Istnienie zła w świecie to jeden z wielkich problemów ogólnoludzkich, jakie podjęło także chrześcijaństwo. Pochylali się nad nim już autorzy pierwszych wieków, usiłując odpowiedzieć na pytania: dlaczego Bóg przyzwala na zło, czy cierpienie może być dobrem i jak je należy rozumieć? Teksty zawarte w książce Bóg i zło - najnowszej w serii: Biblioteka Ojców Kościoła - pochodzą z pism trzech największych autorów Kościoła wschodniego. Poruszają oni kwestie, które nurtują także człowieka współczesnego.
Bazyli Wielki przekonuje, że zło jest po prostu brakiem dobra. Dlaczego człowiek je wybiera? „Bo ma wolną wolę” - odpowiada Bazyli. Człowiek, jego zdaniem, postępuje źle jedynie z własnego wyboru, nie z woli Stwórcy. „Bezbożne jest twierdzenie, że zło ma swe źródło w Bogu. Nie szukaj źródła zła poza sobą” - czytamy w jednym z rozdziałów. Zło ma źródło w ułomnościach ludzkiej natury, w zdarzeniach przypadkowych, w wolności woli. Książka zawiera też inne ciekawe teksty, np. mówiące o tym, jaki jest los dzieci przedwcześnie zmarłych. „Jeśli istnieje odpłata za dobre uczynki, to gdzie znajdzie się zmarłe niemowlę, które nie dokonało w tym życiu nic dobrego ani złego, by móc otrzymać stosowną odpłatę?” - pyta Grzegorz z Nyssy. Jan Chryzostom natomiast w traktacie Kto sam sobie nie szkodzi, temu nikt zaszkodzić nie może zastanawia się nad tym, kiedy człowiek doznaje krzywdy. Przekonuje, że doświadcza jej wtedy, jeśli sam na nią pozwala i odbiera dane wydarzenia jako krzywdę. Nawet najgorsze sprawy nie mogą mu zaszkodzić, jeśli odpowiednio do nich podchodzi. Nieszczęścia są jedynie złem pozornym, dotykają tylko zewnętrznej strony życia człowieka, złem prawdziwym jest zło moralne, które zależne jest od wyboru człowieka.
Książka zawiera wiele mądrości życiowej. Czyta się ją „lekko”, mimo że jej tematyka jest trudna, dotyka spraw ważnych dla każdego myślącego człowieka. To z pewnością doskonała lektura - nie tylko na Wielki Post.
„Bóg i zło. Pisma Bazylego Wielkiego, Grzegorza z Nyssy i Jana Chryzostoma”. Oprac. ks. Józef Naumowicz Wydawnictwo M Kraków 2004
Pomóż w rozwoju naszego portalu