Reklama

Polska

Jasna Góra czeka na papieża

Już za tydzień papież Franciszek przybędzie z pielgrzymką na Jasną Górę. 28 lipca z udziałem prezydenta RP, rządu, parlamentu, biskupów z Polski i świata oraz tysięcy pielgrzymów, odbędzie się narodowe dziękczynienie za chrzest naszej Ojczyzny w 1050. rocznicę. W Sanktuarium trwa wielkie oczekiwanie, które upływa nade wszystko na modlitwie zanoszonej w dzień i w nocy. Pielgrzymka odbędzie się pod hasłem: „Razem z Maryją dziękujemy za 1050 lat chrztu Polski”. We wczorajszym orędziu papież wyraził przekonanie, że pielgrzymka na Jasną Górę będzie dla niego "zanurzeniem w wypróbowanej wierze".

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszek w Polsce

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dzień Jasną Górę nawiedzają głównie pielgrzymi z zagranicy. Częstochowa jest pierwszym etapem w drodze do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Już przybyło kilka tysięcy młodych nawet z tak odległych krajów jak: Indii, Gwatemali, Meksyku, Kolumbii, Australii, Chin czy Korei Południowej. Najwięcej jest jednak Europejczyków. Dominują Francuzi, którzy na terenie województwa śląskiego przeżywają dni w diecezjach.

Bp Dominique Rey z francuskiej diecezji Fréjus-Toulon podkreśla, że młodzi zaczynają „pielgrzymkę z Maryją, tak jak zaczęło się życie Jezusa”. - To Ona pozwala nam wejść w tajemnicę Chrystusa, w tajemnicę miłosierdzia, którego będziemy doświadczać podczas Światowych Dni Młodzieży – podkreślił biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W sumie swą modlitwę przed Cudownym Obrazem Matki Bożej zapowiedziało ponad 200 tys. młodych z 30 krajów świata. Specjalnie dla nich zmieniony został porządek nabożeństw w Sanktuarium. Na inne terminy przeniesione zostały także niemal wszystkie pielgrzymki piesze, które w tym czasie docierały do Częstochowy. Wyjątek stanowi kompania z Gdańska, która przyjdzie 21 lipca, dla której Jasna Góra jest w tym roku tylko etapem w drodze do Krakowa.

Reklama

W nocy w Sanktuarium trwają czuwania modlitewne w ramach nowenny przed papieską pielgrzymką do Polski. - To nasz duchowy dla Ojca Świętego. Mamy nadzieję, że papież zechce go przyjąć i będzie on owocny nie tylko dla niego, ale także dla nas, którzy oczekujemy na spotkanie z namiestnikiem Chrystusa – powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Nocną modlitwę prowadzą siostry zakonne z różnych zgromadzeń. Rozpoczyna się ona Apelem Jasnogórskim. O północy sprawowana jest Msza św. w intencji papieża Franciszka i o błogosławione owoce pielgrzymki do Polski.

Ojciec Święty przybędzie na Jasną Górę z Krakowa 28 lipca ok. godz. 9.15. Wyląduje na parkingu, od strony Domu Pielgrzyma, skąd samochodem uda się do wiernych zgromadzonych przed Szczytem Jasnogórskim. Przejedzie pomiędzy sektorami na błoniach, a następnie uda się do sanktuarium.

Po cichej modlitwie papieża Franciszka przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej o godz. 10.30 rozpocznie się Msza św. na Wałach Jasnogórskich, która stanowić będzie uwieńczenie narodowego dziękczynienia za łaskę chrztu. Główne narodowe uroczystości dziękczynne w 1050. rocznicę chrztu Polski odbędą się w Częstochowie na życzenie samego papieża i stanowić będą symboliczne nawiązanie do wydarzeń sprzed 50 lat, gdy na Jasną Górę chciał przyjechać papież Paweł VI, ale nie otrzymał zgody komunistycznych władz.

Reklama

We wczorajszym specjalnym orędziu Franciszek wyznał, że traktuje spotkanie z Polakami jako wielki dar od Pana, ponieważ naród polski, który "w swojej historii przeszedł przez wiele prób, czasem bardzo ciężkich, szedł naprzód z siłą wiary, wspierany matczyną dłonią Najświętszej Maryi Panny". Papież wyraził przekonanie, że pielgrzymka do sanktuarium na Jasnej Górze będzie dla niego "zanurzeniem w tej wypróbowanej wierze".

Msza św. pod przewodnictwem papieża celebrowana będzie w języku łacińskim, a liturgia Słowa po polsku. Części stałe pochodzą z Mszy Polskiej Stefana Stuligrosza opartej na motywach pieśni „Bogurodzica”.

Uroczystą liturgię zainauguruje prastara „Bogurodzica”. Eucharystia sprawowana będzie według formularza z uroczystości 26 sierpnia ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Zabrzmi ponad 20 utworów w wykonaniu 120 osób z połączonych chórów oraz Jasnogórskiej Orkiestry Dętej.

Przejazdowi Ojca Świętego, który będzie pozdrawiał pielgrzymów zgromadzonych w sektorach, będą towarzyszyły utwory: „Tu es Petrus” w wykonaniu chóru wraz z orkiestrą, Intrada Królewska w wykonaniu orkiestry odgrywana tradycyjnie na odsłonięcie Cudownego Obrazu oraz śpiewana pieśń przez zgromadzonych wiernych „Gwiazdo śliczna, wspaniała”.

Papież odprawi Mszę św. na Jasnej Górze w specjalnie przygotowanym ornacie. Szata ozdobiona jest ewangeliczną sceną chrztu Pańskiego, co stanowi nawiązanie do jubileuszu chrztu Polski.

Reklama

W uroczystościach zapowiedzieli swój udział nie tylko najwyżsi dostojnicy kościelni i państwowi, ale także spodziewana jest obecność wielotysięcznej rzeszy wiernych. Stąd konieczność zastosowania wszystkich możliwych środków bezpieczeństwa. Dlatego w dniach poprzedzających i w samą uroczystość nastąpi zmiana ruchu kołowego w Częstochowie, z wyłączeniem niektórych ulic. Natomiast teren Jasnej Góry łącznie z „błoniami jasnogórskimi” zostanie objęty strefą „0”. Przy czym na teren sanktuarium będą mogli wejść tylko ci, którzy posiadają specjalną przepustkę Biura Ochrony Rządu.

Wierni świeccy, którzy wezmą udział w uroczystościach, zgromadzą się w czterech sektorach na placu, w parkach przy błoniach, w III Alei NMP i na Placu Biegańskiego. Miejsca te będą nagłośnione i wyposażone w telebimy.

Nie są przewidziane karty wejściowe do tych miejsc, z wyjątkiem dwóch sektorów na „błoniach”: tzw. narodowego (białego), w którym zaplanowano obecność ok. 10 tys. osób (po 200 przedstawicieli każdej polskiej diecezji) oraz dla niepełnosprawnych i dla kapłanów celebrujących Eucharystię (niebieskiego).

Wszystkie cztery sektory znajdujące się na błoniach stanowić będą strefę specjalną, z zachowaniem szczególnych względów bezpieczeństwa. W tych miejscach kontrole prowadzone będą bardzo szczegółowo, co powinno zostać uwzględnione przez osoby planujące swoją obecność na placu jasnogórskim. Wejście do tych sektorów odbywać się będzie przez bramki bezpieczeństwa od godz. 2.00 do godz. 7.00 - 28 lipca.

W celu przygotowania wizyty Ojca Świętego, bramy klasztoru jasnogórskiego i Kaplicy Matki Bożej zostaną zamknięte 27 lipca od godz. 16.00. Ponownie zostaną otwarte dopiero po wyjeździe papieża Franciszka, a więc po południu 28 lipca.

Reklama

Modlitwa oczekiwania na papieża trać będzie na placu przed szczytem. Czas oczekiwania rozpocznie się już o godz. 5.00. Wtedy przypomniane zostaną teksy św. Jana Pawła II wygłoszone na Jasnej Górze podczas pielgrzymek do Sanktuarium.

O godz. 6.00 zostanie uroczyście wniesiony Obraz Nawiedzenia czyli kopia ikony jasnogórskiej, która od ponad 50 lat peregrynuje po Polsce. Obraz był świadkiem wszystkich stacji milenijnych podczas uroczystych obchodów tysiąclecia chrztu w 1966 r. Był także podczas narodowych uroczystości dziękczynnych, które w kwietniu tego roku odbywały się w Poznaniu i Gnieźnie.

Po intronizacji Obrazu Nawiedzenia odśpiewane zostaną Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, po czym ok. 6.30 rozpocznie się uroczysta Jutrznia ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej. Potem na telebimach pokazany zostanie film poświęcony jasnogórskiemu Sanktuarium.

Następnie zaplanowano występ częstochowskiego biskupa Antoniego Długosza i zespołu Marcina Wyrostka. Odbędzie się także próba chóru z wiernymi przed liturgią.

Bezpośrednio przed przybyciem papieża na Jasną Górę rozpocznie się modlitwa różańcowa.

Służby miejskie Częstochowy przewidują miejsca parkingowe dla autobusów w różnych miejscach miasta i poza jego granicami. Należy się liczyć z trudnościami z wjazdem do Częstochowy i koniecznością przejścia ostatniego odcinka pieszo.

Na Jasnej Górze wielokrotnie przeprowadzane były i nadal są ćwiczenia różnych służb: straży pożarnej, policji, straży jasnogórskiej. Na parkingu przed Domem Pielgrzyma kolejny raz wylądowały wczoraj helikoptery.

Na szczycie trwają intensywne prace dekoracyjne. Zamontowana jest dużych rozmiarów biało-czerwona flaga. Obok niej umieszczone są: herb papieski na żółto-białym tle, logo Światowych Dni Młodzieży, emblemat narodowych obchodów rocznicy chrztu Polski. Nad całością widnieje napis „Z Maryją dziękujemy za 1050 lat chrztu Polski”.

2016-07-20 10:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Migliore: Jasna Góra to nie supermarket pocieszenia

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Celestino Migliore

wniebowzięcie

BOŻENA SZTAJNER

Do wkroczenia na drogę prawdziwej przemiany, spotkania Jezusa i dzielenia się Jego zbawieniem wzywał na Jasnej Górze abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski w Polsce wygłosił kazanie podczas głównej Mszy św. celebrowanej z okazji uroczystości Wniebowzięcia NMP. Biorą w niej udział głównie piesi pielgrzymi, którzy przez ostatnie dni przybywali do sanktuarium.

Papieski dyplomata przypomniał, że pielgrzymowanie jest udziałem każdego człowieka, a wzorem, który stawia nam sam Bóg, jest Maryja, matka Jezusa, zwłaszcza Wniebowzięta.
CZYTAJ DALEJ

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr Gizelę Jagielską

2025-04-23 15:28

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Adobe Stock

Ksiądz z Krosna na Podkarpaciu jest wśród czterech osób zatrzymanych przez dolnośląską policję w związku z ich krytycznymi wypowiedziami i komentarzami wobec dr Gizeli Jagielskiej, która przeprowadziła aborcję w 36. tygodniu ciąży. O sprawie jako pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”. Jej doniesienia potwierdziła Kaja Godek, która szeroko odniosła się do sprawy w swoich mediach społecznościowych.

Myśleliście, że w sprawie zabójstwa w Oleśnicy nikt nie pójdzie do aresztu?
CZYTAJ DALEJ

Modlitewna inauguracja sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

2025-04-27 20:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

motocykliści

BP Jasnej Góry

Tysiące motocyklistów z całej Polski zgromadziło się na błoniach Jasnej Góry podczas 22. Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego im. ks. Ułana Zdzisława Peszkowskiego. Motocykliści tradycyjnie przybyli, by prosić o Boże błogosławieństwo na rozpoczynający się nowy sezon motocyklowy.

Na Zlot dotarli członkowie różnych klubów, organizacji, a także osoby niezrzeszone, które identyfikują się z dewizą „Bóg, Honor, Ojczyzna” - przypomniał prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, Bronisław Biel.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję