy Kąt, Chomęc, Ziemiany, Wojciechowo, Pijawnia, Złe Borki, Karolinowo, Nowopole, Antoniewo, Łopacin, Kolonia Siemiątkowo-Łąki, Rostowa-Wolany, Siemiątkowo-Rechty, Dzban
Proboszcz: ks. kan. Edward Toruński
W parafii działają: Rada Parafialna i Duszpasterska, Akcja Katolicka, koła Żywego Różańca (6), ministranci, grupa lektorska, asysta procesyjna, chór, zespół charytatywny, koło ku czci Miłosierdzia Bożego, koło różańcowe ku czci Krwi Chrystusa
Współpraca: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę: 10.15, 12.15, 15.00

Charakterystyka parafii

Reklama

Obraz kierowanej przez siebie wspólnoty przybliżył Pasterzowi diecezji proboszcz parafii Siemiątkowo ks. kan. Edward Toruński. Na terenie parafii mieszka obecnie 350 rodzin, z których zdecydowana większość utrzymuje się z rolnictwa. Niestety, słabe ziemie powodują, że rolnictwo na tym terenie ma przed sobą trudną przyszłość, co skutkuje „ucieczką” młodych ludzi do miasta. Ksiądz Proboszcz wyraził radość z faktu, iż duża grupa młodzieży z parafii uczy się i podejmuje studia.
„Ludzie są związani z Kościołem, mają szacunek dla Ojca Świętego i swego Biskupa” - mówił w sprawozdaniu złożonym przed uroczystą odpustową Sumą Duszpasterz. Owo przywiązanie do Kościoła wyraża się m.in. w dobrej, bo wynoszącej ok. 60%, frekwencji na niedzielnych Mszach św. Bardzo duża grupa uczestników Liturgii przystępuje do Komunii św. Dobrym uczestnictwem wiernych cieszą się także rekolekcje adwentowe i wielkopostne, w których bierze udział odpowiednio ponad 70% i ponad 80% parafian.
Sporym zainteresowaniem, jak na tak niewielką wspólnotę, cieszy się nabożeństwo pierwszopiątkowe, w którym regularnie bierze udział ponad 50 osób, przystępujących z tej okazji do spowiedzi i Komunii św. Dobrą frekwencją cieszą się też nabożeństwa okresowe (majowe, czerwcowe, różańcowe), a także wielkopostna Droga Krzyżowa i odprawiana codziennie Koronka do Miłosierdzia Bożego. Wierni w każdą niedzielę przed Sumą odprawiają Różaniec do Krwi Chrystusa. Uczestniczą też chętnie w pielgrzymkach do Częstochowy i Niepokalanowa. Bardzo liczna jest także piesza pielgrzymka do sanktuarium maryjnego w pobliskich Koziebrodach.
Szczególnym rysem siemiątkowskiej wspólnoty jest dobra współpraca zarówno z przedstawicielami władz, dyrekcjami szkół i działających na terenie parafii innych instytucji. „Dzięki tej współpracy możemy wspólnie zrobić bardzo wiele dobra” - podkreślał Ksiądz Kanonik.

Duszpasterstwo

Reklama

Okazją do podzielenia się radościami i troskami duszpasterskich działań i osiągnięć stały się spotkania z przedstawicielami działających w parafii ruchów, grup i stowarzyszeń. Te, w których działają najmłodsi, przedstawiły swą pracę podczas porannego trwającego niemal godzinę spotkania z Księdzem Biskupem, na które przybyli nauczyciele i uczniowie działających na terenie parafii szkół. Dorośli przedstawili zaś swą działalność po uroczystej Eucharystii sprawowanej przez Biskupa Stanisława.
Troskę o parafialną Liturgię sprawują różne grupy. 20 ministrantów, wśród których są i uczniowie szkoły podstawowej, i studenci, dbają o właściwą służbę ołtarza. Biblijne czytania odczytują zaś lektorzy z liczącej 30 osób grupy. O muzyczną oprawę dba kierowana przez miejscową organistkę 30-osobowa schola, znana też z udziału w licznych festiwalach dekanalnych i diecezjalnych. Śpiewem ubogaca nabożeństwa także 12-osobowy chór.
Pieczę nad pięknem procesji eucharystycznych sprawuje licząca 49 osób asysta. Jak zaznaczył w sprawozdaniu przedstawiciel tej grupy, wszyscy jej członkowie są bardzo przywiązani do „swoich” chorągwi i feretronów, dbając o nie z wielkim pietyzmem.
We wspólnocie istnieją także grupy modlitewne: koła Żywego Różańca, modlące się również nowymi tajemnicami światła, grupa czcicieli Miłosierdzia Bożego oraz wspólnota różańcowa ku czci Krwi Chrystusa. Przedstawicielki wszystkich tych grup złożyły przed dostojnym Gościem i zgromadzonymi parafianami wzruszające świadectwa swej wiary.
W parafii kwitnie też życie społeczne. Jego animatorami są m.in. członkowie 20-osobowego koła Akcji Katolickiej, organizujący liczne festyny czy wyjazdy wypoczynkowe dla dzieci. O pomoc potrzebującym dba natomiast koło charytatywne, którego członkowie organizują m.in. wigilijną wieczerzę dla osób samotnych.
Wśród osób relacjonujących swą działalność znalazł się również Wójt gminy Siemiątkowo, który zapoznał Księdza Biskupa z problemami miejscowej ludności. Jednym z nich jest słaba jakość gleb, powodująca, że teren ten jest szczególnie niewdzięczny, jeśli chodzi o uprawy rolnicze. Wójt poinformował zebranych, że gmina otrzyma już niedługo status terenu mającego niesprzyjające warunki do produkcji rolniczej, co będzie skutkować zwiększonymi dopłatami unijnymi dla miejscowych rolników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sprawy gospodarcze

Razem z Księdzem Proboszczem o sprawy gospodarcze parafii troszczą się Rady: Parafialna i Duszpasterska. Ich członkowie spotykają się zwykle raz w miesiącu, w razie potrzeby częściej. Przedmiotem wspólnej troski Duszpasterza i parafian są głównie prace wykończeniowe i modernizacyjne przy kościele. „Po kilku latach dają o sobie znać niedociągnięcia budowlane, które trzeba korygować. Należy też podejmować prace odłożone niegdyś z uwagi na braki materiałowe. Nie pomijamy także problemów społecznych i moralnych, z którymi boryka się nasza lokalna społeczność. Staramy się uczestniczyć w życiu parafii i gminy” - mówił przedstawiciel Rad.
Ksiądz Proboszcz zaznaczył natomiast, że wciąż upiększana jest świątynia, trwają także prace gospodarcze w salach katechetycznych, na plebanii i na działce parafialnej. Jak dodał Ksiądz Kanonik, parafia ma wystarczającą ilość szat i naczyń liturgicznych.

Wizyta Księdza Biskupa

Pobyt Pasterza w parafii Siemiątkowo rozpoczęło trwające prawie godzinę spotkanie z dziećmi i nauczycielami w miejscowym kościele. Podczas spotkania zaprezentowały się dziecięce grupy, głos zabrali także przedstawiciele katechetów i dyrekcji szkół.
Następnie Ksiądz Biskup przewodniczył uroczystej Sumie odpustowej ku czci św. Kazimierza, w trakcie której wygłosił też kazanie, mówiąc m.in.: „Ze wszystkich stron pod adresem młodego człowieka płyną pokusy. Zakwestionowano dziś wszystkie wartości i przykazania. Ważna stała się jedynie zabawa, seks i zakupy. W różnych programach pokazuje się życie jako zabawę. Tymczasem dobrze wiemy, że świat jest trudny, że musimy borykać się w nim z różnymi problemami. Dziękuję tutejszej młodzieży za to mądre i odpowiedzialne podejście do życia, za to że się uczy, studiuje. To jedyna droga, by sprostać konkurencji w Europie. Sama wiedza jednak nie wystarczy - młodzież musi być przede wszystkim mocna i dobrze ukształtowana moralnie.
Dorosłym pragnę podziękować za wierność Kościołowi, wyrażam swą wdzięczność za waszą pomoc Proboszczowi przy organizowaniu tej parafii, i za to, że mimo biedy i niedostatku trapiącego nieraz wasze rodziny, dbacie o wasz parafialny kościół. Ojciec Święty w swoim nauczaniu powiedział kiedyś, że to nie zasługa teologów i filozofów, że wiara przetrwała. Ta zasługa powinna być przypisana najpierw ludowi Bożemu, a w nim - rodzinom katolickim. To tam została zachowana wiara, w takich rodzinach jak wasze. Jeśli ojcowie i matki dochowają wierności swemu powołaniu, wiara nie zginie.
Dziękuję również Księdzu Kanonikowi za sprawozdanie, w którym mówił o waszym życiu duchowym. Za pracę i kapłańską postawę składam waszemu Proboszczowi najlepsze podziękowania. Jednocześnie bardzo proszę o dalsze zaangażowanie, zwłaszcza duchowe. W tym szczególnym okresie, jakim jest Wielki Post, winniśmy poświęcić sprawom ducha wiele czasu i miejsca. Żyjemy bowiem w hałaśliwej cywilizacji, w której wciąż ktoś do nas mówi. Człowiek potrzebuje jednak zastanowienia, refleksji nad sobą i sensem swego życia. Tym celem i sensem jest dla nas Chrystus i Jego przykazania, które nie są tylko bezdusznymi zakazami i nakazami, lecz tamą, która chroni świat przed moralnym upadkiem” - mówił Biskup Płocki.
Po Eucharystii Ksiądz Biskup odniósł się do sprawozdań poszczególnych grup i zaapelował do obecnych o odpowiedzialność za losy Ojczyzny, zwłaszcza podczas zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. „Musimy zadbać, by znaleźli się tam ludzie godni, ludzie sumienia, nie zaś karierowicze, mający na względzie jedynie własne korzyści” - mówił Biskup Stanisław.
Ksiądz Biskup odwiedził także parafialny cmentarz oraz uczestniczył w nabożeństwie Koronki do Miłosierdzia Bożego.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan zmarł w szpitalu

2025-01-08 23:32

[ TEMATY ]

zmarły

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

W tym roku obchodziłby 20. rocznicę święceń kapłańskich. Ks. Andrzej Kaleta miał 47 lat. Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku. Został potrącony przez samochód wracając z wizyty kolędowej.

Ostatnio był wikariuszem w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Krzyżu Wielkopolskim.
CZYTAJ DALEJ

Światowy Indeks Prześladowań Chrześcijan. W którym kraju żyje się najtrudniej wierzącym?

Najtrudniejszym krajem dla życia jest dla chrześcijan Korea Północna, a najwięcej z nich zamordowano w zeszłym roku w Nigerii - to wnioski z raportu organizacji pozarządowej Open Doors. Opracowała ona Światowy Indeks Prześladowań z rankingiem 50 krajów, w których prześladowani są chrześcijanie.

W dokumencie odnotowano, że mimo kilku odosobnionych pozytywnych zmian prześladowania w skali globalnej ponownie się nasiliły.
CZYTAJ DALEJ

Paulini na Jasnej Górze i na całym świecie mają dziś swoje święto

2025-01-15 16:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Paulini

św. Paweł Pierwszy Pustelnik

news.jasnagora.pl

Paulini świętują na Jasnej Górze

Paulini świętują na Jasnej Górze

Jest człowiekiem, którego sposób życia pokazuje, że pełną nadzieję złożył w Bogu, nie w drugim człowieku, nie w posiadaniu, nie w komforcie i bezpieczeństwie swego życia czy spełnionych ambicjach - mówią paulini o swoim duchowym ojcu, patronie zakonu. Dziś zakonnicy, na Jasnej Górze i we wszystkich klasztorach na świecie, przeżywają uroczystość ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, żyjącego w Egipcie na przełomie III i IV w. Od ponad 700 lat naśladują go w życiu kontemplacyjnym, „pustyni serca” i klasztornej klauzury. Od jego imienia pochodzi nazwa wspólnoty - Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

W czasie Mszy św. wspólnotowej paulini jasnogórscy ponowili śluby zakonne. To umocnienie w trwaniu przy Bogu w duchu pokory, ubóstwa, czystości i oddania. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Duchowego ojca Zakonu Paulinów, uznawanego w chrześcijaństwie za pierwszego pustelnika, św. Pawła z Teb nazwał człowiekiem nadziei. Uwrażliwiał, że powodów erozji ludzkiej duszy i życia, należy upatrywać w braku żywej relacji z Chrystusem.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję