Reklama

Polityka

Komisarz nakłania do łamania Praw Człowieka

W raporcie Komisarza ds. Praw Człowieka Rady Europy znajdziemy zalecenia, aby w Polsce zabijano więcej nienarodzonych dzieci, ograniczono wolność sumienia, a także skuteczniej zwalczano tradycyjny model rodziny.

[ TEMATY ]

polityka

komentarz

Rada Europy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liberalno lewicowe media zajmą się pewnie pierwszą częścią raportu, w której Komisarz Praw Człowieka Rady Europy poświęca wiele uwagi sprawie Trybunału Konstytucyjnego, a nawet mediom publicznym. W tym aspekcie nie różni się od innych głosów z Brukseli i Strasburga, które w ostatnich miesiącach zajmują się głównie bronieniem opozycji. Dlatego też ciekawy jestem, gdzie ci wszyscy komisarze byli, gdy poprzedni rząd wykonał nieudany "skok" na Trybunał Konstytucyjny, a wcześniej krok po kroku przejmował media publiczne.

Jednak najbardziej zainteresował mnie ostatni rozdział raportu pt. " Prawa Kobiet i Równość Płci". To co w nim przeczytałem moim zdaniem dyskredytuje cały dokument i Komisarza, który się pod nim podpisał. Jest bowiem nawoływaniem i zmuszaniem Polski do łamania podstawowych Praw Człowieka. Śmiem twierdzić, że ten raport nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pod przykryciem europejskiej nowomowy w dokumencie można znaleźć mniej lub bardziej zawoalowane wskazówki, które nas pchają w świat skrajnie lewicowych marzeń. W raporcie przeczytać można, że Polski rząd powinien skuteczniej walczyć z tradycją, kulturą i religią, bo przecież "nierówność kobiet w korzystaniu z praw na całym świecie jest głęboko zakorzeniona w tradycji, historii i kulturze, w tym w postawach religijnych". Co więcej, Komisarz wyraził zaniepokojenie brakiem działań rządowych przeciwstawiających się kampanii zwalczania „ideologii gender”. - "Organizacje pozarządowe broniące praw człowieka podkreślały, że rzekomo tradycyjne wartości, których bronić chcą niektórzy, w rzeczywistości wynikają z utrzymującej się patriarchalnej struktury społeczeństwa, która utrwala w Polsce dyskryminację kobiet" - czytamy w dokumencie.

Komisarz wytyka nieprzestrzeganie praw kobiet, które są postrzegane jako rodzicielki, matki i opiekunki. Fakt, że kobiety w Polsce rodzą dzieci, a później się nimi opiekują wynika ze "stereotypów kulturowych", wobec których powinny podjęte być "wszelkie stosowne kroki w celu zmiany społecznych i kulturowych wzorców zachowania mężczyzn i kobiet w celu osiągnięcia likwidacji przesądów i zwyczajów lub innych praktyk".

Reklama

Czytając tekst raportu można odnieść wrażenie, że Komisarz proponuje Polkom zamiast rodzenia i matkowania refundowaną antykoncepcję, a jeśli ta metoda nie pomoże, to oczywiście aborcję. Jego zdaniem zabijanie niewinnych dzieci należy do jednych z najbardziej podstawowych praw kobiet, które w europejskiej nowomowie nazwane zostały "prawem reprodukcyjnym" i "prawem seksualnym".

Ostatni podrozdział raportu poświęcony został ubolewaniu nad tym, że Polacy nie chcą zabijać dzieci. Mówi o tym nawet jego podtytuł "Zniechęcający efekt penalizacji przerywania ciąży". Szczególną troską Komisarza w tym aspekcie jest klauzula sumienia lekarzy, którzy - jego zdaniem - nie powinni swojego sumienia używać.

Komisarz pewnie nie zauważył, że jego raport jest nie tylko kuriozalny, ale także niespójny. Okazuje się, że w pierwszym rozdziale broni niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego, a w ostatnim atakuje i podważa jego wyroki. Trybunał niedawno orzekał, że lekarze mają prawo do sumienia, a w latach 90. podkreślił, iż nienarodzone dzieci mają prawo do życia. Tak więc trybunał jest dobry tylko wtedy, gdy orzeka zgodnie z "prawami człowieka", o których stanowi Komisarz.

Podsumowując: W ostatnim rozdziale raportu gołym okiem widać, że Komisarza Rady Europy zastępowały opinie skrajnie lewicowe, feministyczne organizacje z Polski, które od wielu lat domagają się legalizacji aborcji, zwalczają tradycyjny model rodziny oraz atakują społeczne nauczanie Kościoła.

Jednak w tym kontekście najzabawniejszy jest fragment, gdy Komisarz z bólem przyznaje, że według Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej przemoc domowa w Polsce jest najniższa w całej Europie. Okazuje się, że konserwatywne i zacofane społeczeństwo radzi sobie lepiej z prawami kobiet, niż cała reszta krajów UE. Ale i tu dzielny Komisarz sobie radzi, bo w tym samym akapicie uspokaja i dodaje, że badania te mogą być niemiarodajne i Polki pewnie nie wiedzą, czym jest przemoc domowa.

Reklama

W wielu punktach raport jest tak oderwany od rzeczywistości, że czyta się go jak tekst satyryczny. Świetnie nadaje się do wykorzystania przez polskie kabarety. Byłby nawet śmieszny, gdyby nie stała za nim realna instytucja Rady Europy. Gdyby Europejczycy wiedzieli, że to żart, to nie byłoby problemu. Jednak niektórzy będą sądzili, że opinie komisarza mają pokrycie w faktach.

Dlatego wydaje mi się, że Komisarz Praw Człowieka Nils Muižnieks na serio traktuje, to co podpisał w raporcie. Wygląda więc, że Komisarz nie wie, czym są Prawa Człowieka i co zostało zapisane w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, czyli najważniejszym dokumencie międzynarodowym, który powinien być dla niego Katechizmem.

Przypominam więc: Artykuł 3 Deklaracji głosi, że "każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby". Kolejny punkt mówi, że "mężczyźni i kobiety bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, narodowości lub wyznania mają prawo po osiągnięciu pełnoletniości do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny (...) Rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa i ma prawo do ochrony ze strony społeczeństwa i Państwa". I na koniec zacytuje Artykuł 18 Deklaracji, w którym można przeczytać, że "każdy człowiek ma prawo wolności myśli, sumienia i wyznania".

W świetle prawdziwego i źródłowego tekstu o Prawach Człowieka dokument Komisarza Praw Człowieka atakujący rodzinę, prawo do życia, religię i sumienie... nie wypada najlepiej. Komisarz po prostu zaleca polskiemu rządowi, aby wprowadził skuteczniejsze zasady łamania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, a nie jej przestrzegania.

Artur Stelmasiak

2016-06-16 09:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ochrona człowieka

Niedziela Ogólnopolska 26/2016, str. 43

[ TEMATY ]

polityka

ochrona życia

Unia Europejska

Bożena Sztajner/Niedziela

Ciekawe, czy doczekamy chwili, gdy choć jedna z instytucji Unii Europejskiej stanie w obronie życia poczętego dziecka.

„Jasiu, nie bij Kasi, bo się spocisz” – wołała troskliwa opiekunka. To jeden z ciekawszych przykładów, jaki słyszałem 30 lat temu w trakcie wykładów z etyki. Podawany był on jednak w prześmiewczym kontekście selektywnej troski o człowieka. Bynajmniej nie obejmowała ona Kasi. Ale cóż, „tempus fugit”, obecnie znajdujemy się w nowej rzeczywistości. Niedawno Komitet Praw Człowieka ONZ stanął w obronie kobiety, która nie mogła dokonać aborcji we własnym kraju – Irlandii i musiała w tym celu wyjechać do Wielkiej Brytanii. Odczuła przy tym wszystkie niewygody podróży oraz zderzyła się z administracyjnym kieratem. Prawo w Irlandii nie zezwala bowiem na zabijanie dzieci nienarodzonych. Komitet Praw Człowieka ONZ, opierając się na artykułach „zakazujących okrutnego, nieludzkiego, poniżającego traktowania i dyskryminacji”, uznał, że „kryminalizacja aborcji, co widać było w tej sprawie, prowadzi do stygmatyzacji i atmosfery strachu...”. Aborcjoniści triumfują, także w Polsce. Twierdzą, że ONZ jest po ich stronie. Po wydaniu tej opinii podniosły się głosy, że Irlandia powinna dostosować swoje prawo do ONZ-owskich regulacji, a nawet zmienić konstytucję. Przeciwnicy nie kryją oburzenia, wychodzą z założenia, że komitet, mający w nazwie pięknie brzmiące „Prawa Człowieka”, powinien troszczyć się o każdego człowieka, także o dzieci, a szczególnie te chore i nienarodzone. Poglądy takie automatycznie klasyfikowane są jako wsteczne i narzucane przez Kościół katolicki. Tak zwani postępowcy swą nadzieję wiążą z – jak to ujmują – obniżaniem autorytetu moralnego Kościoła w Irlandii i na tym bazują. Liczą także na efekt fali, która rozlałaby się na inne kraje unijne, także Polskę. Prawodawstwo UE jest dość enigmatyczne. Najważniejsze zapisy Traktatu Lizbońskiego i Karty Praw Podstawowych mówią o poszanowaniu godności osoby ludzkiej oraz o tym, że każdy ma prawo do życia. Za dość specyficznie definiowaną godnością kobiety w Irlandii opowiedział się wspomniany Komitet Praw Człowieka ONZ. Wiele światowych i europejskich organizacji, włącznie z Parlamentem Europejskim, troszczy się o ochronę i dobre samopoczucie różnych zwierząt. Ciekawe, czy doczekamy chwili, gdy choć jedna z instytucji Unii Europejskiej stanie w obronie życia poczętego dziecka, nie zapominając o poszanowaniu jego godności?

CZYTAJ DALEJ

Nowacka: w kolejnym roku szkolnym oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej

2024-05-09 10:40

[ TEMATY ]

katecheza

religia

PAP/Jarek Praszkiewicz

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka powiedziała w czwartek w TVP Info, że jest przywiązana do idei zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej godziny w tygodniu, bo "szkoła jest od kształcenia, a nie od formacji religijnej".

Potwierdziła, że w kolejnym roku szkolnym oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen. Będzie też możliwość łączenia grup na lekcje z tych przedmiotów. Obecnie szkoła ma obowiązek wpisać w plan lekcje religii lub etyki, jeśli w danej klasie zgłosi się na nie więcej niż siedem osób. Po zmianach będzie można te mniejsze grupy połączyć w jedną większą.

CZYTAJ DALEJ

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

2024-05-09 18:32

[ TEMATY ]

bulla papieska

nadzieja zawieść nie może

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Umorzenie długów krajów najuboższych, ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w tym zniesienie kary śmierci, wartość spowiedzi, przyjmowanie migrantów, ochrona środowiska, ekumenizm i rola dyplomacji w osiągnięciu pokoju – to niektóre z tematów poruszanych w bulli jubileuszowej zwołującej Rok Święty 2025. Nosi ona tytuł „Spes non confundit” (nadzieja zawieść nie może). Papież ogłosił bullę podczas Nieszporów 9 maja w Bazylice św. Piotra.

W papieskiej bulli znajdują się praktyczne informacje m.in. o tym, że Jubileusz zainauguruje otwarcie Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej 24 grudnia, a ich zamknięcie odbędzie się 6 stycznia 2026 roku. Natomiast w diecezjach nie przewiduje się otwierania Drzwi Świętych. Rok Jubileuszowy otworzy Eucharystia sprawowana we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie 29 grudnia. Papież podkreśla, że w „Kościołach partykularnych należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie kapłanów i wiernych do spowiedzi oraz na dostępność tego sakramentu w formie indywidualnej”. Franciszek kieruje też specjalne zaproszenie do udziału w Jubileuszu do wiernych Kościołów Wschodnich, którzy, jak podkreśla, za swą wierność Chrystusowi wiele wycierpieli, często aż po śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję