Reklama

Głos z Torunia

Festiwal Musica Vera

22 października rusza w Toruniu I Festiwal Muzyki Sakralnej – MUSICA VERA, realizując hasło „Muzyka Nowych Świątyń”. Kultura muzyczna wchodzi do nowych kościołów Torunia – do miejsc dotąd pomijanych kulturalnie, miejsc odległych od centrum wydarzeń, miejsc, które trzeba docenić i ożywić.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdy człowiek instynktownie szuka w życiu wartości, na których mając oparcie, czuje się pewnie i stabilnie. Bez względu na stan majątkowy czy wyznawaną religię, na pytanie, które wartości są dla nas najważniejsze, bez wahania deklarujemy: zdrowie, rodzina, miłość. Dążymy zatem do tego, co pewne, niezafałszowane, niedwuznaczne. Szukamy tego, co PRAWDZIWE.

Jednak w dzisiejszym świecie wartości oparte na prawdzie przestały być propagowane i podkreślane. Wśród wszechobecnego liberalizmu, źle pojętej tolerancji i moralności tworzonej na własne potrzeby, prawda wydaje się być przeżytkiem, przejawem staromodnej obyczajowości i zacofaniem. Tak bardzo więc chowa się ją przed światem, że kiedy już wyjdzie na światło dzienne, zaczyna być niewygodna, bo albo szokuje, albo zachwyca. Dlatego prawdy trzeba szukać i odkrywać wszędzie, nie tylko na polu etycznym. Prawdy należy poszukiwać w codzienności, w kontakcie z drugim człowiekiem, w życiu zawodowym, także w kulturze i rozrywce. Tylko w taki sposób świat nigdy nie będzie w stanie wyrzec się do końca prawdziwych wartości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W świecie kultury także wciąż brakuje tego, co prawdziwe. Nowoczesne trendy nakazują prowadzić swoistą grę z odbiorcą, jakość zastępować jak największą ilością doznań zmysłowych, krzykliwością, płytko pojętą atrakcyjnością. W odpowiedzi na to współczesne wyrachowanie kulturalne, w Toruniu powstaje Festiwal Muzyki Prawdziwej.

Muzyka sakralna, bo o niej mowa, to jeden z tematów niezwykle bliskich sercu wielkiego teologa naszych czasów Josepfa Ratzingera – papieża Benedykta XVI. W swoim nauczaniu wielokrotnie odnosił się on do idei muzyki prawdziwej: „Można powiedzieć, że jakość muzyki zależy od czystości i wspaniałości spotkania z tym, co Boże, z doświadczeniem miłości i cierpienia. Im bardziej czyste i prawdziwe jest to doświadczenie, tym czystsza i wspanialsza będzie także muzyka, która z niego się rodzi i rozwija.” /Papież Benedykt XVI podczas uroczystości przyznania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Akademii Muzycznej w Krakowie, 4 lipca 2015/

Reklama

Toruński Zespół Wokalny Schola Cantorum Thorunensis od lat promuje w Toruniu muzykę sakralną, organizując koncerty, nagrywając płyty oraz uświetniając liturgię uroczystych Mszy Świętych. Wagi i rangi muzyki sakralnej nie można jednak ograniczyć do pokazania jej piękna kilka razy do roku. To, co ważne i prawdziwe zasługuje na szczególne podkreślenie i stworzenie nie pojedynczej okazji, lecz całego festiwalu muzyki sakralnej. W dniach 22 października – 12 listopada w kolejne soboty w Toruniu zabrzmią dźwięki najpiękniejszego i najprawdziwszego ze wszystkich obliczy muzyki: muzyki liturgicznej i sakralnej. Schola Cantorum Thorunensis, jako gospodarz Festiwalu MUSICA VERA, podjęła się wielkiego dzieła ukazującego tę sztukę w sposób bardzo przekrojowy, lecz nie chaotyczny.

W repertuarze festiwalu znajdzie się zarówno najstarszy śpiew Kościoła Katolickiego – chorał gregoriański, jak i sakralna muzyka współczesna. Niecodziennym i ciągle mało znanym zjawiskiem będzie muzyka cerkiewna, wykonywana przez rodzimych wyznawców prawosławia. Obok tego zabrzmi muzyka romantyczna, improwizacje organowe i nie może oczywiście zabraknąć śpiewu chóralnego.

Jednym z najważniejszych punktów Festiwalu będzie jego inauguracja: Konkurs Chóralny MUSICA VERA, jako powrót do tradycji konkursu Ars Liturgica odbywającego się w Toruniu w latach 2004 i 2006. Już przy organizacji pierwszej edycji Konkursu MUSICA VERA – z założenia ogólnopolskiego – zainteresowanie nim sięgnęło poza granice naszego kraju, czyniąc konkurs zgoła międzynarodowym. I tak 22 października Toruń po latach znów wypełni się śpiewem chóralnym 20 zespołów z Polski, Białorusi i Francji, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki sakralnej. Chórzyści staną przed komisją złożoną z najwybitniejszych autorytetów polskiej muzyki chóralnej, takich jak ks. prof. Kazimierz Szymonik czy prof. Jan Łukaszewski. Zwieńczeniem Konkursu będzie uroczysta Msza Święta, podczas której świątynia Świętego Maksymiliana na Skarpie wypełni się śpiewem wykonanym wspólnie przez blisko 400 chórzystów wraz z wiernymi parafii.

Reklama

Prawdziwą duchową i muzyczną ucztą Festiwalu będzie muzyka komponowana na żywo ręką jednego z najwspanialszych europejskich improwizatorów organowych. Kolejną niespodzianką będzie wykonanie tradycyjnych śpiewów Kościoła przez kapłanów diecezji toruńskiej oraz ojców paulinów z toruńskiej wspólnoty. W koncercie finałowym oprócz wspaniałych solistów pokroju Piotra Kusiewicza i Leszka Skrli oraz instrumentalistów z zespołu Sierra Manta, wystąpi gospodarz Festiwalu – Schola Cantorum Thorunensis pod kierunkiem swojego założyciela i dyrygenta Pawła Głowińskiego. Oprócz pięknych i poruszających psalmów i hymnów Felixa Mendelssohna, wykonawcy przedstawią znane i uwielbiane na całym świecie dzieło współczesnego argentyńskiego kompozytora Ariela Ramireza. Mowa o „Mszy Kreolskiej”, dziele o tyle niezwykłym, że skomponowanym w stylu latynoskim, pełnym radości i tanecznego charakteru, charakterystycznego dla krajów Ameryki Łacińskiej. Mimo że w Europie nie znamy tego sposobu wykonywania formy mszy, musimy pamiętać, że w stronach życia kompozytora, to właśnie prosta góralska pobożność mieszkańców Andów, wyrażana przez śpiew i taniec z towarzyszeniem naturalnych instrumentów tej kultury, jest tym, co z pełną odpowiedzialnością możemy nazwać muzyką prawdziwą.

Prawda ma to do siebie, że nie zapomina o nikim. Nie pomija tego, kto jej szuka. Świętowanie muzyki sakralnej zaś nie może być przeznaczone tylko do wybrańców. Wiele miejsc Torunia bywa pomijanych kulturalnie, czy to ze względu na lokalizację z daleka od centrum, czy rzekomą nieatrakcyjność miejsca. Każde z miejsc jest jednak o tyle atrakcyjne, o ile wypełni się je prawdziwymi wartościami. W wyborze miejsc na wydarzenia festiwalowe przyświecał jeden cel: wtłoczyć kulturę muzyczną tam, gdzie do tej pory z różnych względów jej brakowało. aby dać każdemu mieszkańcowi Torunia podobną szansę na doświadczenie prawdy płynącej z muzyki sakralnej. Dlatego też oprócz Kościoła św. Maksymiliana, Kościoła MB Królowej Polski, Kościoła Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w których będą odbywały się główne wydarzenia festiwalowe, w program imprezy zostały włączone inne nowe świątynie Torunia, w których w niedzielę 23 października przyjezdne chóry dadzą koncerty muzyki sakralnej oraz uświetnią muzycznie liturgię niedzielnych Mszy Świętych. Dzięki temu przedsięwzięciu, większość parafii toruńskich włączy się w ideę wtłaczania kultury muzycznej do nowych świątyń. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Reklama

Festiwal został objęty honorowym patronatem Biskupa Toruńskiego Andrzeja Suskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego i Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Tygodnik Katolicki „Niedziela.”

Szczegółowy program znajduje się na www.musicavera.pl

2016-10-04 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radomszczańska Cecyliada - IV ogólnopolski festiwal muzyki chrześcjańskiej

[ TEMATY ]

festiwal

Anna Przewoźnik

Promowanie muzyki liturgicznej i chrześcijańskiej, a także popularyzacja piosenki religijnej i wartości chrześcijańskich, to cele Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej w Radomsku. Od czterech lat Festiwal gromadzi dzieci, młodzież i dorosłych. Są to soliści, instrumentaliści, zespoły wokalne, chóry kościelne, schole liturgiczne, wokaliści, którzy przyjeżdżają do Radomska z różnych stron Polski.

Ogólnopolski Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej organizowany jest przez Stowarzyszenie „Rodzina Rodzin im. Św. Jana Pawła II”, Parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku. Dyrektor Festiwalu ks. Piotr Rutkowski podkreśla, że zamysłem twórców Festiwalu jest rozpowszechnianie wartości i rangi muzyki sakralnej, którą wykonuje się w świątyniach oraz uwrażliwienie słuchaczy na piękno, zawarte w tego typu utworach. „Nade wszystko, ważną sprawą jest promocja młodych talentów” - podkreślił ks. Rutkowski

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

[ TEMATY ]

Sosnowiec

bp Artur Ważny

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Gościem specjalnym wiosennej edycji był o. dr hab. Józef Augustyn SJ, uznany rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor książek i artykułów z zakresu życia duchowego, pedagogiki chrześcijańskiej oraz formacji seminaryjnej i kapłańskiej. - Bóg wie z jakiego błota nas ulepił i dlatego nie trzeba się wstydzić swojej słabości przed Bogiem - mówił do księży o. Augustyn SJ. - Trzeba mówić o tej swojej słabości wprost. A kiedy ktoś nie daje sobie rady ze swoją słabością, powinien szukać pomocy. Trzeba znaleźć człowieka zaufanego w najważniejszych sprawach. Takim kimś w pierwszym rzędzie powinien być własny biskup - podkreślił prelegent.

CZYTAJ DALEJ

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Rozważanie 18

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję